Roman Svoboda

Rozhovor sepsal Redakce Luxus.cz
28. Červen 2019

Golf je relaxační záležitost - představuje velmi přirozený pohyb v krásně upraveném přírodním prostředí. Proto je optimální protiváhou dnešního sedavého životního stylu. Golf je sport, který rozvíjí veškeré vlastnosti a schopnosti hráčů.

Říká se, že je golf jeden z nejvíce všestranných a technicky náročných sportů, kde se skloubí fyzické, duševní i komunikační schopnosti. Je velmi vhodný i jako rodinný sport, který umožňuje zábavu všem generacím. Zeptali jsme se Romana Svobody, prezidenta PGA CZ, co pro něj osobně golf znamená a jak s ním začít.

Otázka
V čem je podle vás kouzlo golfu?
Odpověď
Domnívám se, že kouzlo golfu je pro každého jiné a to je na tom to hezké. Za mě mohu říci tyto pozitiva golfu:
1. Skutečnost, že golfisté tráví velké množství času v úžasném prostředí a v krásné přírodě. Nejspíš by tento čas sobě, ani přírodě nevěnovali, pokud by nešli za sportem.
2. Golf učí hráče pokoře, na golfu podobně jako v životě, má člověk před sebou hodně výzev. Všichni víme, že není v našich silách zvládnout vše a najednou. V golfu je to podobné, hra nám stále nabízí velké výzvy a ani ti nejlepší je nejsou schopni všechny pokořit. Je proto zbytečné to zásadně prožívat, dobré je se poučit a jít dál. Pro příště tak zvolit cestu, která se zdá být jistější i s vědomím, že zabere více času.
3. Golf nás vychovává, mohla by to být dobrá pomůcka pro HR manažery. Na golfu musí být člověk dochvilný, měl by respektovat spoluhráče, kterému by měl v některých situacích i pomáhat, například při hledání míče. Hráč by měl dobře pečovat o hřiště. Také by měl udržet pozornost celou hru, tedy soustředit se od první rány až do posledního puttu na 18. greenu.
4. Hráč si je sám sobě soupeřem a bojuje zejména sám se sebou a svými emocemi. Zde vidím velký rozdíl od ostatních sportů.
5. Taktéž mi přijde úžasná skutečnost, že i když jdu hrát na některé hřiště třeba posté, vždy je hra jiná. Jsou jiné podmínky, jednotlivé jamky hraji jiným způsobem, jinou cestou a na jiný počet úderů.
6. Pro mě osobně je to také fakt, že se stále mohu zlepšovat. Obávám se, že golf prostě nikdy nebudu hrát na takové úrovni, jak bych si přál :).

Otázka
V dnešní době je mnoho množností, kde s golfem začít. Co byste poradil začínajícím golfistům?
Odpověď
Máte pravdu, nabídek na zkoušku golfu je skutečně hodně, skoro každé golfové zařízení nabízí svou vlastní nabídku zkoušek golfu. Záměrně říkám zařízení, jelikož je u nás velké množství zařízení, které se neřadí mezi golfové hřiště, ale na kterých golf můžeme hrát. Patří mezi ně různá Indoor golf centra nebo cvičné louky i různé akademie. Plus samozřejmě golfová hřiště, kterých máme v ČR k dnešnímu dni 108. A jelikož se domnívám, že začátky jsou vždy ty nejdůležitější. U golfu bych první kroky přirovnal například k autoškole. Myslím si, že většina z nás se snažila řídit auto ještě předtím, než šla do autoškoly. Právě během těchto pokusů jsme se sice naučili vůz řídit, ale zároveň jsme si vytvořili několik zlozvyků. Proto bych u golfu doporučil začít pod vedením profesionálního trenéra, který Vám dá ty správné základy a návyky, které Vám v budoucnu pomohou se rychleji zlepšovat či být sám sobě trenérem. Naše organizace - Profesionální golfová asociace hráčů a učitelů golfu je provozovatelem náborového projektu „Hraj golf, změn život“ (HGZŽ), který je dle mého názoru ideální možností, jak začít. Profesionálně erudovaný trenér Vás během kurzů, které jsou zaměřené na začínající hráče, seznámí s touto úžasnou hrou a jejími základy. Zároveň si vyzkoušíte hru na samotném hřišti a osobně se přesvědčíte, že nejpoužívanější golfová rada "Nic to nechce, jen hrát lehce.", je skutečně pravdivá:).

