ZROZENÍ HVĚZDY

Official Press Release
Rozhovor napsala redakce
27. Květen 2015
Většina z žen, které šperky dostávají jako dárky a obdivují drahé kameny i precizní práci zlatníků, nikdy neměla možnost vidět, jak takový klenot vzniká. Pozvání do zlatnické dílny tak velké šperkařské společnosti jako je ALO diamonds, navíc v doprovodu ředitele výroby Ivo Webera, se tedy nedalo odmítnout. Při čekání v luxusních, velkorysých prostorách jsem si představovala člověka v dokonale padnoucím obleku s formálním vystupováním. Příjemně mne překvapil sportovně oblečený mladý muž v dobře padnoucích džínách, s plachým úsměvem a rukama klavíristy. Povídali jsme si nejen o diamantech, dvaceti letech u firmy, ale i o lesním šperku a vzácných modrých kamenech, které najdete na jediném místě na světě.
Otázka
ALO diamonds letos slaví dvacáté výročí a vy jste ve firmě od prvopočátku. Jak to celé začalo?
Odpověď

Jsem z rodiny zlatníků, stejně jako zakladatel značky ALO, pan Alojz Ryšavý. Jako spolužáci jsme oba původně začínali na speciální zakázkové výrobě individuálních šperků a on už v té době kromě uměleckých sklonů projevil také obchodního ducha a začal pracovat na zakázkách pro své vlastní klienty. Tak to celé odstartoval. Tenkrát jsme ještě s několika kolegy šperky fyzicky sami vyráběli podle vlastních návrhů v pronajaté místnosti jednoho domu. Postupně jak narůstal počet zakázek, tak pan Ryšavý začal přibírat další lidi, změnil se a rozšířil i sortiment vyráběných šperků a přestěhovali jsme se do větších prostor. Od té doby firma stále roste. Alojz Ryšavý má velký cit pro podnikání a nebojí se realizovat své vize, proto dnes prodáváme 15 000 šperků ročně, většinou diamantových.
Official Press Release

Official Press Release

Otázka
Jste ze zlatnické rodiny. To jste si cestu ke šperkům našel snadno. . .
Odpověď

Zlatnická historie mé rodiny sahá až do osmnáctého století. Moji předkové pocházeli hlavně z Písku, kde byl můj pra praděd císařsko-královským dodavatelem lesního šperku. Pokud si zajdete v Písku do muzea, tak tam naše jméno najdete. Dokonce je zachována i historická reklama na fasádě jednoho domu. Je na ní Karl Weber. Oba rodiče jsou také zlatníci, tak jsem v tom vyrůstal a měl k řemeslu opravdu blízko. Dokonce už jako malý kluk jsem ovládal některé zlatnické techniky. Původně jsem chtěl jít na nějakou technickou školu, ale protože jsem nejmladší ze tří sourozenců a ti se vydali úplně jinou cestou, stal jsem se zlatníkem já. Asi taky proto, abych udělal rodičům radost a v té tradici pokračoval.
Official Press Release

Official Press Release

Otázka
Lesní šperk, to jsou někdy hodně specifické objekty.
Odpověď

Ano, jsou to šperky vyrobené ze zubů, nebo paroží lovné zvěře. Jako materiál se často používaly i různá drobná pírka lesních ptáků, ale i smaragdy a jiné přírodní kameny. Dnes tyto šperky tolik rozšířené nejsou, v současnosti je to spíše sběratelská záležitost. Tak jako se teď nosí například zuby žraloků, tak dříve bylo zvykem tímto způsobem zpracovávat trofeje ulovené v našich lesích. Ať už to byly zuby jelenů, srnců, nebo divočáků.
Official Press Release

Official Press Release

Otázka
Kdy naposledy jste měl v ruce zlatnické náčiní?
Odpověď

K tomu se v některých případech dostanu i dnes. Občas se stane, že při vývoji nového šperku nastane situace, kdy některý se zlatníků má pocit, že tak jak je to v nákresu od designéra se šperk nedá vyrobit, nebo si není jistý tím jak postupovat a v té chvíli se do toho obvykle vložím a společně hledáme cestu. Pokud bych ale vyráběl šperk od začátku do konce, tak by to bylo nejspíš osobní. Pro někoho blízkého.
Official Press Release

