ROZHOVOR S MILOŠEM HÁBOU, TVŮRCEM MILLA MINIS

Official Press Release
Rozhovor napsala redakce
27. Říjen 2014
Dlouhé roky pracoval Miloš HÁBA pro různé výrobce hraček, zůstával v pozadí. „A pak mě napadlo, že je na čase přijít s něčím vlastním. Vznikl svět Milla Minis, ve kterém se zvířecí postavičky vydávají na ojedinělé výlety do prostředí rozšířené reality.
„Koncept Friends on the Move má pro děti nejen zábavný, ale i vzdělávací potenciál. Kromě přenášených hodnot jako kamarádství, čest, zvídavost, respekt k odlišným kulturám je to i jakýsi dětský bedekr, který děti zábavnou formou seznamuje se základními charakteristikami a dominantami všech kontinentů i některých konkrétních zemí. Příběhy jsou jednoduché, ale současně nerezignují na atributy nezbytné pro každý pořádný „cesťák“. Nechybí napínavé dobrodružství, prožívaná radost i strach i zkoušky přátelství, kterými musí jeho hrdinové procházet,“ říká Miloš HÁBA.
Otázka
Jak vlastně koncept hraček využívajících princip rozšířené reality přišel na svět?
Odpověď

Uvažovali jsme o tom co nového nabídnout, s čím novým přijít. Chtěli jsme nabídnout něco nového, co by mělo přidanou hodnotu. Když máte například autíčko, tak jezdí, dá se zvedat dejme tomu korba – a to je všechno. Rozhodli jsme se vytvořit svět, ve kterém by to autíčko mohlo ožít.
Otázka
Jak to funguje?
Odpověď

Koupíte si některou z našich hraček a například přes QR kód si stáhnete naši mobilní aplikaci. Pak stačí aplikaci spustit a zamířit telefonem na naši hračku, na hasiče, na policisty, na čerpací stanici, na středověký hrad. A ona ožije. Ale to není všechno. Naše řada pro mateřské školy by měla mít také výrazně edukativní charakter. Děti by se s Friends on the Move měly naučit nejen si hračky samy skládat. Naši hrdinové se totiž vydávají i do světa. Například v Anglii vidí londýnské dominanty jako je Big Ben. A děti nejen poznávají cizí země, ale pomalu se začínají učit i cizí jazyk.
Otázka
Vaše hračky jsou ale určené i pro ty úplně nejmenší děti.
Odpověď

Ano, děti si s našimi hračkami mohou hrát aniž by využívaly princip rozšířené reality. Tu považujeme za nadstavbu, za přidanou hodnotu. Ale hračky Friends on the Move získaly certifikaci už pro děti tak říkajíc od nula let. Děti si s nimi mohou bez rizika hrát, koupat se s nimi.
Otázka
Nebojíte se, že je rozšířená realita v českých podmínkách zatím příliš nová?
Odpověď

Je to technologie, která v českém prostředí prozatím není příliš rozšířená. Stále ještě úplně nevíme jak naplno využívat její potenciál, ale jsem si jistý tím, že se to bude rychle měnit. Dnešní děti jsou v používání moderních technologií daleko pokročilejší než byla třeba moje generace. A zkušenosti ze zahraničních trhů, prozatím evropských, na kterých podnikáme, nám ukazují, že se nemusíme bát toho, že by děti s hračkami využívajícími rozšířenou realitu neuměly poradit. Problém je spíš s rodiči. Ale i rodiče se mohou od dětí něco naučit.
Otázka
Zmínil jste evropské trhy. Snažíte se prosadit i na technologicky vyspělých trzích v Asii?
Odpověď

Zkoušíme to. Jak jste řekl, asijský trh je v tomto segmentu náročnější než český, potažmo evropský. Přesto se na šanci Friends on the Move třeba v Číně dívám s optimismem, byť opatrným.
Otázka
Svoje podnikání jste vybudoval od nuly. Zpětně viděno, v čem byste ocenil lepší podmínky pro start podnikání v technologicky inovativním oboru?
Odpověď

Banky by měly být vstřícnější při poskytování úvěrů. Zažil jsem, že banka vyhodnotila můj projekt jako nadějný a zajímavý. A pak mi řekli, abych přišel, až se Milla Minis rozjede, že do toho určitě budou investovat. Je to začarovaný kruh. Potřebujete investici, abyste rozjel podnikání – a přislíbí vám investici teprve až rozjedete podnikání.
Otázka
Vzhledem k edukativní roli Friends on the Move byste možná dosáhl na nějaký grant.
Odpověď

To jsem si také myslel, ale i v oblasti grantů jsou pdomínky nastavené tak, že musíte nejprve sám investovat a pak teprve se vám nějaká část investice vrátí z grantu. Já jsem firmu postavil z vlastních prostředků. Škoda je ale dobrých nápadů, které se nikam neposunou kvůli tomu, že se na jejich realizaci nepodaří sehnat peníze. Tady se potom otvírá volné pole pro spekulanty s patenty a to je něco, čemu bychom se měli snažit zabránit.
Děkujeme za rozhovor

MILLA MINIS

Firemní články

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže