SEZNAMTE SE S KLÁROU DAMBORSKOU, ORGANIZÁTORKOU MEZINÁRODNÍHO PARKUROVÉHO ZÁVODU V OLOMOUCI

Rozhovor napsala redakce
26. Květen 2014
Klára je nejenom zdatný organizátor, ale také milovník koní a jezdec parkuru s výkonností T.
Aktuálně vlastnění koně: Top Quality, Calvero, Contino
5 x CSIO World Cup 2004 - 2008 (Poděbrady, Praha),
Mistrovství Evropy juniorů a mladých jezdců Praha 2008,
CSI World Cup Czech Indoors Brno 2008,
2x CSI Ptýrov (2007,2008),
1x CSI Chotýšany 2006 a mnoho národních soutěží
Organizovat mezinárodní závody je sice náročné, ale skutečně mě to baví. Takové závody se připravují několik měsíců, které samozřejmě znamenají spoustu starostí a stresu, ale není pro mě hezčí pocit než atmosféra v průběhu závodů, hlavně při hlavních soutěžích. Naše české publikum je velmi kultivované, ale zároveň umí skvěle povzbuzovat a vytvořit krásnou a elektrizující atmosféru.
Takové závody začínají přihlášením do mezinárodního kalendáře. Nejdůležitějším bodem organizace je sestavení pořadatelského týmu, aby každý úsek závodů řídila osoba, která má zkušenosti a skutečně ví, co dělá. Pro koně je třeba mít zajištěné stáje, podestýlku a krmivo, pro jezdce ubytování, stravování a parkování kamionů, protože jezdci mají ve svých kamionech zázemí a v kamionech také spí většina ošetřovatelů, pro samotné závody musíte mít připravené kolbiště, opracoviště a překážkový materiál. Nezbytnou součástí závodů je tzv. show office, kde se jezdci registrují a přihlašují do soutěží a kde se řeší veškerá administrativa spojená se samotným průběhem soutěží. Je nezbytné mít tým rozhodčích, který celé závody řídí, stavitele parkuru, který vymýšlí trasy jednotlivých soutěží, veterinárního delegáta, který dohlíží, aby na start soutěží šli pouze zdraví koně, k dispozici musí být po celou dobu závodů lékař, veterinář a podkovář. A pak je zde úsek divácký – je třeba mít zajištěno občerstvení pro návštěvníky, sociální zázemí a samozřejmě tribuny, doprovodný program v kolbišti i mimo něj, dětský koutek, parkování, prostě kompletní zázemí, jaké je obvyklé na velkých akcích, aby byli spokojeni běžní návštěvníci i VIP hosté a partneři, bez kterých by se závody nemohly uskutečnit. Co se administrativní přípravy týká, pro závody je nejdůležitějším dokumentem rozpis závodů, kde je určeno jaké budou soutěže, dotace, jací jezdci a koně se smí účastnit a za jakých podmínek. Veškerá organizace J&T Banka CSI 3*W Olomouc se řídí pravidly FEI (Mezinárodní jezdecké federace) pro Světový pohár. Tato pravidla jsou velice přísná a v podstatě všechny technické věci v rámci závodů se jimi řídí. Tato pravidla určují vše od výše dotací po rozměry kolbiště či boxů pro koně, určují počty funkcionářů i rozměry překážek. Na dodržování těchto pravidel dohlíží zahraniční rozhodčí, kterého nám přidělí FEI. Ovšem vyjmenovat vše, co je potřeba k uspořádání Světového poháru v parkurovém skákání, by zabralo několik stránek. Raději se přijeďte podívat do Olomouce na vlastní oči a prožít si tu neopakovatelnou atmosféru. Díky J&T Bance a jezdeckému klubu ESC Olomouc se po pěti letech vrací Světový pohár do ČR a my už se s celým týmem na vás a všechny účastníky těšíme!
Otázka
Jméno a příjmení: Klára Damborská
Odpověď

jezdec (výkonnost: Parkur T, drezura ST), cvičitel, kandidát na rozhodčího, organizátor závodů, marketingový manažer pro pet food (krmiva pro koně Nutrihorse a Pavo)

Otázka
Organizované eventy (event director):
Odpověď

Otázka
Můj první kontakt s koňmi:
Odpověď

Asi v 10ti letech mě táta vzal ke známému, kde mě povozili na poníkovi jménem Princ a pak už jsem jen chtěla ke koním. :)
Otázka
V kolika jsem začala jezdit závodně:
Odpověď

Poprvé jsem závodila v 16ti letech na Přední Kopanině, ale byly to drezury. Skákat jsem začala až někdy ve 22 letech. O pravidelném závodění se dá mluvit až od 27 let, když jsem si koupila svého prvního vlastního koně.
Otázka
Proč se věnuji právě této disciplíně:
Odpověď

Je to fascinující spojení adrenalinu s elegancí.
Otázka
Kolik času týdně s koňmi strávím:
Odpověď

Tak jako každý člověk postižený „koňským virem“ veškerý volný čas, který mám.
Otázka
Koho a proč uznávám z jezdeckého sportu:
Odpověď

Uznávám každého, kdo se snaží bojovat i přes to, že se mu momentálně nedaří. A také ty, kteří dosáhli velkých úspěchů a přitom zůstali normální a skromní.
Otázka
Můj „životní“ kůň:
Odpověď

Bezpochyby Contender, díky kterému jsem měla možnost soutěžit na takové úrovni, o které se mi na začátku ani nesnilo. Díky němu jsem mohla jako amatér závodit s vynikajícími jezdci i na mezinárodních kolbištích, dokonce se mnou přeskákal v Rumunsku i kvalifikaci Světového poháru. A nesmím zapomenout ani na Lukáše, který mě dostal na první mistrovství a ukázal mi, že mohu skákat i výš než do 130 cm, což byl původně můj cíl.
Otázka
Nezapomenutelný zážitek s koňmi (veselý/smutný/oba dva):
Odpověď

Nezapomenutelné bylo mé první setkání s Contenderem, kdy jsem si ho zkoušela vlastně náhodou. Nikdy jsem nejezdila tak silného koně a tak jsem nečekala, s jakou silou se může takový kolos (měl v kohoutku 180 cm) odrazit na skok. Na první větší oxer jsem se samozřejmě netrefila, takže se Conťa odrazil asi o metr dříve, vznesl se nad stojany a já z něj naprosto plynule „uletěla“ do písku. Všichni si mysleli, že tím zkoušení skončilo, ale já věděla své. Jen co jsem vyplivla písek, oznámila jsem, že toho musím mít. Smutné zážitky si nechám pro sebe, raději se dělím o ty veselé.
Otázka
Jezdecké úspěchy, kterých si cením:
Odpověď

Cením si každého parkuru, ze kterého mám dobrý pocit. Nezapomenutelné jsou pro mě především stříbrná medaile na MČR 2006 ve Frenštátě, vítězství v Malé ceně Plzně ČSP, 3. místo v GP Karpatia v Bratislavě, 3. místo v GP Hradec Králové, 1. a 2. místo ve Veidec Cupu a čisté ST na CSIO v Praze.
Otázka
Na koních mám nejradši:
Odpověď

Jejich nezáludnost, neschopnost přetvářky a to, že mě uklidňují a pomáhají mi odpoutat se od běžných starostí a stresu. Nic mi neudělá větší radost, než když přijdu do stáje a oni na mě řehtají.
Otázka
Můj nejhorší pád z koně:
Odpověď

Můj nejhorší pád nebyl z koně, ale z třešně.
Otázka
Kromě ježdění na koních mě baví:
Odpověď

Lyžování a relaxování s přáteli nebo s dobrou knížkou či filmem.
Otázka
Můj sen, kterého bych chtěla dosáhnout:
Odpověď

Chtěla bych se vždy trefit na skok, ale to je nereálné, takže se mám pořád oč snažit.
Otázka
Tři slova, která mě charakterizují:
Odpověď

Podle znamení zvěrokruhu jsem býk a podle čínského horoskopu tygr, to hovoří za vše…
Otázka
Moje zlozvyky a nešvary:
Odpověď

Tak s tím bych se raději nechlubila...
Otázka
Moje oblíbené – jídlo, pití, hudba, film, televizní pořad, značka oblečení, auto:
Odpověď

Italská kuchyně, kvalitní víno, rádio Express, Samotáři, seriály House a Californication, HV Polo a Kingsland, Porsche 911 GT2 RS.
Otázka
Životní motto:
Odpověď

Co mě nezabije, to mě posílí.
Otázka
Organizace závodů:
Odpověď

Děkujeme za rozhovor