Zakladatel jedinečného krejčovství Mejta pan Jaroslav Mejta

Rozhovor sepsal Ondřej Petera
24. Březen 2020

V dnešní době není móda pouze věcí žen. A to dokazuje i jedinečné krejčovství Mejta, které se zaměřuje výhradně na oblékání mužů, jelikož se jedná o opravdu opomíjenou záležitost. I muži přeci potřebují vypadat dokonale, a to ať se jedná jen o prosté oblečení, nebo i odívání na mimořádné akce. V dnešním rozhovoru si promluvíme s panem Jaroslavem Mejtou, zakladatelem krejčovství Mejta.

Otázka
Můžete našim čtenářům říci pár vět o Vašem krejčovství?
Odpověď
Firma byla založena v roce 1990 jako vyloženě zakázková krejčovská dílna. V počátcích jsme měli široký záběr od výroby konfekčních oděvů, dámskou a pánskou zakázkovou výrobu, i šití koženého oblečení. Postupem času cca 4 let jsme se vyprofilovali pouze na pánské krejčovství. Možná i z toho důvodu, že jsem se tento obor vyučil a později i vystudoval na SPŠO v Prostějově. Naše služby jsme stále zdokonalovali a rozšiřovali o pánskou konfekci, doplňky i obuv. V současné době nabízíme kompletní sortiment pánské módy. Šití na míru nabízíme v možnostech výroby bespoke ale i made-to-measure.
U nás zakoupené konfekční obleky upravujeme tak, aby zákazníkovi co nejlépe slušely. Muži se u nás mohou obléknout, jak do vyšší pracovní pozice, na svatbu, do opery, na ples, ale i na dovolenou nebo na procházku městem s manželkou.

Otázka
Kolik zaměstnáváte lidí?
Odpověď
Při dnešním nedostatku kvalitních řemeslníků a odborníků - nejen v našem oboru – se počet zaměstnanců snížil z původních 35 na 7, ale snažíme se kolektiv omladit a získat kvalitní dorost. Pomalu se i v našem oboru odráží zájem o tuto profesi, která má v současném přebytku uniformované konfekci svůj velký potenciál.
Otázka
Pro koho nejčastěji šijete?
Odpověď
Naši zákazníci se profilují ze všech společenských, věkových, profesních skupin. Máme klienty jak vrcholové manažery, tak i muže seniorského věku, kteří si potrpí na kvalitu a výjimečnost.

Otázka
S jakými látkami pracujete?
Odpověď
Oblek na zakázku má dlouhou užitkovou hodnotu, tak tomu musí odpovídat i materiál, ze kterého je oblek zhotoven. Nabízíme jedny z nejkvalitnějších materiálu anglického výrobce s dlouholetou tradicí, která každý půl rok přichází s novou nabídkou dle současného trendu.
Otázka
Šijete raději pro ženy, nebo muže?
Odpověď
Výhradě oblékáme muže. Tento segment je trochu opomíjen, tak se jej snažíme oživit a propagovat, tak aby i muži chodili nenuceně, ale zároveň elegantně oblečeni.

Otázka
Jak vnímáte současnou módu?
Odpověď
Současná móda je hodně kreativní a uvolněná. Dovoluje široký rozsah oděvů a různých kombinací, jak stylově, tak barevně. Zaráží mě, že tyto možnosti nejsou téměř vůbec využity – myslím tím v ČR - většina a nejen mužů chodí oblečena stereotypně, nudně a fádně.
Otázka
Jak často pořádáte módní přehlídky a jak dlouho příprava na ně trvá?
Odpověď
Módní přehlídky v současné době téměř vůbec nepořádáme, nemáme na ně čas, ani kapacitu. Ale každému klientovi se při návštěvě u nás věnujeme individuálně. Náš odborný personál mu kvalifikovaně poradí a pomůže obléknout se v současném trendu.

Otázka
Kdy jste si koupil svoji první košili?
Odpověď
Kdy to přesně bylo, to už si nepamatuji, asi v dětství. Nyní máme v naší nabídce více jak 300 druhů materiálů na výrobu košil na míru. Je i pro mě obzvlášťobtížné si z této nabídky něco vybrat
Otázka
Jak dlouho trvá výroba obleku na míru a jak takový proces probíhá?
Odpověď
Výroba obleku trvá cca 3-4 týdny od prvního zaměření, po finální předání. Na první setkání s klientem řešíme účel a použití obleku, zákazníkovu představu o obleku, výběr materiálu a měření. Následuje zhotovení střihu, ustřižení a zhotovení obleku na první zkoušku. Na první zkoušce doladíme detaily, které nebylo možno zachytit ve střihu. Dořešíme přesnou délku saka, hloubku a tvar fazony, umístění a tvar kapes – to vše podle typu postavy a módního trendu. Znovu se oblek rozpárá, překreslí podle zjištěných a domluvených změn a přistřihne. Zhotoví se fazona, kapsy, podšívka na předním díle a znovu se oblek sestehuje na druhou zkoušku. Na druhé zkoušce ladíme rozdíly mezi levou a pravou polovinou těla - žádná postava není osově souměrná. Doladíme délky rukávů, volnost či vyštíhlení saka i kalhot, poté jde oblek znovu na dílnu, kde se definitivně došije. Na všech oděvech jsou švové záložky, tak aby se dal oblek v případě potřeby upravit.

Otázka
Jsou dnešní zákazníci rozdílní, než bývali ti před 10 lety?
Odpověď
Dnešní zákazníci jsou mnohem náročnější, už vědí, co mají od obleku na míru očekávat, jsou více informováni nejen o materiálech, ale i módě.
Otázka
Co je pro Vás luxus?
Odpověď
Mít čas sám pro sebe.

Děkujeme za rozhovor

MEJTA

Galerie

  • 0

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže