Poznejte Rolls-Royce PHANTOM v novém pojetí

18. Květen 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 18735

Automobily značky Rolls-Royce se mohou pochlubit mimořádnou životností, která z nich dělá nadčasové zpodobnění dobrého vkusu, krásy a luxusní vytříbenosti. Model Phantom v tomto směru zaujímá zcela neochvějnou pozici díky své tak oceňované nestárnoucí eleganci.

Osmá generace řady Phantom měla premiéru v roce 2017. Při návrhu nového provedení se designéři a konstruktéři značky Rolls-Royce řídili požadavky klientů, kteří na automobilku naléhali, aby tento tak ikonický model co nejvíce zachovali v jeho původní kráse. V reakci na tyto podněty od zákazníků se vůz dočkal pouze jemných designových retuší, vylepšení a úprav.

V NOVÉM POJETÍ

Nejnápadnější a nejdůležitější vlastností modelu Phantom, která si zaslouží vrcholný respekt, je majestátní vzezření. To nyní ještě více zdůrazňuje nová leštěná vodorovná linka mezi denními světly přímo nad maskou chladiče v tradičním pojetí antického Pantheonu. Model Phantom tím získal modernější a asertivní výraz, který odráží jeho charakter zaměřený na řidiče.

Jemné stylistické úpravy se dotkly také mřížky a díky tomu jsou logo RR i soška Spirit of Ecstasy při čelním pohledu ještě nápadnější. Samotná mřížka je nyní podsvětlená. Přední světlomety získaly rafinované zdobení laserem vyřezanými otvory, které připomínají hvězdnou oblohu, a vizuálně navazují na podobně řešené stropní obložení Starlight. Model Phantom tak přidává další překvapivý a efektní prvek v nočním prostředí.

Při pohledu z boku si Phantom zachovává proporce – pro vozy Rolls-Royce tak typické – s krátkým předním převisem, dlouhým rozvorem náprav a mohutným střešním sloupkem C, který cestujícím vzadu poskytuje kýžené soukromí. Silueta vozu i nadále obsahuje tradiční vyvážené linie, které začínají u sošky Spirit of Ecstasy a vrcholí na zužující se zádi. „Dělicí linka“ vychází z předního blatníku a jemně se stáčí směrem k zadním dveřím, čímž zdůrazňuje impozantní rozměry. Na závěr elegantně klesá k zadním svítilnám s osobitým tvarem na způsob lucerny. Výrazný spodní prolis vytváří nápadný stín, který vizuálně připomíná vyhlášenou plavnost jízdy připodobňovanou příznivci značky k „létajícímu koberci“.

Boční profil dále vylepšuje nová sada kol. K dispozici jsou disky z nerezové oceli s vyfrézovanými trojúhelníkovými fazetami a zvýrazněným tříprostorovým efektem, a to jak v plně nebo jen částečně leštěném provedení. Alternativně může být model Phantom vyšperkován skutečně jedinečnými koly, jejichž vzor připomíná romantiku vozů Rolls-Royce z 20. let. Tento ráfek se vyrábí jak z leštěné nerezové oceli, tak s černým lakováním a dokonale ladí s pocitem letu těsně nad zemí.

Na základě přání majitelů modelu Phantom přibyla jimi poptávaná možnost objednat tmavý chromovaný rámeček masky chladiče a černé prvky na kapotě, rámu čelního skla a bočních ozdobných lištách. Nové estetické úpravy dávají automobilce Rolls-Royce příležitost proměnit model Phantom na nejsvětlejší ze světlých provedení nebo naopak nejtmavší z tmavých stylů.

Přepychový interiér vozu Phantom zůstává prakticky nezměněn – pouze věnec volantu má nyní lehce větší průměr, takže poskytuje při jízdě jistější pocit a více bezprostřední kontakt.

I nový model existuje jako výchozí Phantom a prodloužená verze Phantom Extended – obě se přitom vyznačují svým osobitým charakterem, reprezentujícím dva zásadně odlišné světy. Model Phantom je nyní převážně upřednostňován stále rostoucí skupinou klientů, kteří chtějí sami usedat za volant. Pro ty, kteří raději dávají jízdní pokyny ze zadního sedadla, nabízí Phantom Extended naprosto ojedinělý superluxusní zážitek, jaký dokáže poskytnout jen svezení s šoférem.

Model Phantom zaujímá bezkonkurenční postavení na samotném vrcholu světa luxusu. Jako špičkový model v naší nabídce představuje to nejlepší z designu, konstrukce a řemeslného zpracování značky Rolls-Royce – jde o dokonalé spojení tvůrčí představivosti, kreativity, prvotřídních materiálů, zručnosti, trpělivosti a preciznosti. Phantom Series II zachovává a pečlivě chrání vše, co naši zákazníci na tomto superlativním a luxusním automobilu zbožňují, a s využitím decentních, ale promyšlených vylepšení reaguje na měnící se vkus a požadavky. Phantom byl odjakživa považován za ,nejlepší automobil na světě‘ a program Bespoke dává našim zákazníkům možnost, aby se tento vůz stal tím nejlepším i v jejich světě,“ dodává k vozu Torsten Müller-Ötvös, generální ředitel společnosti Rolls-Royce Motor Cars

SYSTÉM ROLLS-ROYCE CONNECTED

V modelu Phantom má nyní premiéru systém Rolls-Royce Connected. Díky němu může majitel například poslat do vozu cílovou adresu z aplikace Whispers, která je vyhrazena pouze majitelům automobilů Rolls-Royce, a zajistit si tak snadnou navigaci na společenskou událost, do restaurace, k prodejci nebo i do samotného sídla automobilky Rolls-Royce. Systém Rolls-Royce Connected také pomocí aplikace Whispers dokáže zobrazit přesnou polohu zaparkovaného vozu, jeho zabezpečení a aktuální provozní stav. Stačí stisknout tlačítko a majitel se může spojit s vybraným prodejním místem, aby si domluvil servisní návštěvu nebo získal potřebnou informaci týkající se jeho vozu.