Official Press Release

Otázka
Některé tvary šperků jak vidíme zrovna u florálních motivů, jsou hodně složité. Chce to opravdu šikovné ruce.
Odpověď

Ano, často je to téměř sochařská práce a nezvládne ji každý zlatník. Umění je ale i precizní práce se stroji a zasazování kamenů, tak aby nevypadly. Každý tady v dílně pracuje na jiném návrhu designéra, podle toho na co se specializuje.
Official Press Release

Official Press Release

Otázka
Pracujete v jednom z největších šperkařských ateliérů ve střední Evropě, kolik je ve firmě zaměstnáno lidí?
Odpověď

Dnes je to už dvě stě padesát zaměstnanců. Z toho přibližně sedmdesát zlatníků a designérů.
Official Press Release

Official Press Release

Otázka
Je to stabilní tým?
Odpověď

Ano. Většina zlatníků od nás odchází buď do důchodu, nebo na mateřskou. Dobrým zlatníkem se totiž stáváte jedině praxí. U nás faser zasadí za měsíc tolik diamantů, kolik běžně zlatník nezasadí za celý život. Navíc tady máme speciální stroje, se kterými se jinde nesetkají. Lidi po škole si musíme proto sami zaučit. Já pak kontroluji kvalitu provedení.
Official Press Release

Official Press Release

Otázka
A co se týče designu šperků? Kdo má tady poslední slovo?
Odpověď

Co se týče designu, tak je to vždy Alojz Ryšavý. Bez jeho schválení nejde do výroby žádný šperk. Ta supervize je jeho úkol.
Official Press Release

Official Press Release

Otázka
Jak dlouho trvá průměrně výroba jednoho šperku?
Odpověď

Tak to je různé. U těch opravdu jednoduchých, které se vyrábějí opakovaně, je to například dva dny. Zato u individuálních hodně složitých šperků, jejichž vývoj osobně kontroluje v různých fázích výroby i pan Ryšavý, to může trvat týdny a někdy i měsíce. Výsledek pak ovšem stojí za to a obvykle předčí očekávání klienta.
Official Press Release

Official Press Release

Otázka
Jakou hodnotu mají kameny, které se běžně zasazují do šperků?
Odpověď

Našim zlatníkům projdou pod rukama diamanty v hodnotě mnoha milionů korun, ale i ty úplně nejmenší, které stojí několik set korun. Ty maličké většinou doplňují centrální kámen a jsou součástí nějakého nákladnějšího šperku, který může mít zasazeno až několik set takových kamenů.
Official Press Release

Official Press Release

Otázka
To je velká zodpovědnost pro člověka, který s kameny pracuje. . .
Odpověď

Myslím, že zlatníci to tak nevnímají. Vše dostávají pečlivě spočítané a nalepené na speciálních podložkách vždy pro konkrétní šperk, který už si pro zasazení kamenů předtím kompletně připravili. Každý diamant, i ten úplně nejmenší, pak precizně mechanicky upevní do kovu, aby kámen nevypadl. Všechno se zasazuje pod mikroskopem, je to velmi specifická odborná práce. Poskytujeme dokonce pro tento případ doživotní záruku.
Official Press Release

Official Press Release

Otázka
A kdo vybírá a připravuje zlatníkům diamanty?
Odpověď

Tak toto je právě ta dáma, ke které přicházíme. Ona vybírá ty nejvhodnější kameny ve správných velikostech. V této nenápadné černé krabičce je nějakých sto tisíc diamantů v různých velikostech od nejmenších milimetrových diamantů.
Official Press Release

Official Press Release

Otázka
A jen pro představu, jakou cenu mají diamanty v tom malém kufříku?
Odpověď

Jsou to desítky milionů.
Official Press Release

Official Press Release

Otázka
Kde diamanty nakupujete?
Odpověď

Diamanty vybírá a nakupuje přímo Alojz Ryšavý, který jednou měsíčně jezdí do Belgie na Antverpskou burzu, kde kupuje pouze certifikované kameny vysoké kvality. Máme jen ověřené dodavatele a díky dlouholetým vztahům a pravidelnému odběru nakupujeme za velmi výhodných podmínek. Proto pak u nás diamantové šperky pořídíte za dobrou cenu. Pro naše dodavatele není problém nám nějaký opravdu výjimečný kámen zapůjčit, protože vědí, že pan Ryšavý je natolik zdatný obchodník, že dokáže najít i pro tak exkluzivní kousek kupce.
Otázka
Ke šperku tedy dostanu certifikát?
Odpověď

