Plně elektrické Volvo EX90 Excellence

19. Duben 2023 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 18315

Společnost představila nový model Volvo EX90 na konci minulého roku, což představuje další významný krok směrem k budování základny pro výrobu výhradně čistě elektrických automobilů do roku 2030. Mezi novými variantami Volvo EX90 se nachází také limitovaná edice s názvem Volvo EX90 Excellence, která nabízí ještě větší luxus a prémiový zážitek a byla představena na nedávné prezentaci v Šanghaji.

Volvo EX90 Excellence se stává ideálním společníkem pro ty, kteří raději relaxují na zadních sedadlech, než aby sami řídili a využijí tak cestování jako možnost získat nějaký čas navíc. Bez ohledu na to, zda si potřebujete odpočinout od svého vytíženého harmonogramu, nebo se prostě chcete nechat vézt v luxusním komfortu, vůz Volvo EX90 Excellence poskytuje prvotřídní styl a dokonalé pohodlí.

„Prostřednictvím modelu Volvo EX90 Excellence demonstrujeme naši schopnost inovovat i v rámci nejvyššího prémiového segmentu a pomocí našich vozů splňovat specifické požadavky trhu,“ uvedl Björn Annwall, obchodní ředitel a zástupce generálního ředitele automobilky. „Tento model budeme nabízet nejprve v Číně, protože se jedná o trh, který je pro naši společnost velmi důležitý a Volvo EX90 Excellence bylo navrženo, aby splňovalo vysoké nároky na špičková vozidla určená k řízení šoféry.“

Při vnějším pohledu lze pozorovat, že automobil Volvo EX90 Excellence prošel několika drobnými úpravami, které mu propůjčily ještě sebevědomější a vyváženější designový vzhled ve srovnání se svým sedmimístným sourozencem. Mezi ně patří například speciálně navržená 22" kola s kovanými disky, která byla optimalizována z hlediska aerodynamického výkonu, pevnosti a ovladatelnosti, nebo dvoubarevné schéma. Navzdory těmto úpravám však zůstává Volvo EX90 Excellence věrné svému půvabnému designu, který byl představen koncem minulého roku.

„Volvo EX90 zosobňuje naše prohlášení o tom, kam směřujeme,“ řekl Javier Varela, náš provozní ředitel a zástupce generálního ředitele. „Jedná se o plně elektrický vůz, který byl navržen tak, aby dále zvyšoval naše bezpečnostní standardy, a současně i o náš první vůz, který je skutečně definován softwarem a je součástí širšího ekosystému umožňujícího propojení s vaší domácností a různými přístroji. Volvo EX90 představuje pro automobilku Volvo Cars v mnoha ohledech začátek něčeho nového.“

Uvnitř najdete mimořádný komfort

Skutečná změna u vozu Volvo EX90 Excellence však přichází až při nasednutí dovnitř. Zadní řada sedadel byla nahrazena dvěma samostatnými sedadly, která jsou vybavena měkkými polštáři a připomínají spíše křesla. Abychom zajistili, že se budete cítit pohodlně, přidali jsme mezi sedadla ledničku, ve které můžete chladit své nápoje.

Pokud se podíváte na středovou konzolu, objevíte tam nádherný kus přírodního dřeva a elegantně zakomponovaný dotykový displej s komfortním ovládáním. Pomocí tohoto displeje můžete například regulovat vyhřívání sedadel nebo masážní funkci.

V interiéru vozu najdete také velký křišťál Orrefors ve středové konzole, který slouží k regulaci dávkovače vůně a nabízí až tři druhy vůní. To vše je doplněno odpovídajícím náladovým osvětlením kabiny, což vám umožní dosáhnout maximálně relaxačního zážitku.

Volvo EX90 Excellence vyniká svými kvalitními materiály použitými při čalounění interiéru. Můžete si vybrat z materiálů jako je tailored wool blend, který obsahuje vlnu, nebo z materiálu Nordico. Materiál Nordico se vyrábí z recyklovaných materiálů, jako jsou PET láhve, a biomateriálů z lesů vedených odpovědným způsobem, což potvrzuje jeho progresivní charakter a technologickou vyspělost.

Na druhé straně, materiál tailored wool blend obsahuje tkaninu s certifikací, která potvrzuje, že vlna byla získána z chovů zvířat s dobrými životními podmínkami a zároveň byla zachována ochrana životního prostředí a sociální odpovědnost.

Nejmodernější technologický základ

Z technologického hlediska využívá Volvo EX90 Excellence stejně pokročilou technologickou platformu jako model EX90, který byl představen v minulém roce. EX90 Excellence představuje nejbezpečnější čtyřmístný vůz, který kdy Volvo postavilo, a to díky neviditelnému bezpečnostnímu štítu, jehož vytvoření bylo umožněno nejnovějšími vnitřními a vnějšími senzorickými technologiemi, včetně laserového senzoru lidar od společnosti Luminar a průkopnického systému pro rozpoznávání chování řidiče.

Palubní počítačová platforma NVIDIA DRIVE® s čipy Xavier a Orin, platformy Snapdragon® Cockpit od společnosti Qualcomm Technologies, Inc. a vlastní software vyvinutý inženýry z Volvo řídí všechny klíčové funkce vozu, včetně bezpečnostních prvků, infotainment systému a správy akumulátoru. Výsledkem je zábavnější a příjemnější zážitek z jízdy.

Centrální displej o úhlopříčce 14,5 palců slouží jako vstupní brána k vysoce intuitivnímu infotainment systému, který vám díky standardnímu připojení k síti 5G umožňuje snadnou instalaci aplikací pro pohodlnou cestu.

Navíc nový hi-fi audiosystém Bowers & Wilkins vám umožní streamovat oblíbenou hudbu a podcasty s nekompromisním 3D prostorovým zvukem díky systému Dolby Atmos. Tento systém byl speciálně přizpůsoben pro čtyřmístný interiér vozu Volvo EX90 Excellence a obsahuje reproduktory integrované v opěrkách hlavy pro dokonalý zážitek z poslechu.

Díky motorizaci tvořené dvěma motory a pohonu všech kol nabízí Volvo EX90 Excellence hladkou jízdu a dojezd na jedno nabití až 650 kilometrů (dle čínského standardu CLTC pro elektrická vozidla).

Galerie

Rozhovory