Značka Perrier-Jouët zažívá historický moment předání otěží ženě

19. Listopad 2020

Střídání sklepmistrů je pro vinařské domy klíčovou událostí, ale pro Maison Perrier-Jouët, který měl za svých 200 let existence pouze sedm mistrů, je to skutečně historický okamžik. V říjnu 2020 se Séverine Frerson stala osmým sklepmistrem domu a zároveň první ženou na této pozici.

Séverine Frerson je nástupkyní Hervého Deschampse, jehož odchod do „důchodu“ zakončilo období, během kterého pracovali oba spolu. Společně se starali o someliéry a přátele domu, cestovali po mezinárodních trzích, ochutnávali vzácné cuvée v Oenothèque Perrier-Jouët a blendovali vína sklizně 2019, která vypadá na velmi slibný ročník. Spolu s historickými knihami, plnými záznamů a postřehů jeho předchůdců, a klíčem od legendárního sklepa Eden, kde se uchovávají ty nejcennější ročníky, předal Hervé Deschamps své nástupkyni také odpovědnost za zachování jedinečného komplexního stylu Maison Perrier-Jouët a jeho posun do budoucnosti.

Hervé Deschamps se připojil k domu Perrier-Jouët ve věku 26 let po ukončení vojenské služby a studia enologie na univerzitě v Dijonu. Vzpomíná si, že ho jeho předchůdce, sklepmistr André Baveret, přijal ve své kanceláři se všudypřítomnou vůní šumivého vína. To bylo jeho první setkání s mužem, který se mu později stal mentorem. Hervé Deschamps připisuje André Baveretovi to, že mu ukázal a pomohl rozvinout vizionářský rozměr odborných znalostí sklepmistra. „Na začátku jsem měl něco, co by se dalo nazvat “burgundským citem“, tedy preferencí bohatých, vyzrálých šumivých vín,“ vysvětluje Hervé Deschamps a dodává: „André Baveret to změnil, ochutnávku za ochutnávkou, na instinkt pro šampaňské a naučil mě hledat lehkost a jemnost, bez níž by byla evoluce šumivého vína značně omezena.

Hervé Deschamps během své kariéry u Perrier-Jouët také kultivoval zcela novou dimenzi sklepmistra, a to roli ambasadora značky, která se stala vzorem pro další vinařské domy. Jako ambasador procestoval celý svět, což významně zvýšilo mezinárodní profil značky. Jeho přirozená družnost a vášeň pro řemeslo mu umožnily spojit se s enologickými odborníky i příznivci šampaňského bez jazykových či kulturních bariér. Pokud bychom ambasadorství nazvali jeho nemateriálním dědictvím, Hervé Deschamps zanechal v Perrier-Jouët také to materiální, které je bezpochyby stejně velmi působivé. Řadí se mezi ně zejména dvě symbolická cuvée: ročník Perrier-Jouët Belle Epoque Blanc de Blancs a klasický Perrier-Jouët Blanc de Blancs. Tyto dvě edice spolu reprezentují historické savoir-faire domu a odhalují pravou podstatu Chardonnay, odrůdy bílého hroznu, kterou si zakladatelé značky vybrali jako svůj podpis. Perrier-Jouët Belle Epoque Blanc de Blancs pochází ze dvou malých vinic v Cramantu, jedné z nejprestižnějších vesnic Grand Cru v oblasti Côte des Blancs a je vznešeným vyjádřením jedné odrůdy, jedné půdy a jednoho roku – zlatě se třpytící šampaňské, jehož svěžest a čistota jsou radostnou předehrou k explozi svěžích květinových tónů. V roce 2017 dokončil Hervé Deschamps klasickou kolekci s Perrier-Jouët Blanc de Blancs – živým, spontánním šampaňským překypujícím vůní citrusů a živých květin.

Hervé Deschamps je sklepmistrem, který zastupoval Maison Perrier-Jouët v mnoha významných historických okamžicích. Tím bylo i dvou set-leté výročí domu v roce 2011. V neposlední řadě byl Hervé Deschamps v roce 2008 iniciátorem výjimečného zážitku Perrier-Jouët By & For, zaměřeného na vytvoření šampaňského zcela na míru zákazníka, plně vyjadřující jeho osobnost a preference. Koncept, nedávno přejmenovaný na Bespoke, byl inspirován tradicí personalizace Maison Perrier-Jouët, kterou začal Charles Perrier, syn zakladatelů, přizpůsobením cuvée vkusu zákazníků domu. V tomto, stejně jako v mnoha jiných ohledech, Hervé Deschamps nejen zvěčnil dědictví domu, ale také přidal nový rozměr. Tato mise nyní připadá i jeho nástupkyni.