Prozkoumejte, v jakém znamení od Louis Vuitton se nese nový lunární rok

06. Únor 2023 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 22090

Čínský Nový rok začíná druhým novoluním po zimním slunovratu a vždy ho symbolizuje jedno zvíře z čínského zvěrokruhu. Letos začátek roku připadl na 22. leden 2023 a bude mu vládnout vodní Zajíc, který patří podle čínské mytologie mezi vyvolená znamení. Co nám přinese jeho rok? Čínská astrologie pracuje stejně jako západní s dvanácti znameními, jejichž symboly však na nebi nenajdete. Podle čínské tradice je vznik čínského zvěrokruhu spojován s legendou o Buddhovi, který si před svým odchodem na nebesa pozval všechna zvířata, aby se s ním rozloučila. Dostavilo se jich dvanáct v pořadí, které jim diktoval jejich charakter. Legenda má několik podob či variant. 

Podle jedné z nich zvířata na cestě k Buddhovi musela překonat velkou řeku. Chytrá krysa požádala dobrosrdečného buvola, aby jí pomohl. Když byl buvol u břehu, krysa z jeho hřbetu seskočila a buvola předběhla. Odvážný tygr řeku přeplaval, šikovný zajíc přeskákal po kamenech.

Všeobecně uctívaný drak přiletěl jako pátý, protože se cestou zdržel, když pomáhal lidem přinést déšť. Jako šestý nepozorovaně dorazil had, který vylekal koně, a tak se dostal před něho. Koza, opice a kohout dorazili společně na voru. Poslední pes a vepř se zdrželi, pes se zapomněl při hraní a vepř si dopřál svačinku. Buddha každému z nich předal vládu nad jedním pozemským rokem. Od té doby čínský zvěrokruh symbolizuje těchto dvanáct výše zmíněných zvířat.

Podle jiné varianty legendy Buddha požádal všechna zvířata, aby mu na rozloučenou přinesla dárek. Mělo to být něco, co je podle nich hodno úcty a velikosti Buddhy, a také něco, co mají zvířata nejraději. Každé z dvanácti zvířat podle svého nejlepšího mínění Buddhu štědře obdarovalo

Pouze Zajíc se nemohl dlouho rozhodnout a nakonec k Buddhovi přihopkal bez ničeho. Na dotaz, co je jeho darem, odpověděl, že on sám, neboť nic menšího není hodno velikosti samotného Buddhy. Od těch dob je Zajíc vyvoleným znamením, kterého Buddha kvůli jeho nezištnosti a obětavosti vyzdvihl na samotný Měsíc. Při každém úplňku tak můžeme na Měsíci pozorovat siluetu zajíce a věřit, že láska a obětavost vyhrávají nad lží a nenávistí.

Každý rok Louis Vuitton oslavuje nový lunární rok kolekcí s tematikou daného znamení.

Galerie

Rozhovory

Louis Vuitton