Užijte si léto naplno a bez dioptrií - operaci očí nemusíte odkládat

28. Červenec 2020
Čtenost článku je: 17141 [?]

O laserových operacích očí, kterých se v České republice provádějí každoročně desetitisíce, koluje mezi veřejností řada mýtů. K velmi častým patří i ten, že by se zákroky neměly podstupovat během letních měsíců. Jak je tomu doopravdy?

Brýle nosí kolem šesti milionů Čechů. Čím dál více lidí podstupuje operaci očí, která je zbaví potřeby používat brýle. Mezi lidmi ale kolují i zkreslené informace, kvůli kterým se někteří zákrok bojí podstoupit. Mezi nejčastější mýty patří, že by se operace neměla podstupovat během letních měsíců. „Díky šetrným a rychlým technologiím očních laserů není oko při operaci tolik namáhané, pacient bezprostředně po zákroku vidí a hojení je velmi rychlé. Je v podstatě jedno, který měsíc nebo roční období si pro operaci pacient zvolí,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Stále více Čechů tráví dovolenou aktivně. Během sportování brýle překáží. Řešením, jak se zbavit brýlí nebo kontaktních čoček při sportu, je právě laserová operace případně výměna nitrooční očky u pacientů nad čtyřicet let. Moderní lasery jsou velmi přesné a bezpečné. Zákrok trvá jen několik minut a je bezbolestný. Většině rekreačních sportů se lze věnovat už pár dní po operaci. „Nevýhodou nošení brýlí při sportu je, že při prudkých pohybech brýle ztratí optimální polohu a sportovec pak špatně vidí. Typicky se to děje například při jízdě na kole v terénu. Ideální situace je, když brýle plní pouze ochrannou funkci a sportovec vidí ostře i bez nich,“ řekl primář Pavel Stodůlka.

Ne pro všechny sporty se ale použití ochranných brýlí doporučuje. Dojde-li totiž například během pádu či při srážce s jiným sportovcem nebo předmětem k rozbití skel, může až v 75 procentech případů dojít k poranění oka. Možným řešením je využití kontaktních čoček. Ty ale nesnesou všichni a pro některé sporty, jako je například plavání, není jejich používání příliš vhodné. Proto stále větší množství aktivních lidí volí operaci očí.

„Oční chirurgové dnes dokáží zbavit brýlí značné procento lidí. Zákroky, ať už laserové operace očí či výměnu čoček, podstupují nejčastěji právě aktivní lidé, kteří často sportují – ať už rekreačně nebo profesionálně. Vysoká kvalita vidění bez brýlí nebo kontaktních čoček je pohodlná a umožňuje zvyšovat sportovní výkonnost. Například i nejlépe placený sportovec světa, jehož výkony jsou závislé na ostrém zraku, podstoupil laserovou operaci očí. Je jím golfista Tiger Woods,“ dodal Pavel Stodůlka.

Díky moderním technologiím je možné se po operaci očí takřka okamžitě vrátit do běžného života nebo vyrazit na dovolenou. Pacienti by pro bezproblémové hojení měli dodržet několik zásad, jako je vhodná ochrana očí při sportu či nošení kvalitních slunečních brýlí s UV filtrem. Lidé po operaci by se měli vyhnout pobytu v prašném a zakouřeném prostředí. Nedoporučuje se ani potápění s otevřenýma očima či plavání ve špinavé či chlorované vodě – před tím ostatně varují oční lékaři i lidi, kteří operaci očí nepodstoupili – znečištěná voda může totiž snadno způsobit nepříjemný zánět očí.

GEMINI OČNÍ KLINIKA