NAPŘÍČ SVĚTEM LUXUSU

Model Phantom jako vrchol nabídky značky Rolls-Royce přitahuje nejnáročnější zákazníky. Jedná se o úspěšné osoby, které často představují špičku ve svém oboru, bývají na očích veřejnosti a typické pro ně je rovněž odhodlání a náročnost. Není proto náhodou, že právě model Phantom je základem pro nejambicióznější a nejpřepychovější zakázkové úpravy v rámci programu Bespoke, jaké kdy Rolls-Royce svým klientům zajistil.

Od svého uvedení na trh byl model Phantom vždy takový, jakým ho chtěl mít jeho majitel; nejen „nejlepším automobilem na světě“, ale hlavně nejlepším vozem pro svého majitele a jeho svět.

I proto neexistuje „typický“ zájemce o model Phantom. Do tohoto vozu usedají lidé ze všech myslitelných částí světa luxusu, ať už jsou mladší nebo dříve narození, žijí moderním stylem života nebo lpějí na tradicích, ti, co těží z rodinného bohatství, anebo se sami vypracovali během posledních let. Stejně tak jednotlivé zakázky odrážejí celé spektrum zájmů a vlivů.

Pokud jde o personalizaci v rámci programu Bespoke, je osmá generace modelu Phantom dokonalou ukázkou „listu čistého papíru“, na němž lze navrhnout skutečný odraz individuálního stylu a charakteru budoucího majitele.

PHANTOM PLATINO: NÁVRAT VYBRANÝCH TKANIN

Při příležitosti premiéry modelu Phantom Series II a jako ukázku širokých možností programu Bespoke vytvořila značka Rolls-Royce skutečné mistrovské dílo – vůz Phantom Platino, pojmenovaný po platině, jednom z nejvzácnějších kovů s typicky stříbro-bílým povrchem.

Phantom Platino je pro Rolls-Royce dalším pokračováním v hledání unikátních textilií pro použití v interiéru automobilu. Tato snaha započala již v roce 2015 uvedením vozu Serenity, což byl zakázkově postavený model Phantom s vnitřkem potaženým ručně malovaným a vyšívaným hedvábím. Vůz Phantom Platino používá na předních sedadlech jemnou kůži Rolls-Royce, zatímco zadní místa jsou čalouněna látkou. Působivě odstínované provedení interiéru vozu Platino vzniklo volbou dvou odlišných tkanin – jedna pochází z italské krejčovské dílny a vyniká odolným, a přitom luxusním vzhledem, druhá je na bázi bambusových vláken a ta materiálu dodávají lesklou povrchovou úpravu.

Oba materiály obsahují stejný vzor založený na abstraktní interpretaci symbolu Spirit of Ecstasy. Hedvábná látka má subtilnější design a elementy jsou vetkané přímo do struktury, aby tak vytvořily vizuálně atraktivnější povrch. Stejný materiál se nachází také na tzv. Galerii Rolls-Royce, jak výrobce označuje rozměrnou výplň přístrojové desky s uměleckým ztvárněním, a rovněž na hlavních kontaktních místech, jako jsou loketní opěrky nebo středová konzola. Bambusová látka obsahuje větší vyšívané symboly, které se v interiérovém designu používají častěji. Tento odolnější materiál je aplikován ve spodních partiích interiéru, kde se počítá s náročnějším zacházením.

Stejný design se opakuje také na přístrojové desce vozu Phantom. Okraj je vyroben z keramiky vytištěné s pomocí 3D tisku, což je opravdu moderní provedení tohoto jinak tradičního materiálu. Spektrum barev interiéru modelu Phantom, využívajícího dále dřevěné výplně s povrchovou úpravou na způsob ledu, posouvá vnitřek vozu na nádhernou a nepřekonatelnou úroveň okázalosti.

Největší textilní plátno ve voze Phantom představuje střešní obložení Starlight. Pro unikátní exemplář Platino má hvězdná obloha jedinečný design: světelné body coby hvězdy jsou rozmístěny tak, aby směřovaly pohled dozadu, a samozřejmě nechybějí ani nahodile „vyletující“ padající hvězdy, které opisují široký oblouk podél celé střešní výplně.

Každou sebemenší změnu, kterou jsme u nového modelu Phantom Series II zavedli, jsme také pečlivě zvážili a důkladně zrealizovali. Jak řekl Sir Henry Royce: ,Maličkosti tvoří dokonalost, ale dokonalost není maličkost‘,“ dodává nakonec Torsten Müller-Ötvös, generální ředitel společnosti Rolls-Royce Motor Cars.

Galerie