Otázka
Pro koho je vlastně golf vhodným sportem?
Odpověď
Golf má obrovskou výhodu, že je sportem pro všechny věkové kategorie a všechny společenské vrstvy. S golfem může člověk začít opravdu v jakémkoliv věku, ať už je dítě v předškolním věku, školák, středoškolák, vysokoškolák, dospělý jedinec či senior. Golf prostě nemá věkové ani pohybové limity. Poslední roky jsme dokonce svědky toho, že golf můžeme nabídnout i našim handicapovaným spoluobčanům. Česká golfová asociace hendikepovaných má na světovém poli velmi zářivé výsledky a já věřím, že golf bude vhodným sportem po větší skupinu těchto našich spoluobčanů.

Otázka
Myslíte, že se díky kampani „Hraji golf, změn život“ zvýší počet hráčů a hráček?
Odpověď
Projekt „Hraj golf, změň život“ je náborový projekt, osobně říkám, že je to zejména marketingový nástroj, který bychom měli využít právě k tomu, abychom upozornili na fakt, že golf je sport pro širokou veřejnost. S golfem může začít kdokoliv, v jakémkoliv věku, jakéhokoliv společenského postavení. Projekt HGZŽ můžeme nabízet jak v rámci školní výuky, tak v rámci různých firemních akcí, školení, teambuildingů, workshopů, ale i jako náplň volné času seniorů. Celá kampaň má stejně jako samotný projekt za cíl zvýšit počet hráčů tohoto krásného sportu u nás. Stále věřím, že se nám to s našimi trenéry, golfovými kluby, Českou golfovou federací i zástupci médií podaří.
Otázka
Co všechno čeká nováčka, než ho pustí na hřiště?
Odpověď
Pokud se člověk přihlásí do projektu „Hraj golf, změň život“, tedy zaregistruje se na stránkách www.hrajgolfzmenzivot.cz, kde si během registrace i vybere hřiště, na kterém chce s golfem začít. Nejprve obdrží informativní email, následně ho kontaktuje jeden z trenérů, se kterým se domluví na termínu, kdy bude kurz absolvovat. Samotný kurz se skládá ze tří tréninkový lekcí. Během první lekce zájemce obdrží obecné informace o golfu i jeho historii, jsou mu vysvětleny základy techniky a zkusí si první odpaly. Na druhé lekci se seznámí s krátkou hrou. Golf není jen o 300m odpalech, ale i o dohrání míče do jamky z kratší vzdálenosti na co možná nejméně úderů. Zde mluvíme o technice puttování, přihrávání či hry z pískové překážky, které jsou často v těsné blízkosti samotného jamkoviště i jamky, která se na greenu nachází. Třetí lekce je zejména o poznávání golfového hřiště, zkoušky hry na hřišti. Dále získání informací, jakým způsobem mohu v golfu pokračovat, pokud mě tato hra osloví. Kurz stojí 299,- Kč, tento poplatek obsahuje náklady na zajištění trenéra, zapůjčení golfového vybavení a tréninkové míče.
Otázka
Jak často hrát, aby z golfu byla radost, ale člověk posouval i své výkony?
Odpověď
Každý golfista má svá očekávání. Pro někoho je golf jen lifestylovou aktivitou a stačí mu, když se zúčastní několika golfově společenských akcí během dané sezóny či se párkrát ukáže ve svém golfovém klubu. Pro další je golf způsob trávení svého volného času v přírodě, do které by se jinak třeba ani nedostal. Pro některé je to prostředí, kde se nejraději setkává se svými přáteli a dokáže si tento společný čas zpestřit lehkým hazardem. Například, kdy se během společné hry hráči sázejí o určitou odměnu, kterou jasně stanoví předem stejně jako pravidla dané hry. Pro část hráčů se jedná o vrcholový sport, pro který jsou ochotni udělat cokoliv.
Otázka
O golfu se traduje, že jde o nákladný sport. Je tomu skutečně tak?
Odpověď
Golf už je dávno běžně dostupným sportem. A pokud se na náklady vynaložené do sportovní výbavy podívám z dlouhodobého hlediska, řekl bych, že je to podobný sport jako cyklistika či lyžování (které má nevýhodu krátké sezóny), kde taktéž investuji do vybavení. Ale pokud nejsem náročný, mohu jedno golfové vybavení používat deset let i víc.
Otázka
Máte nějaký sen, kde byste si chtěl zahrát nebo s kým byste si chtěl zahrát?
Odpověď
Golfových snů mám více. Samozřejmě bych chtěl navštívit některá světoznámá hřiště jako například Pebble Beach, či navštívit turnaj The Masters (tedy alespoň jako divák, jako hráči se mi to už asi skutečně nepodaří:)).
Přeji hezké golfové léto a těším se na setkání při některé z našich akcí k projektu „Hraj golf, změň život“.

Děkujeme za rozhovor

PGA of Czech Republic

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže