Streaming hudby a komplexní ozvučení domácnosti v podání výrobce prémiových reprosoustav ELAC

Redakce Luxus.cz
11. Duben 2019

Popularita streamingu hudby roste, ať se to zastáncům tradičních hudebních nosičů líbí nebo ne. Streaming hudby představuje přehrávání z datového souboru, který může být uložen buď na internetových streamingových službách, jako je například Spotify nebo Tidal, v domácím datovém úložišti, nebo na externím pevném disku připojeném přes USB port.

Jeden z nejvýznamnějších světových výrobců reproduktorových sestav -  ELAC - má ve svém portfoliu mimo jiné propracovaný komplexní systém právě pro streaming hudby a ozvučení domácnosti. Jeho základem je malá jednotka Elac Discovery Server, která komunikuje pomocí kabelového připojení s lokální sítí a internetem.  Je aktuálně jediným dedikovaným audio komponentem druhé strany s integrovanou světově nejpopulárnější aplikací Roon pro streaming a katalogizaci hudby kombinující mnoho zdrojů, jako je Tidal, soubory uložené na externím USB disku, nebo domácím úložišti NAS a zároveň umí pracovat i s knihovnou iTunes.

Srdcem streamingu hudby v podání Elacu je Discovery Server DS-S101-G, který dokáže streamovat hudbu ze všech zmíněných zdrojů a synchronizovat její přehrávání v celém domě. Server podporuje přehrávání formátů WAV, AIFF, FLAC, ALAC, OGG, MP3 a AAC. Pro ozvučení více místností lze využít až tří vestavěných kabelových výstupů. K nim lze kabelem připojit zesilovač nebo jakoukoli aktivní reprosoustavu či reproduktor s linkovým vstupem. Elac Discovery Server má vestavěn i konektor USB.

Roon – nejkomplexnější aplikace pro přehrávání hudby

Pokud jste se s aplikací „Roon“ zatím nesetkali, vězte, že v Americe ji zná každý. Bez přehánění se jedná o nejpropracovanější hudební platformu. Roon pracuje s takzvanými metadaty uloženými v hudebních nahrávkách a dokáže propojit do jednoho místa všechny dostupné hudební zdroje a knihovny, včetně iTunes. Uživatelé díky tomu nemusí samostatně prohledávat nahrávky uložené na připojeném USB disku, discích počítačů v síti, v archivu internetových streamingových služeb a iTunes.

Chcete si poslechnout například album The Wall nebo jen píseň Wish you were here od Pink Floyd? Napište požadavek do vyhledávacího pole aplikace Roon a během okamžiku uvidíte, že můžete přehrávat z Tidalu, knihovny iTunes, nebo připojeného USB disku.Kouzlo spočívá v tom, že u každé nahrávky vidíte na první pohled kvalitu, v jaké ji z daného zdroje uslyšíte. Kromě toho se vám automaticky otevře podrobný popis zvolené hudby. Vidíte tak například informace o autorech, hudebnících, producentech, místu natáčení či historických podrobnostech, hodnocení uživatelů i odborné recenze, připravované koncerty umělce a mnoho dalšího, a to včetně množství aktivních odkazů.

Roon bez zapnutého počítače

Abyste mohli aplikaci Roon používat, v naprosté většině případů je třeba, aby byl na stolním počítači s operačním systémem Windows nebo iOS trvale spuštěn program Roon server. Poté můžete ovládat streaming neboli přehrávání hudby z chytrých telefonů, tabletů nebo počítače s tím, že každý uživatel domácnosti má svůj vlastní účet.  Malá krabička Elac Discovery Server má Roon integrován přímo v sobě a přebírá funkci spuštěného programu se zachováním všech benefitů služby Roon. To ocení zejména uživatelé, kteří si z důvodů zachování vysoké zvukové kvality a snadné obsluhy nepřejí přehrávat hudbu z počítače, který musí být navíc trvale spuštěn a spravován.

 

Multiroom, aneb ozvučení celé domácnosti

Server Elac Discovery umožňuje rozeznít celý byt nebo dům. K tomu můžete využít až tři zmíněné kabelové audio výstupy, nebo jakýkoli hudební systém „Roonready“, neboli kompatibilní audio systém. Tato zařízení jsou do ekosystému Roon zapojena prostřednictvím domácí sítě.  Úlohu zónové stanice mohou zastávat také prémiové komponenty SONOS, ale i libovolné zařízení s podporou AirPlay.

Samotný Elac nabízí také dvě možnosti, jak přenést bezdrátově hudbu ze serveru do dalších zón. Jednou je Elac Discovery Connect, který připomíná svým vzhledem Discovery Server, druhou variantu představuje vysoce kvalitní kompaktní aktivní audiosystém Elac Discovery Z3.

 

Pokud bychom měli shrnout výhody streamingu hudby pomocí zařízení Elac Discovery, musíme především zmínit Elac Discovery Server, který má v sobě integrovanou řídící serverovou aplikaci Roon. Ta propojí všechny zdroje do jediné hudební knihovny, což výrazným způsobem usnadňuje vyhledávání a orientaci v obrovském množství hudebních nahrávek. Systém umožňuje navíc snadný rozvod hudby po celém prostoru v dosahu dané kabelové či bezdrátové sítě. A nesmíme opomenout také obrovské množství informací vázaných na každou nahrávku. Díky tomu můžete filtrovat skladby z určitých let, v určité kvalitě nebo dle mnoha dalších parametrů.

Všechny komponenty Elac Discovery jsou k dostání u vybraných specializovaných prodejců audiotechniky.