Co nás čeká při výchově psů s Klárou Groulíkovou

06. Květen 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 30644

Psi jsou dnes asi nejoblíbenějším domácím mazlíčkem, kterého si můžete doma chovat. Víte ale, co vše pro něj potřebujete? Jak složitá je jeho výchova? A jak správně o pejska vůbec pečovat? Pokud ne, nedělejte si s tím hlavu. Vyzpovídali jsme pro vás totiž Kláru Groulíkovou, majitelku Online psí školy, která nabízí internetové kurzy pro každého, kdo již pejska vlastní, anebo by si ho chtěl pořídit. Dozvíte se zde vše potřebné k jeho výchově, co by vás jen mohlo napadnout!

Kláro, myslíte, že byste nám mohla představit, co Vaše firma nabízí pro majitele pejsků?

Nabízíme toho dnes už hodně a troufám si říct, že si u nás vybere každý pejskař. Většina našich kurzů je online, tedy lidé nemusí nikam dojíždět a vychovávájí svého pejska podle našeho návodu a videí z pohodlí domova. Nejoblíbenější je kurz Základní poslušnost, který máme ve variantě pro štěňátka a pro dospělé psy, který je velmi komplexní. Pak jsou to kurzy na konkrétní problémy, například Stop tahání na vodítku a Přivolávačská výzva – pro spolehlivé přivolání. Máme i kurz pro pejsky bojácné nebo agresivní, často jsou to pejsci z útulku. A nabízíme i individuální pomoc jak online, když je někdo z dálky, nebo osobně v Ostravě. 

Jak Vás napadlo založit právě takovouto firmu?

Nebyl to nápad jako takový, že bych si řekla: „založím Online psí školu, to bude boom,“ to vůbec. Já jsem jen měla potřebu dát lidem v česku vědět o pozitivním způsobu výcviku pejsků, protože bylo úžasné, jak to naše fenky změnilo – trénink je začal ohromně bavit a učily se mnohem rychleji nové věci. Přišla mi velká škoda, že o tom vědělo u nás jen málo lidí. A tak postupně, když o to byl zájem, připravovala jsem další kurz, pak jsme začali spolupracovat se dvěma užasnými trenérkami a dnes jsme největší psí školou v Česku a na Slovensku. Ač to zní, že to šlo samo, tak to nebylo vždycky snadné.

Proč myslíte, že se psi stali snad nejoblíbenějším domácím mazlíčkem?

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Jsou to skělí parťáci, kteří tu jsou vždy s námi. Jsou oddaní a touží být součástí naší smečky – rodiny. Jsou chytří a velmi vnímaví, vycítí rozpoložení svého pána a sdílejí s ním jeho problémy i radost. Jiná zvířata taková nejsou. Nebo jsou, ale v úplně jiné míře, pes v tomto dominuje, a proto je nejoblíbenějším domácím mazlíčkem.

Někteří naši čtenáři třeba uvažují o tom, že by si domů jednoho pejska pořídili. Máte nějakou radu pro ty nerozhodné v tom, jaké plemeno si vybrat? Či jestli si vůbec pořídit psa?

Pořízení pejska je vážné rozhodnutí a první rada zní: Dobře to zvažte a promyslete, jestli máte na pejska dostatek času a energie. Kdo se mu bude nejvíc věnovat? Chtějí ho děti? Je třeba počítat i s variantou, že je pes za chvíli přestane bavit a s ním nezvládnou vše sami. Plemeno je potřeba přizpůsobit každé rodině, podle jejich životního stylu. Jsme aktivní, nebo jsme spíše gaučový povaleč? Tomu všemu a dalším věcem je třeba výběr pejska zohlednit tak, abychom si vzájemně co nejvíce sedli.

V jakém věku psa je podle Vás vhodné začít s jeho výcvikem?

Hned od přivezení štěňátka domu je třeba vědět co a jak, správně mu od začátku nastavit pravidla, režim, místo, krmení atd. Začíná se učením na jméno, seznamováním s nejrůznějšími podněty, nácvikem manipulace se štěňátkem a socializací všeho druhu. Tohle je důležité nepodcenit, a kdo s tím nemá zkušenosti, může v rámci našeho kurzu Základní poslušnost všechny tyto věci poznat a dělat je hned od začátku správně. Se samotným výcvikem není třeba úplně spěchat, kolem 3. měsíce můžeme pejska postupně učit jednotlivé povely. Ale správně se mu věnovat je třeba od začátku.

Co dělají lidé nejčastěji špatně při výcviku psa?

Těžko vypíchnout jednu hlavní chybu, těch častých chyb je několik. Od neuváženého výběru pejska, podcenění výchovy ve štěněcím věku, nedostatečné aktivitě s pejskem, který aktivitu vyžaduje, až po špatnou výchovu jako takovou. Co je velmi důležité nepodcenit a pejskaři tomu často nepřisuzují takovou váhu, je socializace. Sice to slovo asi každý pejskař zná, ale málokdo ví, jaký má socializace zásadní vliv a jaké komplikace může pak zanedbaná socializace způsobit.

Jaké konkrétní rady nejčastěji klientům dáváte?

Učíme je, jak se dá jinak vychovat pejsek, než jak to bylo bežným standardem u nás na cvičácích ještě před pár lety, na některých ještě dnes. Jak ho motivovat, pracovat s ním tak, aby ho to bavilo, aby se soustředil na nás, a ne na ostatní rušivé vlivy, jak ho správně odměňovat, ale i jak ho naučit pracovat bez dobrot a další. 

Jste pouze online škola, anebo děláte i výjimky a cvičíte fyzicky?

Děláme i osobní akce a tréninky, nyní máme nově krásné prostory v Ostravě na osobní skupinkové akce, kde určitě plánujeme dělat během roku 2022 hodně událostí. Jen tam je dost omezená kapacita. Abychom se mohli věnovat každému, nemůže tam být desítky psů. Ale dá se takto krásně zapracovat například s problémovými pejsky (bojácní, agresivní atd.), což se na dálku řeší hůře.

Existují i psi, kteří zkrátka vycvičit nejdou i přes veškerou snahu?

Myslím si, že každý pes jde vycvičit. U každého je to jinak náročné, ale pokud se bavíme o základní výchově, tak určitě ano.

Co pro Vás znamená luxus?

Dříve jsem vnímala luxus jako drahé věci, auta, domy a exkluzivní žážitky. Dnes pro mě luxus znamená spíše cítit se dobře, zažívat v životě chvíle štěstí, být zdravý, moct žít, prožívat a radovat se z maličkostí. Tento pocit zažívám třeba při výšlapech na naše krásné české hory – ta dechberoucí příroda, čerstvý vzduch, zářící slunce, a to že můžu být v danou chvíli na daném místě, to je pro mě luxus.

Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory

Online Psí škola

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články