Zdobí interiéry vozů i nádvoří v Goodwoodu – růže Phantom Rose byla vyvíjena 8 let

20. Květen 2020 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 17439

S blížícím se konáním výstavy květin RHS Chelsea Flower Show přibližuje Rolls-Royce vznik růže vyšlechtěné výhradně pro tuto značku. Stvoření tzv. Phantom Rose trvalo osm let a ujal se ho oceňovaný britský pěstitel Philip Harkness. Jediným místem na světě, kde vzácná růže roste, je nádvoří výrobního závodu Rolls-Royce v Goodwoodu ve West Sussexu. Jako inspirace slouží nejenom designérům vozů Rolls-Royce, ale také zaměstnancům ve výrobě.

Phatom Rose byla vypěstována britským pěstitelem růží Philipem Harknessem, mj. držitelem ocenění za růži Harkenss Rose, pouze pro značku Rolls-Royce. Pěstování růží je v jeho rodině dlouholetá tradice, jeho předci se jejich šlechtěním zabývali už od roku 1879, Harkness pak nadále v této tradici pěstováním krásných květů pokračoval. Květiny Philipa Harknesse jsou dnes velmi úspěšné na celosvětových zahradnických soutěžích, za posledních 50 let vyhrál více jak 25x nejvyšší ocenění právě na prestižní RHS Chelsea Flower Show.

Phantom Rose roste pouze ve výrobním závodu v Goodwoodu ve speciálně navržených záhonech lemovaných levandulí a v blízkosti rostlin vypěstovaných sirem Nicholasem Grimshawem. Květina je krémově bílá s více než 50 okvětními lístky a bohatou vůní. Podle Harknesse se jedná o typicky anglickou růži, kterou vyvíjel přibližně osm let. Byla to, jak říká, práce plná lásky. „Růže má schopnost uchvátit člověka v mnoha úrovních. Je předmětem krásy, kterou stimuluje smysly svou nádhernou vůní, jemným dotykem okvětních lístků a bolestivými trny. Růže se dokáže dotknout našich emocí, symbolizuje lásku a objevuje v nás tu nejlepší poezii.“

Růže jako symbol i designérský doplněk

Phantom Rose se jako designérský doplněk ve vozech Rolls-Royce poprvé objevila v galerii vozu Phantom v roce 2017. Galerie, tedy část palubní desky, je tvořena skleněnou výplní překlenující celou šířku vozu. Její podsvícení zdůrazňuje dojem osvětleného jeviště a je ideálním místem pro představení originálního uměleckého díla. Tím byl v tomto případě sofistikovaný porcelánový dekor. Pro jeho vytvoření byly stonky růže přivezeny do bavorského Nymfenburgu k řemeslníkům světoznámého výrobce porcelánu. Zde růži zkoumali v různých fázích – od poupat až k plnému rozkvětu. Poté byl motiv květu růže ručně vytvořen v černobílém provedení z nejjemnějšího porcelánu, jaký kdy společnost vytvořila.

„Vzor růže měl ztělesňovat rovnováhu, eleganci a půvab značky Rolls-Royce. Výsledkem byl čistý, jemný a zároveň objemný květ – smyslná květina s lákavou vůni, která je extrémně odolná vůči zimnímu počasí,“ říká k uvedení speciální verze vozu Phantom designérka zakázkové výroby Rolls-Royce, Sina-Maria Eggl.

Později posloužila Phantom Rose také jako inspirace jednomu z návrhářů zakázkového programu Bespoke pro vůz Phantom, Iehuanu Hatherallovi. Výsledkem byl bohatě zdobený interiér vozu s jedinečnou výšivkou v podobě růže sestávající z více než milionu precizních stehů. Zakázka byla objednána švédským podnikatelem s vášní pro květiny. Růže Phantom je zde ilustrována v různých stádiích květu, a to od nejjemnějších drobných poupat a kvítků až po růži Phantom v plném květu. „Když je růžová zahrada v plném květu, přináší až transcendentální zážitek. Při vytváření návrhu jsme chtěli vyvolat stejný úžas. Takové množství květů pozvedne ducha a je oslavou krásy přírody,“ říká Ieuan Hatherall.

Výstava květin RHS Chelsea Flower Show, která se koná ve dnech 18. – 23. května, se bude vůbec poprvé pořádat kvůli covid-19 online formou. Při její příležitosti vydává Rolls-Royce obsáhlý rozhovor s majitelem vozu Rolls-Royce Rose Phantom.

Galerie