Ano. K větším kamenům dáváme mezinárodní certifikát. K menším pak naše certifikáty. Bez certifikátu byste rozhodně žádný kámen kupovat neměli, to je zásada.
Otázka
A jaké informace na certifikátu najdu?
Odpověď

Je na něm vše o původu, čistotě a kvalitě kamenů.
Otázka
Vybavujete si nejdražší kámen, se kterým vaši zlatníci pracovali?
Odpověď

Měli jsme tady například sedmikarátový diamant, který měl hodnotu přibližně sedmi, nebo osmi milionů. A zrovna tady na zasazení do šperku čeká i veliký smaragd, který právě dorazil z Hongkongu z obrovského veletrhu kamenářů. Ten má hodnotu přibližně dva miliony, což je na smaragd opravdu hodně. Zajímavé jsou také vzácné přírodní žluté diamanty, které tvoří celou kolekci ALO Sunshine. Právě z této kolekce se teď prodal prsten z bílého zlata s centrálním žlutým diamantem. Tento kámen je unikátní svým přírodním sytě žlutým zabarvením a váhou 5 ct.
Otázka
Kde nakupujete nejčastěji barevné kameny?
Odpověď

Barevné drahokamy nakupujeme často právě v Hongkongu na veletrhu, kde potkáte dodavatele z různých koutů světa. Můžete tam potkat i jiné dodavatele než ty, se kterými běžně pracujete. Nabídka je tam neuvěřitelně pestrá. Pro kameny jezdíme ale i do Bangkoku, nebo Brazílie. Většinou je pak do šperku zasazujeme společně s diamanty, které dávají vyniknout jejich kráse.
Otázka
Které kameny máte nejradši vy osobně?
Odpověď

Osobně ve šperku mám nejradši diamanty. Diamant je opravdu nejtvrdší nerost, a pokud má žena šperk ráda a nosí jej denně, tak si může být jistá, že diamant zůstane stále stejně krásný. Diamantové šperky se navíc v rodinách dědí z generace na generaci, protože jejich hodnota ani vzhled se v průběhu času nemění.
Mám rád ale i přírodní safíry a další výrazné kameny. My v ALO preferujeme větší kameny, které upoutají pozornost a jsou samozřejmě velmi vzácné. Díky tomu je pak možné z nich vytvářet opravdu zajímavé reprezentační šperky.
Otázka
A jak je to v současné době s trendy, co se týče barvy zlata?
Odpověď

Barvy zlaté slitiny mohou být různé a preference se neřídí jen aktuálními módními trendy, ale liší se i v jednotlivých zemích. V současné době je velmi oblíbená růžová barva. V jižních zemích jako je například Itálie, nebo Řecko preferují stále žlutý až oranžový odstín a tíhnou k tak k původní barvě ryzího zlata. U nás vede spíše bílé zlato, ve kterém nejlépe vyniknou diamanty. Klasikou je také takzvané zelené zlato, což je pro nás klasická barva žluté slitiny zlata. To je oblíbené stejně jako bílé zlato, nejen u nás ale například i v Německu a Americe.
Otázka
Jaké jsou trendy v designu šperků a co má u vašich klientů největší úspěch?
Odpověď

Stále větší zájem je o individuální šperky. Takový šperk vás odlišuje, stejně jako luxusní šaty na míru. A s jedinečným šperkem se budete cítit jako hvězda. V současné době už lidé nejsou tak konzervativní jako dřív. Když to řeknu zjednodušeně, tak všechno je in. Vrací se nám opět na scénu velké přírodní kameny, jako jsou například velké safíry, rubíny, nebo mimořádně zajímavé kameny -tanzanity. Samy o sobě jsou výrazné barevné kameny nepřehlédnutelné a v kombinaci s diamanty vyniknou ještě více.
Otázka
Když mluvíte o tanzanitech, nejsou příliš známé. Čím jsou ty kameny tak výjimečné?
Odpověď

