Petra Koutná o práci v rodinné firmě s 25 letou tradicí

Rozhovor sepsal Ondřej Petera
25. Říjen 2019

Petra Koutná se narodila v roce 1977. Vystudovala oděvní průmyslovou školu a dále Textilní školu v Liberci, v Brně VUT ekonomiku a řízení podniku. Aktuálně vede se svým bratrem rodinnou firmu Koutný, která je synonymem tradiční české značky a muže obléká již po čtvrt století. Zároveň se firma věnuje profesnímu odívání ozbrojených složek, správních organizací evropských i mimoevropských států. Petra Koutná módou žije již od dětství. Už na základní škole ji bavilo šití, pletení a háčkování. Mezi její koníčky patří rodina, sport, příroda, pes a móda.

Otázka
Byla jste už v dětství směřována k tomu, abyste pracovala ve firmě, či jste chtěla jít jinou cestou?
Odpověď
Ano, již od dětství jsem se věnovala módě a šití. Studovala jsem střední průmyslovou školu oděvní a již na základní škole jsem šila, pletla, háčkovala a móda mě bavila. Vystudovala jsem vysokou škola v Liberci na textilní fakultě, v Brně VUT ekonomika a řízení podniku.
Otázka
Jaké byly Vaše začátky, které Vás dostali až k firmě Koutný?
Odpověď
Začala jsem brigádně na různých pozicích v průběhu střední a vysoké školy, prošla jsem si různými pozicemi od šití, žehlení, prodávání v prodejně, vychystávání do výroby až po prodejní kontrakty. Po vysoké škole jsem do firmy nastoupila na plný úvazek.
Otázka
Jaké to je pracovat se svým bratrem, berete si i práci domů?
Odpověď
Oba dva jsme od prvopočátku firmy nasávali práci rodičů, pozorovali jejich úsilí a vynaloženou energii a díky tomu, že jsme viděli, jak se nadřeli na rozjezdu firmu, máme vřelý vztah k firmě a obrovský závazek pokračovat v této tradici. Na rodinných oslavách se někdy stane, že to sklouzne k pracovním debatám, ale člověk se musí naučit balancovat mezi rodinou a prací.
Otázka
Jak dlouho se firma věnuje výrobě pánských obleků na míru?
Odpověď
Více než dvacet let.
Otázka
V čem je Vaše krejčovství jiné než ostatní?
Odpověď
Tak například u obleků na míru nabízíme zákazníkům druhou zkoušku, kdy si zákazník může říci drobné úpravy. Lišíme se i tím, že jsme rodinná firma a k zaměstnancům se snažíme mít rodinný přístup. Rozdíl je také u nás v tom, že jsme přímo výrobci, kdežto spousta firem, která nabízí obleky nebo obleky na míru, výrobu nemá.
Otázka
Pro koho nejčastěji šijete?
Odpověď
Nejčastěji šijeme pro managery, kteří potřebují oblek k dennímu nošení, ale i pro maturanty či mladé muže do tanečních. Šijeme také na svatby, dále na promoce, pohovory…
Otázka
Prozradíte nám nějaké své známé zákazníky?
Odpověď
Např. olympionik Jan Železný, houslový virtuóz Pavel Šporcl, Petr Koukal, moderátor Karel Voříšek a finalisty Muže roku 2019…
Otázka
Jakým směrem chcete jít? Na co se nyní soustřeďujete?
Odpověď
Velice dbáme na co nejkvalitnější servis zákazníkům, neustále pracujeme na vzhledu prodejen, samozřejmě naší prioritou je kvalita zboží a jeho pestrá nabídka v prodejnách, důkladně se věnujeme rozvoji našeho prodejního personálu, tak aby servis zákazníkům byl co nejšpičkovější.
Otázka
Řídíte se módními trendy?
Odpověď
Ano, sleduji módní trendy, ale samozřejmě přizpůsobuji výběr oděvů svému typu. Rozhodně se neřídím módním diktátem za každou cenu. Nacházíme se v době, kdy se nosí doslova vše možné a člověk musí umět nacítit, co mu sluší, čemu by se měl vyhnout či co naopak vyzdvihnout.
Otázka
Co dominuje Vašemu šatníku?
Odpověď
Saka, pouzdrové šaty, volnočasové oblečení, zkrátka od každého něco.
Otázka
Co je pro Vás luxus?
Odpověď
Postavit si stan u jezera v Norsku uprostřed panenské přírody daleko od civilizace.
Děkujeme za rozhovor