Bioaktivní kolagen – co to vlastně znamená a proč je to důležité?

17. Duben 2023 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 19364

Kolagen je slovo, které stále častěji rezonuje nejen ve světě kosmetiky a krásy, ale i mezi sportovci a fyzicky aktivními lidmi. Mnoho lidí stále neví, že kolagen je přirozenou součástí těla, tvoří si jej samo a že výživové doplňky s kolagenem mají jen pomoci tělu, aby si ho doplnilo, kde je potřeba. Protože každý z nás má v mládí kolagenu dostatek, ale už kolem třicítky se jeho tvorba v těle zpomaluje, může nám tedy začít chybět.

A právě bioaktivní kolagen je to, co bychom mezi výživovými doplňky měli hledat jako první kritérium kvality. Doplňky se totiž získávají z kolagenu živočichů – buď z vedlejších produktů dobytka, nebo z mořských ryb. Není však jedno, jakým procesem se kolagen z těchto zdrojů zpracovává. Je nutné jej štěpit na malé fragmenty, přičemž by se mělo jednat o citlivý proces, při kterém nenarušíme křehkou strukturu fragmentů. A to je možné pouze zastudena. „Při tepelném zpracování zejména živočišných kolagenů dochází k určité degradaci kolagenu a menšímu působení,“ vysvětluje atestovaný ortoped MUDr. Vladimír Holoubek.

Proto má například mořský kolagen výhodu před kolagenem z dobytka – kvůli bezpečnosti jej není nutné tepelně upravovat. Bioaktivita však spočívá i v tom, že fragmenty kolagenu budou totožné se zachovanou strukturou helisy, tedy s trojzávitnicí, díky které je lidské tělo rozpozná a může použít. Právě proto by metoda štěpení měla být obzvláště šetrná. Například česká značka Inca Collagen si zvolila metodu štěpení kolagenu z mořských ryb pomocí specifických enzymů. Tak vznikají homogenní, stejné fragmenty, které jsou bioaktivní. „Proto je organismus příjemce dokáže do tohoto procesu zase přijmout a využít k postavení nových trojzávitnic. Čili organismus je použije stejně, jako by použil to, co by si vyrobil sám, kdyby to ještě vyráběl v dostatečném množství,” vysvětluje doktorka biochemie Dagmar Petrová proces vstřebávání kolagenu.

Maximální účinek může navíc mít jen 100% čistý kolagen bez příměsí. Každé aroma, barvivo či příchuť by totiž mohlo blokovat vstřebávání fragmentů kolagenu do krve. Ideální je také, pokud doplněk stravy obsahuje několik typů kolagenu najednou – celkem vědci dosud evidují asi 30 typů kolagenů v přírodě, přičemž pro člověka je důležitých zejména prvních pět. Kolagen I., II., III. se nachází také v Inca Collagen, tento ryze český kolagen proto pokrývá potřeby chrupavek, tkání, kostí, ale i pokožky, vlasů a nehtů. Šéfka a zakladatelka Inca Collagen Romana Ljubasová prostě nechala pracovat odborníky a následovala jejich instrukce. „Vyrobila jsem ho technologií, kterou považuji za jedinečnou, ne jako blondýnka, která všechno ví, ale jako člověk, který vyslechl odborníky,“ říká.

Tento bioaktivní hydrolyzovaný kolagen si díky vysoké kvalitě získal za osm let existence více než 200 tisíc spokojených a věrných zákazníků. Pomáhá například:

  • udržovat zdravé chrupavky, pevné kosti a pružné tkáně, čímž podporuje dobrou formu celého pohybového aparátu a těla;
  • podporuje strukturu pokožky celého těla, takže napomáhá nejen regeneraci, ale i elasticitě a jednotnému tónu;
  • může pomoci při eliminaci vrásek, strií, pigmentových skvrn, hojení akné nebo jiných dermatitid;
  • může podpořit zdraví vlasových kořínků, čímž přispívá k růstu nových vlasů, pomáhá zastavit vypadávání vlasů, zvyšuje jejich kvalitu a krásu;
  • pomáhá také růstu pevnějších nehtů, které se méně lámou.

Inca Collagen je tedy všestranný kolagen pro ženy, muže, sportovce, maminky po porodu, ale i seniory. Stačí si prohlédnout, jaké má recenze:

„Mně Inca Collagen pomohl především po stránce ženské – posílila se mi nehtová lůžka, zmírnilo se šílené vypadávání vlasů, pleť dostala jiskru a zmizela suchá šupinavá místa.. a mám pocit, že i vrásky v obličeji nejsou tak výrazné!“ Marťa Ratt.

„Opravdu mě téměř přestaly pobolívat při aktivním pohybu kolena a klouby,“ Josef Chalupa.

Naučte se rozeznat skutečnou kvalitu. Mezi doplňky stravy s kolagenem je český Inca Collagen dlouhodobou jedničkou, která pomáhá lidem k lepšímu životu.

Galerie

Rozhovory

Inca Collagen