Rolls Royce se oddává elekřině a představuje první čistě elektrický vůz

Redakce
07. Říjen 2021
Čtenost článku je: 15019 [?]

Rolls-Royce se před oficiálním oznámením ohlíží za svou elektrotechnickou historií. Zároveň odhaluje mimořádnou věštbu otce-zakladatele Charlese Rollse. Už v roce 1900 Rolls propagoval elektromobily a model Columbia považoval za nejlepší svého druhu. Royce byl jedním z prvních elektrotechniků a vyráběl motory do tehdejších prvních elektromobilů. Generální ředitel Rolls-Royce Motor Cars Torsten Müller-Ötvös přislíbil představení elektrického vozu Rolls-Royce ještě v této dekádě.

 „Naše společnost se pouští do historického úkolu vytvořit vůbec první super-luxusní vůz na elektrický pohon a našeho cíle dosáhneme dříve, než si mnozí myslí. Čerpáme z bohaté historie a dědictví, které jsou v našem oboru opravdu výjimečné. Naši zakladatelé a ti, kteří pracovali po jejich boku v prvních letech fungování značky, byli důležitými průkopníky, co se týče elektrické energie, a byli také předními odborníky automobilové výroby. S hrdostí a pokorou bych se proto rád podělil o jejich inspirativní příběhy a nabídl netradiční pohled na první dny naší společnosti,“ uvádí Torsten Müller-Ötvös, generální ředitel Rolls-Royce Motor Cars.

Proč elektřina?

Začátkem 20. století nebyl spalovací motor jediným ani nejčastějším pohonem raných motorových vozidel. Inženýři a výrobci automobilů se totiž po roce 1900 soustředili na tři konkurenční technologie: spalovací motor, parní energii a elektřinu.

Parní energie, i když byla relativně srozumitelná, sofistikovaná a v té době všudypřítomná v průmyslu i dalších formách dopravy, se brzy ukázala jako nejméně praktická pro použití v silničních motorových automobilech. Proto padla volba na vnitřní spalování a elektřinu. Ty spolu soupeřily o vedoucí postavení.

Elektřina tehdy tuto bitvu prohrála hned ze dvou důvodů: extrémně krátký dojezd a absence infrastruktury nabíjecích stanic. O století později čelí rozšíření elektrického pohonu, i přes značný technologický pokrok, stále mnoha výzvám, a to jak v infrastruktuře dobíjecích stanic, tak i v přijetí ze strany veřejnosti.

Vlastnosti elektrické energie, které už tehdy lákaly konstruktéry, jsou zejména tichý provoz, okamžitý točivý moment, velký výkon a absence výfukových plynů, což je lákavé i v dnešní době, a to hlavně u luxusních automobilů.

Právě tyto vlastnosti elektřiny jsou pro společnost Rolls-Royce motivací k závazku vytvořit v této dekádě plně elektrický vůz. Čerpat přitom bude z vlastní jedinečné historie spojené s elektrickým pohonem, která se začala psát ještě před vznikem samotné společnosti a v níž vystupují klíčové osobnosti, kterým se podařilo vytvořit nejslavnější automobilovou značku na světě. Vše začíná u samotného Henryho Royce.

První čistě elektrický model značky Rolls Royce

Společnost Rolls-Royce Motor Cars dnes oznámila, že v nejbližší době zahájí silniční testy svého prvního čistě elektrického modelu. Torsten Müller-Ötvös, předseda představenstva Rolls-Royce Motor Cars, k tomuto klíčovému okamžiku značky řekl: „Toto je nejvýznamnější datum v historii Rolls-Royce Motor Cars od 4. května 1904. V uvedený den se poprvé setkali naši otcové–zakladatelé Charles Rolls a sir Henry Royce, kteří se dohodli, že vytvoří ‚nejlepší automobil na světě‘. Dnes, o 117 let později, s hrdostí oznamuji, že Rolls-Royce se chystá zahájit program silničních zkoušek nového a zcela výjimečného vozu, který posune celosvětovou revoluci čistě elektrických automobilů a stane se prvním a nejvytříbenějším super-luxusním produktem svého druhu.

Charles Rolls prorokoval automobilům elektrifikovanou budoucnost. V dubnu 1900 si vyzkoušel jeden z prvních elektromobilů a prohlásil, že elektrický pohon je ideální volbou. Rolls doslova řekl: ‚Elektromobil je dokonale tichý a čistý.‘ Věštba Charlese Rollse byla v goodwoodské éře značky podrobována neustálému zvažování. Stále jsme však nebyli spokojeni s dostupnými technologiemi, které nemohly zajistit charakter odpovídající značce Rolls-Royce. Až doteď. Nadešel čas změnit směr budoucnosti luxusu. Směle se vydáváme do nové epochy s ohromnou výhodou proti ostatním. Elektrický pohon se dokonale hodí právě pro Rolls-Royce Motor Cars. Je tichý, kultivovaný a prakticky okamžitě dosáhne maximálního točivého momentu, přičemž generuje obrovský výkon. To u Rolls-Royce označujeme jako „waftability“ neboli pohyb bez jakékoliv námahy.

Připravili jsme ten nejnáročnější testovací program v historii Rolls-Royce. Vůz absolvuje 2,5 milionu kilometrů, což odpovídá více než 400 letům typického používání automobilu Rolls-Royce. V rámci testovacích jízd se vydáme do všech koutů světa, abychom toto nové vozidlo vyzkoušeli na samotné hraně jeho možností. Jelikož je to počátek nového odkazu naší značky, rozhodli jsme se pro tento vůz vybrat zcela nový název, který je stejně sugestivní jako označení Phantom, Ghost a Wraith. Nový název Spectre dokonale zapadá do nadpozemského a požitkářského prostředí, v němž se naše vozy pohybují.

Prostřednictvím automobilu Spectre se vydáváme na cestu za naším cílem, kterým je do roku 2030 plně elektrifikovat všechny naše produkty. Dnes naplňujeme proroctví, plníme slib a stojíme na prahu pozoruhodné cesty. Jsem hrdý na to, že i nadále budeme pohánět ty nejprogresivnější a nevlivnější osoby z celého světa do světlé elektrifikované budoucnosti.“

Galerie