RS Q8: Poznejte nejvyšší model řady Q od Audi

Redakce
12. Květen 2022

RS Q8 je nejvyšším modelem řady Q od Audi. Vozidlo se čtyřmi kruhy charakterizuje sportovní výkon spojený s elegancí prémiového SUV kupé. S novou, přísně limitovanou edicí RSQ8 Signature Edition ABT Sportsline dále posílila sportovní exkluzivitu tohoto základního modelu. V souladu se svým vlastním heslem „Ze závodní dráhy na silnici“ přeměnila německá společnost rychlé SUV v závodní užitkové vozidlo. V narážce na rok založení ABT 1896 je k dispozici pouze 96 exemplářů ručně vyrobených zkušenými závodními mechaniky. Maximálně osm za měsíc.

Pouze ten, kdo si dá na čas, může vytvořit něco nadčasového,“ říká Managing Partner Hans-Jürgen Abt. Touhu však nevyvolávají pouze malé množství. V atraktivním hávu RSQ8 Signature Edition nyní motor V8 biturbo produkuje působivých 800 HP (589 kW). Speciální model tak navazuje na Johann Abt Signature Edition vycházející z Audi RS 6 představené v roce 2021 ke 125. výročí společnosti. Je to tedy teprve druhý model vozidla od ABT Sportsline, který získal titul „Signature Edition“, a tedy nejvyšší úroveň exkluzivity. Na palubě je také časová kapsle obsahující skutečný fragment z historie největšího světového automobilového trhu s náhradními díly a specialisty na výkonné díly pro Audi a VW.

ABT Sportsline v Německu je největším světovým tunerem pro vozy koncernu VW, zejména pro modely Audi. Produktová řada sahá od většího výkonu motoru přes sady karoserie, přes odpružení a design interiéru až po rozsáhlou kolekci litých kol. Program ABT Individual umožňuje i exkluzivní řešení na míru. Společnost sídlící v Bavorsku závodí v závodních aktivitách i na nejvyšší mezinárodní úrovni. Například jako soukromý tým na DTM (German Touring Car Masters) nebo také velmi úspěšně na Formuli E. První kroky v elektrické závodní sérii již byly převzato v roce 2014 a korunovány mistrovským titulem v roce 2017. Téma elektromobility ale hraje stále důležitější roli i jinde ve firmě. Například vlastní ABT e-Line GmbH, jejíž kořeny sahají více než deset let do minulosti, aktuálně přestavuje VW T6.1 na elektrický transportér pro Volkswagen Užitkové vozy.

Kořeny ABT Sportsline sahají do podkovářství, které bylo založeno v bavorském Kemptenu v roce 1896. Jejich nejinovativnější produkt: kočár, který lze díky chytrému skládacímu mechanismu použít jako saně. Brzy poté se pozornost obrátila k motorovým vozidlům. V roce 1920 společnost AUTO-ABT prodala a opravila bývalé značky, které později daly vzniknout Audi AG. To připravilo půdu pro dnešní situaci společnosti. V roce 1950 Johann Abt, vnuk zakladatele, vyhrál svůj první automobilový závod a položil základy závodních aktivit společnosti. Rychlá auta si ale užíval i v běžném životě. Z tohoto důvodu v roce 1967 založil ABT Tuning, v roce 1978 vyladil první VW Golf a již v roce 1980 přinesl na trh první chiptuningový produkt. Poté už to šlo velmi rychle. Konečně v roce 1991 bylo v ulici „Johann Abt“ založeno nové prestižní sídlo společnosti, jehož součástí je i vlastní muzeum. V roce 2014 přibylo centrum motoristického sportu.

Galerie