SEZNAMTE SE S KLÁROU DAMBORSKOU, ORGANIZÁTORKOU MEZINÁRODNÍHO PARKUROVÉHO ZÁVODU V OLOMOUCI

Michal Hutta
26. Květen 2014

Klára je nejenom zdatný organizátor, ale také milovník koní a jezdec parkuru s výkonností T.

Jméno a příjmení: Klára Damborská
jezdec (výkonnost: Parkur T, drezura ST), cvičitel, kandidát na rozhodčího, organizátor závodů, marketingový manažer pro pet food (krmiva pro koně Nutrihorse a Pavo)

 

Aktuálně vlastnění koně: Top Quality, Calvero, Contino

 

Organizované eventy (event director):

5 x CSIO World Cup 2004 - 2008 (Poděbrady, Praha),

 Mistrovství Evropy juniorů a mladých jezdců Praha 2008,

CSI World Cup Czech Indoors Brno 2008,

2x CSI Ptýrov (2007,2008),

1x CSI Chotýšany 2006 a mnoho národních soutěží

 

Můj první kontakt s koňmi:
Asi v 10ti letech mě táta vzal ke známému, kde mě povozili na poníkovi jménem Princ a pak už jsem jen chtěla ke koním. :)

V kolika jsem začala jezdit závodně:
Poprvé jsem závodila v 16ti letech na Přední Kopanině, ale byly to drezury. Skákat jsem začala až někdy ve 22 letech. O pravidelném závodění se dá mluvit až od 27 let, když jsem si koupila svého prvního vlastního koně.

Proč se věnuji právě této disciplíně:
Je to fascinující spojení adrenalinu s elegancí.

Kolik času týdně s koňmi strávím:
Tak jako každý člověk postižený „koňským virem“ veškerý volný čas, který mám.

Koho a proč uznávám z jezdeckého sportu:
Uznávám každého, kdo se snaží bojovat i přes to, že se mu momentálně nedaří. A také ty, kteří dosáhli velkých úspěchů a přitom zůstali normální a skromní.

Můj „životní“ kůň:
Bezpochyby Contender, díky kterému jsem měla možnost soutěžit na takové úrovni, o které se mi na začátku ani nesnilo. Díky němu jsem mohla jako amatér závodit s vynikajícími jezdci i na mezinárodních kolbištích, dokonce se mnou přeskákal v Rumunsku i kvalifikaci Světového poháru. A nesmím zapomenout ani na Lukáše, který mě dostal na první mistrovství a ukázal mi, že mohu skákat i výš než do 130 cm, což byl původně můj cíl.

 

Nezapomenutelný zážitek s koňmi (veselý/smutný/oba dva):
Nezapomenutelné bylo mé první setkání s Contenderem, kdy jsem si ho zkoušela vlastně náhodou. Nikdy jsem nejezdila tak silného koně a tak jsem nečekala, s jakou silou se může takový kolos (měl v kohoutku 180 cm) odrazit na skok. Na první větší oxer jsem se samozřejmě netrefila, takže se Conťa odrazil asi o metr dříve, vznesl se nad stojany a já z něj naprosto plynule „uletěla“ do písku. Všichni si mysleli, že tím zkoušení skončilo, ale já věděla své. Jen co jsem vyplivla písek, oznámila jsem, že toho musím mít. Smutné zážitky si nechám pro sebe, raději se dělím o ty veselé.

Jezdecké úspěchy, kterých si cením:
Cením si každého parkuru, ze kterého mám dobrý pocit. Nezapomenutelné jsou pro mě především stříbrná medaile na MČR 2006 ve Frenštátě, vítězství v Malé ceně Plzně ČSP, 3. místo v GP Karpatia v Bratislavě, 3. místo v GP Hradec Králové, 1. a 2. místo ve Veidec Cupu a čisté ST na CSIO v Praze.

Na koních mám nejradši:
Jejich nezáludnost, neschopnost přetvářky a to, že mě uklidňují a pomáhají mi odpoutat se od běžných starostí a stresu. Nic mi neudělá větší radost, než když přijdu do stáje a oni na mě řehtají.

Můj nejhorší pád z koně:
Můj nejhorší pád nebyl z koně, ale z třešně.

Kromě ježdění na koních mě baví:
Lyžování a relaxování s přáteli nebo s dobrou knížkou či filmem.

Můj sen, kterého bych chtěla dosáhnout:
Chtěla bych se vždy trefit na skok, ale to je nereálné, takže se mám pořád oč snažit.

Tři slova, která mě charakterizují:
Podle znamení zvěrokruhu jsem býk a podle čínského horoskopu tygr, to hovoří za vše…

Moje zlozvyky a nešvary:
Tak s tím bych se raději nechlubila...

Moje oblíbené – jídlo, pití, hudba, film, televizní pořad, značka oblečení, auto:
Italská kuchyně, kvalitní víno, rádio Express, Samotáři, seriály House a Californication, HV Polo a Kingsland, Porsche 911 GT2 RS.

Životní motto:
Co mě nezabije, to mě posílí.

 

Organizace závodů:

Organizovat mezinárodní závody je sice náročné, ale skutečně mě to baví. Takové závody se připravují několik měsíců, které samozřejmě znamenají spoustu starostí a stresu, ale není pro mě hezčí pocit než atmosféra v průběhu závodů, hlavně při hlavních soutěžích. Naše české publikum je velmi kultivované, ale zároveň umí skvěle povzbuzovat a vytvořit krásnou a elektrizující atmosféru.

Takové závody začínají přihlášením do mezinárodního kalendáře. Nejdůležitějším bodem organizace je sestavení pořadatelského týmu, aby každý úsek závodů řídila osoba, která má zkušenosti a skutečně ví, co dělá. Pro koně je třeba mít zajištěné stáje, podestýlku a krmivo, pro jezdce ubytování, stravování a parkování kamionů, protože jezdci mají ve svých kamionech zázemí a v kamionech také spí většina ošetřovatelů, pro samotné závody musíte mít připravené kolbiště, opracoviště a překážkový materiál. Nezbytnou součástí závodů je tzv. show office, kde se jezdci registrují a přihlašují do soutěží a kde se řeší veškerá administrativa spojená se samotným průběhem soutěží. Je nezbytné mít tým rozhodčích, který celé závody řídí, stavitele parkuru, který vymýšlí trasy jednotlivých soutěží, veterinárního delegáta, který dohlíží, aby na start soutěží šli pouze zdraví koně, k dispozici musí být po celou dobu závodů lékař, veterinář a podkovář. A pak je zde úsek divácký – je třeba mít zajištěno občerstvení pro návštěvníky, sociální zázemí a samozřejmě tribuny, doprovodný program v kolbišti i mimo něj, dětský koutek, parkování, prostě kompletní zázemí, jaké je obvyklé na velkých akcích, aby byli spokojeni běžní návštěvníci i VIP hosté a partneři, bez kterých by se závody nemohly uskutečnit. Co se administrativní přípravy týká, pro závody je nejdůležitějším dokumentem rozpis závodů, kde je určeno jaké budou soutěže, dotace, jací jezdci a koně se smí účastnit a za jakých podmínek. Veškerá organizace J&T Banka CSI 3*W Olomouc se řídí pravidly FEI (Mezinárodní jezdecké federace) pro Světový pohár. Tato pravidla jsou velice přísná a v podstatě všechny technické věci v rámci závodů se jimi řídí. Tato pravidla určují vše od výše dotací po rozměry kolbiště či boxů pro koně, určují počty funkcionářů i rozměry překážek. Na dodržování těchto pravidel dohlíží zahraniční rozhodčí, kterého nám přidělí FEI. Ovšem vyjmenovat vše, co je potřeba k uspořádání Světového poháru v parkurovém skákání, by zabralo několik stránek. Raději se přijeďte podívat do Olomouce na vlastní oči a prožít si tu neopakovatelnou atmosféru. Díky J&T Bance a jezdeckému klubu ESC Olomouc se po pěti letech vrací Světový pohár do ČR a my už se s celým týmem na vás a všechny účastníky těšíme!

 

http://www.csi-olomouc.cz/cs/index.php