ROZHOVOR S FOTOGRAFEM ONDŘEJEM PÝCHOU

Rozhovor napsala redakce
19. Červen 2012
Co Vás přivedlo k fotografování a pamatujete si ještě, která byla Vaše první profesionální fotografie? Jestli myslíte první profesionální jako první publikovanou fotografii, tak to si jen pamatuji, že to byla nějaká fotografie ze sportu a to buď z Velké Pardubické, nebo z nějakého fotbalového zápasu. Fotografie vyšla v časopise Stadion. K fotografování mě přivedli zhruba v mých 13. letech rodiče. Tou dobou jsem končil základní školu a přemýšleli jsme, kam bych se mohl hlásit dál. Táta byl vášnivý fotoamatér, a tak nás napadlo, nebo spíše mě napadlo, že bych mohl vyzkoušet focení. Chytlo mě to. Přihlásil jsem se na grafickou školu obor fotografie, kam jsem se dostal a to byl vlastně můj začátek. Takže vlastně fotografuji již od svých 13 let, a to už je pěkně dlouho.
Asi každý fotograf má svoji nejoblíbenější fotku. Jaké fotografie si nejvíce ceníte vy? To je moc těžké vybrat jen jednu. Jednu určitě nedám, ale teď mám výstavu v Pařížské ulici, kde je zhruba 30 mých fotografií, přesněji 34. Ty prošly mým sítem výběru, takže se dá říci, že mám TOP 34 a za těmi si stojím.
Nejvíce fotografujete portréty známých osobností, je někdo koho byste rád fotil a jeho fotografii ještě nemáte? Nikoho vysněného nemám, popravdě řečeno nechávám to osudu. Jsem rád, když se ke mně lidi vracejí, když mi projeví důvěru, je to takové ocenění mé předešlé práce. Ale nikdo konkrétní mě nenapadá.
Plánujete v dohledné době nějakou výstavu? Během fotbalového Eura bych měl mít výstavu ve Vratislavi. Což už je následující měsíc. Je to soubor fotografií z roku 2006 a jde o portréty českých reprezentantů. V rámci fotbalového eura by se tato výstava měla objevit i v Polsku na veřejnosti.
Když odjedete na dovolenou, odpočíváte, nebo svůj fotoaparát neodkládáte ani tam? Odkládám ten profesionální fotoaparát a cestuji jako každý správný turista jen s malým digitálem, a někdy dokonce jen s mobilním telefonem. Ale i když odkládám profesionální fotoaparát, fotografuji stále.
BIO Ondřej Pýcha (1975) vystudoval obor užitá fotografie na Střední průmyslové škole grafické v Hellichově ulici v Praze. Už během studia se začal zaměřovat na fotografování portrétů, které později spojil se svou další vášní - muzikou. První uveřejněnou sadou fotografií byla reportáž o české hudební scéně v časopisu Rock&Pop. Svět hudby ho provází celým jeho profesním životem. Nafotil přes sto obalů desek, mezi nimi alba Lucie Bílé, Anny K nebo kapely Chinaski. Pýcha je autorem mnoha titulních stran českých časopisů. Známé osobnosti fotí i pro reklamní kampaně, jako Milana Baroše pro Nike, Lucii Bílou pro Ondrášovku, Karla Rodena pro HBO, Martinu Sáblíkovou pro Danone, Ewu Farnou pro Subway nebo Petra Čecha pro Marks & Spencer či McDonald´s. V neposlední řadě nafotil Ondřej Pýcha i několik předvolebních kampaní – billboardy pro ODS či kalendář političek strany Věci Veřejné.
Výstavy: 2003 Lidi/People 2006 Hráči/Players 2012 LOOK AT
Děkujeme za rozhovor

Ondřej Pýcha

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže