ROLLS-ROYCE PHANTOM ORIBE: ZAKÁZKOVÝ VŮZ VE SPOLUPRÁCI S HERMÈS

18. Květen 2021 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 15386

Společnost Rolls-Royce Motor Cars vytvořila ve spolupráci s oděvní značkou Hermès zakázkový vůz Phantom. Phantom Oribe byl navržen a vyroben týmem specialistů z Home of Rolls-Royce v Goodwoodu a značky Hermès v Paříži a odráží osobnost a vášně svého majitele, japonského podnikatele Yusaku Maezawa. Klient si svůj nový vůz představoval jako „pozemní tryskové letadlo“, čímž přenesl klidnou exkluzivitu soukromého létání i na silnici.

Výrazný dvoutónový exteriér vozu ladí s charakteristickými zelenými a krémovými glazurami starožitného japonského nádobí Oribe, jehož významným sběratelem je právě Maezawa. Horní část vozu je vyhotovena v odstínu Oribe Green, což je jedinečná zakázková barva stvořená výhradně pro tohoto klienta. Neobvyklým způsobem zkombinoval Rolls-Royce tuto barvu na voze Phantom s detaily na soukromém letadle klienta. Barva byla odborníky v centru povrchových úprav v Goodwoodu vyvíjena po mnoho měsíců a dokonale zachycuje lesklou tmavě zelenou glazuru, která je pro tuto keramiku ze 16. století charakteristická. Efekt krásně dotváří krémová bílá barva ve spodní části.

Barevná škála inspirovaná nádobím Oribe harmonicky pokračuje i v interiéru, který vzešel ze setkání myslí designerů a řemeslníků značky Hermès v Paříži a designerů, inženýrů a řemeslníků z týmu Bespoke Collective v Goodwoodu. Společně využili své odborné znalosti a nápaditost, aby zajistili, že každá jednotlivá součást vozu bude tím nejlepším ztvárněním tradic obou značek.

Toto nádherné ztvárnění našeho špičkového produktu představuje mezník v historii Rolls-Royce Motor Cars, jenž spojuje dvě značky s více než třemi staletími zkušeností a tradic. Je výsledkem hluboké a opravdové spolupráce mezi značkou Rolls-Royce a Hermès, během níž se designeři, odborníci na materiály a kvalifikovaní řemeslníci podíleli na vytvoření skutečně jedinečného Phantomu. Spojit tak kreativně a technicky náročnou zakázku a vdechnout život pozoruhodné vizi zákazníka bylo mimořádnou výsadou,“ Torsten Müller-Ötvös, generální ředitel společnosti Rolls-Royce Motor Cars.

Tento jedinečný Phantom je fúzí Východu a Západu, starodávného a moderního, klidu a živelnosti. Spolupráce s Hermès byla skvělým tvůrčím a kulturním zážitkem a hodně jsme se navzájem naučili. Vždy nás těší, když klient přijde s odvážnou, jasnou a nápaditou vizí a je pro nás vzrušující vidět zakázku tak dokonale zrealizovanou,“ Michael Bryden, hlavní designér Rolls-Royce Bespoke Collective.

Povrchová úprava interiéru je vyvedena především v kůži Hermès s názvem Enea Green a přechází do detailů, jež odkazují přímo na klienta – například volant, kliky, řadicí páka, otočné ovladače pro úpravu vnitřní teploty.

Kůže Hermès pokrývá celou přístrojovou desku, najdeme ji i na vnitřních sloupcích a na platě zavazadlového prostoru. V této kůži jsou oděny i méně viditelné povrchy, jako je například přihrádka přístrojové desky, obložení zavazadlového prostoru, odkládací zásuvka na karafu a lednička na šampaňské. Ve znamení vzájemné úcty obou tvůrců ke společnému projektu je víko přihrádky u spolujezdce opatřeno popiskem Habillé par Hermès Paris.

Jemné lemování typické pro značku Hermès (tzv. Hermès piping) zdobí opěrky hlavy i lýtkové opěrky na zadních sedadlech. Měkké akcenty odstínu Seashell White jsou sladěny s rohožkami z ovčí vlny a vytváří tak pocit světla v celém prostoru.

Interiér je plný příkladů skvělého designu a řemeslného zpracování v rámci zakázkového programu Bespoke Collective. Například mřížky reproduktorů jsou vytvořeny pečlivým děrováním dřeva Royal Walnut Open Pore a umístěny na dveřích vozu. Vytvářejí tak plynulé, strukturované, estetické a jemné haptiky. Dřevo Royal Walnut Open Pore je navíc použito i na středové a zadní konzoli a na stolku. Další premiérou této spolupráce bylo použití Hermès látky zvané Toile H na loketních opěrkách dveří, středových a zadních konzolích a především na proslulém stropě vozů Rolls-Royce – headlineru.

Módní dům Hermès přenáší své tradiční techniky vycházející z jezdecké historie i inovativní know-how v oblasti řemeslného zpracování do interiéru s koženým čalouněním vytvořeným pomocí speciálního prošívání a malování hran, které původně používali sedláři. Pro fascii vozu Phantom, jedinečnou galerii, která protíná celou přední část vozu Rolls-Royce, si Hermès objednal umělecké dílo založené na návrhu francouzského umělce a ilustrátora Pierra Pérona (1905-1988), který vytvořil množství ikonických modelů šátků pro oděvní dům Hermès. Dílo je inspirováno slavným motivem koně, jenž je ručně namalován na dřevo Royal Walnut Open Pore a působí jako umělecká galerie ukrytá za sklem.

Pan Müller-Ötvös, generální ředitel Rolls-Royce Motor Cars, k tomu dodal: „Tento majestátní a vkusný Rolls-Royce Phantom ukazuje, co je možné, když úzce spolupracují talentovaní lidé ze dvou světových značek s tak prozíravým a inspirativním klientem, jakým je Maezawa-san. Je to setkání myslí, odborných znalostí, vizí a dovedností, které představují to nejlepší z našich vlastních řemeslníků a schopností.“

Galerie