Preciosa Lighting otevřela v Kamenickém Šenově novou laboratoř designu

18. Listopad 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost se zde objeví 18. 12. 2022

Preciosa Lighting, lídr v oblasti designových svítidel a instalací, otevírá v Kamenickém Šenově unikátní kreativní prostor Preciosa DesignLab. Nový hub, jehož cílem je poskytnout inspirativní prostředí pro interiérové designéry a architekty z celého světa, je investicí ve výši 45 milionů korun. Na ploše více než dvou tisíc metrů čtverečních vznikl unikátní prostor, který dává designérům příležitost zažít na vlastní kůži možnosti propojení světla a křišťálu a vytvářet vlastní originální svítidla.

Interaktivní materiálová knihovna pro designéry

Celkem na ploše o rozloze 2000 čtverečních metrů návštěvník zažívá příběh křišťálu a dekorativního osvětlení od exponátu skla starých více jak 2000 let, přes materiálovou knihovnu s přibližně 2500 komponentů v různých tvarech, velikostech, barvách a úpravách. Designéři tak mohou okamžitě vybírat z atraktivního a rozsáhlého portfolia pestrobarevných sfér, lístků, křišťálových hranolů a prizem nebo geometrických objektů.

Ručně foukané hutní sklo, různé typy dekorativních brusů, pískované, lesklé, kraklované, čiré nebo barevné skleněné tvary, to vše a mnohem více bude zdrojem inspirace pro designéry, architekty, developery, ale i pro interní zaměstnance Preciosa Lighting. Celkový dojem umocní ukázky všech osmi konceptů svítidel Preciosa Signature Designs, které názorně představují současné trendy jako dynamické. Každý si může vyzkoušet rozzářit světlo svým dechem nebo cinknutím skleniček.

Preciosa DesignLab v Kamenickém Šenově je strategický rozvojový projekt, mimořádný svou komplexností a rozměrem. Vytvořili jsme kreativní prostor pro rozvíjení spolupráce mezi námi, partnery a odborníky, který nám nabízí vysokou míru interakce a flexibility. Preciosa DesignLab posouvá naplňování naší vize, vytvářet emoce a zážitky prostřednictvím originálních designových světelných instalací, o úroveň výše než dosud,vysvětluje generální ředitelka Preciosa Lighting Lucie Karlová.

Designová učebna a herna

Cílem Preciosa DesignLabu je vzdělávat, inspirovat a propojovat odbornou komunitu. Klientům nabízí nekonečné možnosti práce s materiály, povrchovými úpravami, barvami a světelnými efekty. Interně slouží jako prostor pro vzdělávaní nových členů týmu a funkční prostor pro stávající zaměstnance. Knihovna materiálů vychází z kombinace dlouholeté tradice společnosti, rozsáhlého know-how a inovativních technologií.

Hravost, kreativita a interaktivita je to, co dělá instalace a značku Preciosa Lighting unikátní. DesignLab je prostor věnovaný tvoření, snění a je zdrojem inspirace pro práci s křišťálem a světlem. Je symbolické, že tento prostor vzniká v místě, kde se vyráběly první křišťálové lustry, v srdci Křišťálového údolí, v Kamenickém Šenově,“ říká Michael Vasku, kreativní ředitel Preciosa Lighting.

Naším cílem je, aby proces tvorby designu světelných instalací pro naše klienty byl co nejjednodušší, příjemný a hravý zážitek zároveň. Vytvoření požadované atmosféry v prostoru spojením křišťálu a světla chce odborné znalosti a zkušenosti. Každý komponent potřebuje jiné nasvícení, technologii výroby a povrchovou úpravu jako například broušení, barvení, pískování nebo pokovení,“ navazuje Andreas Klug, druhý z dua kreativních ředitelů Preciosa Lighting. Preciosa DesignLab přinese rychlejší a efektivnější spolupráci s klienty v rané fázi projektů, jakou je vytváření celkového designu osvětlení. Na jednom místě si velmi snadno zvolí pro ně nejzajímavější řešení.

Kromě fyzického Preciosa DesignLabu je navíc knihovna komponentů a vzorků kompletně zdigitalizována. Realita současného světa, který se stále ještě potýká s různými omezeními, může pro řadu klientů představovat překážku pro návštěvu Kamenického Šenova. Úžasná 3D digitální laboratoř umožní výběr z pohodlí kanceláře či studia z jakéhokoliv kontinentu.

Strategická investice

Celkové náklady na vytvoření Preciosa DesignLab se vyšplhaly na 45 milionů korun. Částka zahrnuje samotný prostor a vybavení, stavební úpravy, vystavené exponáty, vzorky a komponenty.

Projekt začal vznikat pod vedením kreativních ředitelů Preciosa Lighting Vasku a Klug již v roce 2016. Interní realizační tým čítá několik desítek lidí napříč odbornými profesemi, kreativních týmů, tradičních řemesel a technických inženýrů Preciosa Lighting.

Preciosa DesignLab volně navazuje na InnovationLab, který Preciosa Lighting otevřela v roce 2015. Ten pomohl ještě více propojit design s inovacemi, a kromě mistrovství vycházejícího z předávání know-how tradičního sklářského řemesla z generace na generaci umožnuje vytvářet pro klienty u svítidel významnou přidanou hodnotu. „Oba projekty – InnovationLab a DesignLab – ukazují dlouhou cestu, kterou Preciosa Lighting ušla, a i když se výrazně změnil náš produkt, a mění se dál, jsou jeho základní atributy a očekávání zákazníků prakticky stejné – originalita, inovativnost, individuální přístup, kvalitní technické řešení a precizní zpracování,uzavírá generální ředitelka Preciosa Lighting Lucie Karlová.

Galerie