Archivní vína: Vsaďte na víno dle roku narození nebo výročí

20. Říjen 2020 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 14590

Znáte tu situaci, kdy chcete někomu opravdu udělat radost dárkem k narozeninám, výročí nebo jiné významné příležitosti – a máte pocit, že oslavenec už všechno má? Nebo víte, že ocení originalitu, ale Vám dochází inspirace? Najdete ji na e-shopu Vinozarchivu.cz, který je první a zatím jediný svého druhu u nás.

Archivní víno je originálním dárkem pro nejrůznější příležitosti. Každá láhev je unikátní, takže snadno vyberete dárek na míru člověku, kterého chcete obdarovat. Nejjednodušší je vybrat víno ze stejného roku, kdy se narodil oslavenec. Víno z archivu se obvykle pořizuje jako dárek k narozeninám, svatebnímu nebo pracovnímu výročí. „Naši zákazníci ho nejčastěji vybírají jako dárek k padesátinám nebo čtyřicátinám. Hodí se také jako poděkování kolegovi za odpracované roky – například 12leté víno za 12 let ve firmě. Na našem webu také nabízíme spoustu inspirace a rad, jak víno jako dárek vybírat, ale rádi poradíme i telefonicky,“ vysvětluje zakladatel e-shopu, sommelier Jan Pánek.

Na Vinozarchivu.cz si snadno vyfiltrujete vína podle ročníku – už od roku 1930 až po 2019. Mezi mladšími ročníky totiž můžete vybírat vína, která by měla ještě zrát a jsou tedy určena k další archivaci. Takové víno je ideálním darem pro příležitosti, jako je narození potomka – otevřít jej můžete třeba při jeho 18. narozeninách. Zakládá někdo z Vašich přátel firmu? Skvělé, popřejte mu hodně zdaru lahví, kterou může otevřít na oslavu desetiletého výročí svého podnikání. „Nebo víno věnujte k aktuálnímu výročí, které se za pár let stane kulatým – takový dárek udělá radost hned dvakrát. Pokud koupíte lahví stejného ročníku víc, můžete je otevírat postupně třeba po 5, 10 a 15 letech a sledovat, jak víno v čase rozvíjí své kvality,“ doplňuje Jan Pánek.

Kromě vín s kulatým ročníkem můžete sáhnout i po velkých světových vínech pro speciální příležitosti, například jako poděkování významnému obchodnímu partnerovi nebo hodnotná pozornost nejen milovníkům a znalcům vína. V nabídce najdete špičková vína typu Amarone, Barolo, Brunello di Montalcino, Chianti Classico nebo Champagne.

Při nákupu můžete vybrat i dárkové balení a nechat do něj vložit přání, pokud chcete láhev doručit přímo obdarovanému. V neposlední řadě můžete k láhvi připojit také speciální otvírák na archivní vína, který zajistí, aby se při otvírání nedrobil korek do vína. U archivních lahví totiž bývá zátka křehká.

Galerie

Rozhovory

Víno z archivu