Výtečná vína v roce 2020 ve vinařství VÍNO LÍPA MIKULOV

Redakce
16. Prosinec 2020
Čtenost článku je: 17139 [?]

Víno Lípa je malé rodinné vinařství z Mikulova ve stejnojmenné vinařské podoblasti. Bez nadsázky patří v nové éře moderního domácího vinařského průmyslu k jedněm z nejstarších a nejtradičnějších. Víno začal profesionálně vyrábět a na trh dodávat již dědeček současných majitelů, následně jejich otec a vinařství v současnosti vede a řídí již třetí generace rodu Lípů. Jde tak tedy o víc jak 30 let vinařských tradic, ale i podnikatelských znalostí a zkušeností, které mohou Lípovi mimo jiné nabídnout.

S končícím rokem, kdy máme všichni tendenci rekapitulovat a zemědělci, včetně vinařů, sklízí svou úrodu a plody svého celoročního snažení, vám přinášíme krátký článek o malém rodinném vinařství, které se zaměřuje na výrobu špičkových vín z exkluzivních vinařských poloh a limitovaných šarží, které pro nás zkusí z pohledu vinaře a podnikatele zrekapitulovat v mnoha ohledech tak zvláštní rok 2020.

„My vinaři na to máme z toho profesního pohledu v podstatě velice jednoduchý náhled a názor“, říká Marek Lípa, vinař a společně se svým bratrem Michalem majitel vinařství. Možná se to bude v kontextu dnešní tržní doby zdát trochu zpátečnické a třeba i naivní, ale zásadní je pro nás hlavně vývoj počasí (potažmo klimatu) v průběhu celého roku a hlavního vegetačního období. Charakter a průběh každého ročníku přímo ovlivňuje styl a senzoriku každého vína a až následně i ten trh, business a potažmo i cenu, marketing a veškeré další rutinní úkony vinařství.

Z enologického pohledu šlo hlavně v kontextu poslední dekády spíš o lehce chladnější a deštivější ročník. Nicméně z dlouhodobého pohledu šlo naopak pro náš region o typický ročník, kterým myslím oblast střední Evropy, konkrétně vinohradnický pás mezi 48.–49. rovnoběžkou, do které kromě nás spadají i vinařské regiony v Rakousku, většina Německa, ale i taková Champagne a Chablis ve Francii.

„Právě na základě průběhu tohoto ročníku si už teď troufám predikovat, že všeobecně se dají z ročníku 2020 v případě bílých vín očekávat lehčí až středně plná bílá vína, spíš suchá a polosuchá s alkoholem mezi 11–13 % a s výraznou a atraktivní aromatikou. V našem vinařství patří k nosným odrůdám Ryzlink vlašský a Rýnský, ze kterých máme společně s Veltlínem, Sauvignonem a Rulandským bílým opravdu velkou radost, a to hlavně s ohledem na obrovské penzum práce a dřiny, kterou jsme tento rok ve vinicích odvedli“, říká Marek Lípa

„Obrovsky důležitá však bude i rychlost, intenzita a kvalita fungování trhu s vínem ve všech jeho segmentech. Nebudu nic zastírat a určitě říkat něco nečekaného, když uvedu, že obchodně nebyl tento rok vůbec jednoduchý. Třeba naše vinařství je po léta naučené vybraná bílá vína nalahvovat v průběhu března a následně je v čase Velikonoc uvést na trh a dodat všem našim zákazníkům. Na malé vinařství je to finančně poměrně náročná operace. Lahve, korky a uzávěr, etikety, veškerá práce a servis s lahvováním, každá položka kolem 10 Kč bez DPH a to vše vynásobte naší produkční kapacitou přibližně 35 tisíc lahví. No a pak vám ta krásná vína ročníku 2019 připravená k prodeji zůstala ležet ve sklepě…,“ popisuje nestálou situaci tohoto roku Marek.

Po prvních týdnech jarního social distancingu a jistém otřepání a rozkoukání se svolali ve vinařství radu a u vína udělali několik důležitých obchodně-marketingových rozhodnutí, která mají zásadní vliv na skutečnost, že letos je vinařství na konci roku na relativně stejných a možná i o něco lepších číslech než minulý rok ve stejném období, což s ohledem na veškeré okolnosti tohoto roku je možné hodnotit jednoznačně pozitivně.

K dobré obchodní bilanci roku 2020 výrazně přispěly dva penziony, které za celé letní prázdniny zaznamenaly téměř 100% vytíženost, a vinařství ve své degustační místnosti přivítalo řadu nadšených degustátorů a milovníku vína. Dá se tak bez nadsázky říct, že trn z paty jim vytáhli tzv. koncoví zákazníci, kteří v průběhu léta zaplnili celý Mikulov a jeho okolí a nahradili tak vypadnuté prodeje z jiných segmentů trhu jako restaurace, hotely a vinotéky. Nebylo to však samo od sebe a bez vlastního přičinění, a to i s ohledem na ostatní vinařskou konkurenci v Mikulově a celém regionu. Zdaleka ne všichni vinaři bilancují tento rok podobně jako Víno Lípa.

Hodnota tvrzení, že na všem špatném je vždy něco dobrého, se pro Víno Lípa tento rok zhmotnila v naprosto nové a konkrétní formě, čímž si vinařství potvrdilo, že domácí zákazník je schopen a ochoten ocenit kvalitu, osobní přístup, autentičnost, špičkové služby a LUXUS.

VÍNO LÍPA MIKULOV

Galerie

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Tato společnost nemá v naší databázi žádné rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže