Úžasné šperky z klenotnictví Halada popisuje Jennifer Halada

Redakce
19. Duben 2021

Jenny Halada je dcerou zakladatelů stejnojmenné značky Halada s více než čtyřicetiletou tradicí. Má české a nizozemské občanství a vystudovala šperk v ateliéru K.O.V u Evy Eisler na pražském UMPRUM. Nyní je Jenny Halada hlavní designérkou šperkařského domu Halada. Její šperky jsou tak v klenotnické síti nabízeny vedle nejvýznamnějších klenotnických společností na světě. Mezi ně patří Pomellato, Fope, Niessing, Jörg Heinz, Gellner, ale například i Mikimoto, největší firma specializující se na perlové klenoty na světě, která vypěstovala vůbec první kultivovanou perlu na světě. Jenny právě představuje svou novou jarní limitovanou kolekci, ve které zachytila pohyb rozvíjejících se květů.

Otázka
Jenny, mohla byste se nám, prosím, v rychlosti představit?
Odpověď
Jmenuji se Jenny Halada a jsem designérka šperků. Když jsem byla malá, tak jsem si přála mít práci, která mi umožní být kreativní. Tím, jak jsem vyrůstala s mými rodiči, kteří se věnovali šperkům, bylo stát se zlatnicí jasná volba. Naopak mě nikdy moc nezajímala business stránka a stejně tak tomu je doposud, tato oblast není nic pro mě. Po zlatnických studiích v německém Pforzheimu, které trvaly tři roky, jsem se dozvěděla o UMPRUM, kam jsem byla přijata a dalších šest let jsem strávila v KOV studiu, které vedla Eva Eisler. Moji rodiče začali od nuly a za to, co vybudovali, jsem na ně velmi pyšná. V osobním životě jsem už tři roky matkou a miluji to! Moje vášeň je cestovat a objevovat nové kultury. Byla jsem zvyklá sbalit si tašku a jen s letenkou se někam vydat. Teď s dětmi je cestování hodně jiné, ale také umí být dobrodružné! Těším se, až se po Covidu někam vydáme i s naším nejmladším členem rodiny, jíž je devítiměsíční Sofia. To je můj cíl pro rok 2021!

Otázka
Jste dcerou manželů Haladových, jejichž jméno nese známé klenotnictví. Jaký k němu máte vztah?
Odpověď
Cítím se pyšná a šťastná, že jsem dcerou tak úspěšných rodičů. Moji rodiče se práci věnovali s maximální energií mnoho let a podařilo se jim vybudovat úspěšnou společnost. Image Halada má silnou identitu, a i já ji cítím, spojila jsem se s ní. Před čtyřmi roky jsem uvedla svoji první kolekci v klenotnictvích Halada. Tehdy byla vcelku malá, ale od té doby jsem kolekci rozšířila, a tak je tomu každý rok, kousek po kousku. Jsem za tu příležitost moc vděčná a moje budoucnost je s Halada pevně spjata.
Otázka
Můžete nám přiblížit, jaké to šperky jste již navrhla? V čem jsou jedinečné a jak dlouho je už tvoříte?
Odpověď
První modely kolekce Infinity jsem vytvořila v posledním roce studií na UMPRUM. V té době ještě název neměly. Nějaký čas trvalo, než se z nich stala kolekce a také silné téma, kterému, jak jsem zjistila, se chci věnovat dlouho. Nejdříve jsem musela vylepšit modely tak, aby se příjemně nosily, a také poupravit jejich výrobní proces. Trvalo dalších pár let, než jsem konečně uvedla kolekci v síti klenotnictví Halada. Ale jakmile se toto povedlo, nápady stále přicházejí. Na UMPRUM jsem studia dokončila v roce 2012 a od té doby tedy pracuji na kolekci Infinity. Je vystavená ve všech buticích Halada a stále se věnuji především jí. Je skutečně speciální, protože to není žádná masová produkce, každý kousek je mnou ručně zpracovaný a je unikátní. Modely dělám ve třech variantách zlata, a tak si klientka může vybrat svoji oblíbenou.

Otázka
Jaké šperky nosíte Vy sama nejraději?
Odpověď
Nejčastěji nosím moje vlastní šperky, třeba Crater prsteny ve všech třech barvách zlata. Ale zbožňuji také Pomellato pro jejich nádherné barevné kameny. Rovněž mám ráda moje perlové šperky.
Otázka
Nosí už i vaše děti šperky? Vyrábíte je pro ně?
Odpověď
Moje dvě holčičky nosí zlaté náramky s iniciály. Tříletá Emilia má už i zlatý řetízek se dvěma přívěsky, z nichž jsem jí jeden vyrobila.

Otázka
Myslíte, že by měly šperky patřit k outfitu každého z nás?
Odpověď
Věřím, že když si dáte práci hezky se obléct, tak to bez šperků není nikdy dokonalé. Padnoucí šperky udělají zázraky! A stejně tak si myslím, že nepadnoucí šperky umí také celkový outfit pokazit.
Otázka
Čím jsou celkově šperky Halada odlišné od ostatních, a proč by měli lidé navštívit právě klenotnictví Halada?
Odpověď
Halada se může pochlubit širokou a skvělou nabídkou šperků pro každého. Na jednom místě pořídíte šperky světových značek v designu, ze kterého si vybere celá rodina, na každou příležitost. Současně si ale Halada značky a šperky, které prodává, velmi pečlivě vybírá. Kvalita a nadčasovost jsou nejdůležitější atributy Halada. A protože jde o luxusní produkty, tak k tomu také nedílnou součástí patří atmosféra a zážitek s nákupem spojený. A to všechno Halada klientům dává.

Otázka
A kde všude je můžeme zakoupit?
Odpověď
Butiky Halada najdete na vyhlášených pražských adresách, jako je ulice Pařížská a Na Příkopě. Brněnská pobočka sídlí desítky let na stejném místě a klienti se sem rádi vracejí i se svými rodinami, další generací. Novější jsou pak pobočky v Avion Shopping Park Ostrava a Bratislava – zařízené jsou v moderním stylu a exkluzivním designu Marcel Wanders. Síť klenotnictví Halada má své pevné místo na trhu v České republice a na Slovensku, a i nadále bude příběh pokračovat.
Otázka
Sama nejlépe znáte postup výroby takového šperku. V čem je podle Vás nejsložitější?
Odpověď
Začátky mohou být těžké, ale jakmile se do toho dostanete, jde všechno samo. Pak je naopak těžké se od práce odtrhnout. Nicméně při práci občas narazím na nějakou složitost, ale v momentě, kdy se něco nedaří, je lepší přestat a začít se věnovat něčemu jinému a vrátit se k tomu později. Pak to najednou jde lépe.

Otázka
Co pro Vás znamená luxus?
Odpověď
Luxus je pro mě to samé, co pro řadu jiných. Dovolit si něco výjimečného, nebo i výborné jídlo, kdykoli se mi zachce během roku, nejen na zvláštní příležitosti. Ale je to také být sama sobě šéfem. Hodně si cením své svobody a časové volnosti. Nevadí mi pracovat tvrdě, ale musím být schopná si poskládat můj denní časový plán podle sebe. To je můj luxus.
Děkujeme za rozhovor

HALADA JEWELLERY