Jsou to relativně nové kameny, nejsou tolik rozšířené a mají své specifické naleziště. A právě tím, že se nacházejí jen na jednom místě na světě, jsou velmi vzácné. Jednoho dne se to naleziště vyčerpá a jejich hodnota ještě vzroste. Tanzanity mají navíc moc krásnou modro fialovou barvu a připomínají trošku safíry. Čím je ten tanzanit modřejší, tím je vzácnější.
Otázka
V kolika zemích už jsou šperky ALO diamonds k dostání?
Odpověď

Je to nejen Česká a Slovenská republika, ale naše butiky jsme otevřeli také v Hong Kongu a Miami. Časem se chystáme naši síť rozšířit i do dalších míst v USA. Celkem máme deset samostatných butiků, kde klientovi poskytujeme servis obdobný jako ty nejznámější klenotnické domy. Chceme, aby už samotný nákup byl pro klienta zážitek a měl se kam vracet. Naše šperky dnes nosí nejen české a slovenské, ale dokonce už i světové celebrity.
Otázka
A co by mne mělo přesvědčit ke koupi šperku právě v ALO kromě toho, že by mne nadchnul jejich design?
Odpověď

Určitě fakt, že naše šperky nejsou jen krásnými doplňky, ale také bezpečné uložení rodinného majetku. Díky kvalitě kamenů a dokonalému řemeslnému zpracování jsou obzvláště vhodné jako investiční šperky.
Říká Ivo Weber /ředitel výroby ALO diamonds
Děkujeme za rozhovor

ALO DIAMONDS

Firemní články

Klenotnictví ALO diamonds vytvořilo kolekci roušek zdobených diamanty
Diamantové vyznání lásky od ALO diamonds
Madeleine Albrightová v ČR: Na slavnostní shromáždění na Pražském hradě si připnula symbolickou brož od ALO diamonds
Vyznejte lásku na celý život s valentýnským šperkem ALO diamonds
České klenotnictví ALO diamonds kupuje rodinné šperkařství HALADA
ALO DIAMONDS vyrobilo set klenotů za 2 miliony korun
Celosvětové prodeje luxusního zboží se za rok 2017 vyšplhaly na rekordních 6,7 bilionu korun
Smaragdový prsten rodiny Rockefellerů jde do dražby. Cena může překonat dosavadní rekord
Svět má nový nejdražší vydražený drahokam
Řekněte své lásce, co k ní cítíte, nádherným diamantovým šperkem
ALO Heaven Opera Diamantové vyznání lásky, ALO diamonds
Kdy jindy potěšit překrásným šperkem, než na Vánoce…Alo diamonds
Česká klenotnická značka ALO diamonds představila svou ambasadorku Petru Kvitovou veřejnosti
Překrásná kolekce ALO diamonds pro podzim a zimu 2016 ve stylu art deco
PETRA KVITOVÁ SE STALA AMBASADORKOU ČESKÉ KLENOTNICKÉ ZNAČKY ALO DIAMONDS
Nechte se okouzlit diamantovým létem ALO diamonds
Ozdobte svoji opálenou pleť šperkem z perleťové ALO diamonds
Největší nezpracovaný diamant na světě se nepodařilo prodat
ŠPERK ALO DIAMONDS JE TA PRAVÁ ODMĚNA VAŠÍ PRINCEZNĚ ZA VYSVĚDČENÍ
VÁŠNIVĚ RUDÝ TURMALÍN V NOVÉ KOLEKCI ALO DIAMONDS
DEŠŤOVÉ KAPKY KOLEKCE DIAMONDS RAIN
TRENDEM JSOU INVESTIČNÍ ŠPERKY
JARNÍ POLÍBENÍ OD ALO DIAMONDS - ANGEL GARDEN
VYBERTE LUXUSNÍ ŠPERK VAŠÍ LÁSCE U ALO DIAMONDS VYBERTE LUXUSNÍ ŠPERK VAŠÍ LÁSCE U ALO DIAMONDS
Official Press Release UŽIJTE SI TŘPYTIVÉ VÁNOCE S ALO DIAMONDS
ALO DIAMONDS - SVĚT ČAROKRÁSNÝCH DRAHOKAMŮ
ALO DIAMONDS – TŘPYTIVÁ GEOMETRIE GOLD PYRAMID
LETNÍ DUHOVÝ KOKTEJL OD ALO DIAMONDS
NOVÉ POKLADY Z NOVÉ KOLEKCE ALO DIAMONDS
NOVINKY Z POHÁDKOVÉ ŘÍŠE ŠPERKŮ ALO

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže