Rolls-Royce představuje Phantom Syntopia, nejnáročnější Phantom z programu Bespoke

13. Březen 2023 | Redakce LUXUS.cz | čtenost se zde objeví 12. 04. 2023
Rolls-Royce Motor Cars odhaluje speciální model Phantom Syntopia, velkolepé mistrovské dílo inspirované haute couture a vytvořené ve spolupráci s renomovanou nizozemskou módní návrhářkou Iris van Herpenovou. Na základě Phantomu Extended – ideálního „listu čistého papíru“ pro potřeby individualizace – se jedná o technicky nejsložitější zakázku, která kdy byla v programu Bespoke automobilky Rolls-Royce provedena. Nyní, po čtyřech letech nepřetržitého vývoje, je tento mimořádný a jedinečný výtvor dokončen a brzy zaujme své místo v soukromé sbírce náročných příznivců značky.

„Pro tuto ojedinělou spolupráci jsem se nechala inspirovat konceptem „tkané vody“ a upravila jsem interiér vozu Phantom Syntopia tak, že pocit, jaký prožíváte během pohybu, se zde promění na pohlcující zážitek plynulosti. Chtěla jsem, aby vrcholně moderní prvky umocnila síla přírody. Dominantní pohyb vozu Phantom je vetkán do pohybujících se trojrozměrných vln uvnitř vozu a tím ztělesňuje vynalézavost přírody,“ popisuje Iris van Herpenová.

KAROSERIE ZTVÁRNĚNÁ V DUCHU DUHOVÉ PŘITAŽLIVOSTI
K vytvoření ohromujícího, třpytivého exteriéru vyvinul tým specialistů programu Bespoke automobilky Rolls-Royce unikátní tmavý lak Liquid Noir. Ten na slunečním světle při pohledu z různých úhlů odhaluje fialové, modré, purpurové a zlaté duhové podtóny. K dosažení tohoto efektu je nejtmavší jednolitá černá barva překryta povrchovou úpravou obsahující zrcadlový pigment, vybraný kvůli své měnící se barvě. Pro přidání jemného, elegantního třpytu tým vyvinul zcela novou techniku nanášení pigmentu na čirý lak – tento proces trval několik měsíců, včetně více než 3 000 hodin samotného testování a ověřování. Při bližším pohledu je na kapotě vozu patrné ztvárnění motivu „tkané vody“, který prostupuje celým interiérem. Tento efekt vznikl pečlivým přerozdělením barviva během dokončovacího procesu.

LUXUSNÍ INTERIÉR S TROJROZMĚRNÝM UMĚNÍM

Interiér Phantomu Syntopia zahrnuje nádherné prvky, vytvořené během společných kreativních a technických setkání týmu Bespoke a Iris van Herpenové. Některé interiérové prvky byly ručně vyrobeny v závodě společnosti Rolls-Royce předními uměleckými řemeslníky spolupracujícími s kolegy Iris van Herpenové, zatímco jiné vznikly v jejím amsterodamském ateliéru spolu s módními návrhy z kolekcí haute couture.

Po otevření velkolepých protisměrných dveří okamžitě upoutá pozornost hvězdná obloha Starlight Headliner s motivem „tkané vody“. Jedná se o technicky nejnáročnější verzi tohoto charakteristického prvku vozů Rolls-Royce, jaký byl kdy vyroben. Vznikl z jednoho kusu vysoce jakostní kůže vybrané z více než 1 000 vzorků. Přesné symetrické střihy na spodní straně odhalují stříbrnou texturu „tekutého kovu“, vyrobenou z nylonové tkaniny, která se používá v kolekci „Embossed Sounds“ Iris van Herpenové a dodává stropnímu obložení trojrozměrný styl. Povrch je dotvořen 162 jemnými okvětními lístky vyrobenými z jiskřivé organzy, kterou během téměř 300 hodin instalovali spolupracovníci Iris van Herpenové přímo v Goodwoodu. Kromě toho bylo podél uměleckého díla ručně nainstalováno 187 z 995 zářících „hvězd“ z optických vláken. Rozsvěcují se postupně zezadu směrem vpřed, což vytváří pocit pohybu. Jen samotné stropní obložení zabralo celkem téměř 700 hodin práce celého kolektivu. Téma „tkané vody“ pokračuje na jedinečném uměleckém provedení obkladu palubní desky Gallery a pokrývá ji po celé její šířce. Toto vysoce expresivní dílo, které kombinuje tradiční techniky haute couture a inovativní vizuální formy, zahrnuje dalších 85 okvětních lístků, které byly během téměř 60 hodin pečlivé práce ručně vsazeny týmem Iris van Herpenové při jeho působení v Goodwoodu.

Design, který najdete na sklápěcích stolcích a na panelu před spolujezdcem, odráží motiv „tkané vody“ z kapoty motoru. Jedná se o kombinaci několika vrstev barvy a laku obsahující různá množství skleněných částic. Nejprve byly povrchy pokryty černou barvou smíchanou s 0,9 % skleněných flitrů. Poté umělečtí řemeslníci nanesli motiv „tkané vody“ bezbarvým lakem smíchaným s 1,4 % třpytivé přísady. Jednalo se o velmi složitý proces, trvající více než tři týdny. Před zahájením práce strávil tým, který má na starosti vnější vzhled vozu, čtyři měsíce zdokonalováním receptury a provedl devět zkoušek, než určil ideální podíl skleněných částic. Na celý vůz jich byla použita přesně jedna polévková lžíce.

ZCELA NOVÁ KAPITOLA V OBJEVOVÁNÍ TEXTILNÍCH LÁTEK

Kolektiv programu Bespoke prostřednictvím vozu Phantom Syntopia pokračoval v objevování možností různých textilií. Jako poctu dědictví značky Rolls-Royce připomíná tento jedinečný vůz éru, kdy bylo sedadlo řidiče potaženo odolnou kůží, kdežto zadní prostor zdobily luxusní, lákavě působící látky. Přední sedadla automobilu Phantom Syntopia jsou čalouněna kůží v odstínu šedá Magic, jež se vyznačuje lesklou povrchovou úpravou. Zadní sedadla získala speciálně vytvořenou tkaninou ze směsi hedvábí s výrazným vzorem, který připomíná odlesky světla na noční vodní hladině.

Sedadla jsou prošívaná motivem „tkané vody“ a inspirovaná technikou všívání, často používanou při výrobě luxusního nábytku, kdy je na rub textilu použita výšivka. Tím se vytvoří trojrozměrný efekt při dosažení hladkého, ničím nerušeného povrchu bez patrných švů.

Galerie