Diageo věnuje 50 letou whisky Brora na charitativní aukci

17. Říjen 2023 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 24338

Diageo, největší světový výrobce alkoholických nápojů, daroval první láhev 50 let staré whisky Brora na charitativní aukci Distillers One of One. Whisky Brora Iris je nejstarší single malt, který kdy byl lahvován skotskou palírnou Brora, která patří Diageu. Whisky je navíc unikátním uměleckým dílem, které vzniklo ve spolupráci s několika umělci a řemeslníky.

Whisky Brora je pojmenována podle oka skotské divoké kočky, které symbolizuje probuzení ducha palírny Brora. Láhev o objemu 1,5 litru je vyrobena z vápence, ze kterého byla postavena i samotná palírna. Vápencovou sochu vytvořila skotská sochařka a umělkyně Michelle De Bruin. Bronzovou figurku divoké kočky, která slouží jako klíč k otevření láhve, odlil jeden z předních britských sochařů zvířat Jonathan Knight.

Whisky byla namíchána mistrem směšovače Dr. Craigem Wilsonem, který ji popsal jako „styl, který definoval ikonický status Brory“. Whisky byla vytvořena jen v „okamžicích“ minulosti palírny. Odborník na whisky Charles MacLean řekl, že aroma whisky „otevře dveře do minulosti a odhalí Broru: dokonale prezentovanou, živou dnes a správnou v každém detailu“. Mezi další chuťové poznámky patří lehká olejovitá textura na patře, která zahajuje bohatou chuť začínající sladce kouřovou s náznaky podzimního dřevního kouře, medové plástve a vanilkového karamele. Dozvuk je prý dlouhý, jemně zahřívající patro s kořenitostí zázvoru a trochou černého pepře, než zmizí a zanechá poslední nit kouře a voskově kouřovou pachuť.

Javier Ferrán, předseda představenstva Diagea, řekl: „Jsme rádi, že můžeme podpořit charitu Distiller’s Charity darováním Brory Iris na nadcházející charitativní aukci Distillers One of One. Těšíme se na to, jak přispěje průmysl k prospěchu mladých lidí a komunit, které charita podporuje po celém Skotsku.“

Aukce se konala 5. října na Hopetoun House v Edinburghu ve spolupráci s aukční síní Sotheby’s. Výtěžek z prodeje půjde na charitu Distillers’ Charity, především na Youth Action Fund, který se zaměřuje na změnu života mladých lidí ve Skotsku.

Galerie