Eva Kožušníková, produktová manažerka značky ROWENTA

Rozhovor sepsal Ondřej Petera
18. Prosinec 2019

Špatně se Vám dýchá? Máte pocit, jako by byl vzduch v okolí stále více a více znečištěný? A co vyzkoušet kvalitní čističku vzduchu. V dnešní době se jedná o velmi oblíbený přístroj, který používá spousta rodin, jež chce, aby byl jejich dům či byt zcela bez nepříjemného prachu v okolí. Na ty nejdůležitější otázky ohledně čističek vzduchu Vám dnes odpoví paní Eva Kožušníková, která zastupuje pozici produktové manažerky u Rowenty.

Otázka
Podle jakých kritérií doporučujete v dnešní době vybrat kvalitní čističku vzduchu?
Odpověď
Při výběru čističek je potřeba položit si hned několik základních otázek. První z nich je velikost bytu nebo místnosti, kde budeme čističku používat. Existují čističky, které dokáží zajistit čistý vzduch až na 80 m2, ovšem do malého dětského pokojíčku postačí i menší model. Další otázkou je, co od čističky vzduchu očekáváme.
Pokud nám záleží na našem celkovém zdraví a zdraví členů naší domácnosti, je důležité investovat do kvalitního přístroje, který kromě základní filtrace prachu, větších částic a pachů, dokáže odfiltrovat také většinu alergenů a škodlivé chemické sloučeniny. Nejškodlivější chemickou látkou, která se běžně vyskytuje ve všech interiérech, je formaldehyd. Uvolňuje se například z laminátových podlah, nábytku, dekoračních předmětů nebo vonných svíček. Je důležité, aby čistička vzduchu tuto látku uměla nejen zachytit, ale i bezpečně rozložit a nedocházelo tak k jejímu uvolňování zpět do ovzduší. Pokud budeme vybírat čističku vzduchu zejména kvůli alergiím, je zajímavé podívat se na účinnost při filtraci alergenů a zároveň na jakých alergenech byla tato účinnost testována. Různé druhy pylů se totiž odfiltrují snadněji, než mnohem agresivnější kočičí alergeny.
Dalšími bonusy pak mohou být vychytávky, jako je automatický režim, který nastaví stupeň filtrace podle potřeby, noční režim se sníženou úrovní hluku nebo časovač.
Otázka
Jaké čističky vzduchu se dnes nejčastěji využívají a patří k těm neoblíbenějším?
Odpověď
Při výběru čističky vzduchu se bohužel stále mnoho z nás příliš soustředí na vzhled přístroje. Ten je samozřejmě důležitý, ale nikdy by neměl být na prvním místě před funkčností. Oblíbené jsou dále také čističky vzduchu s kvalitním filtrem alergenů, a čističky, které zachycují a trvale rozkládají formaldehyd.
Otázka
Komu byste čističku vzduchu doporučovala?
Odpověď
Denně vdechneme asi 12 kilogramů vzduchu a v průměru trávíme 80 % času uvnitř budov, kde je vzduch až 8x znečištěnější, než venku. Čističku vzduchu bych proto doporučila téměř každému. Nejvíce a téměř okamžitě může ulevit zejména alergikům, astmatikům, dětem, starším lidem a lidem s oslabenou imunitou. Skvěle se hodí například také do školek, čekáren v nemocnicích nebo otevřených kanceláří.
Otázka
Jsou nějaká omezení v tom, pro koho čistička vzduchu není vhodná?
Odpověď
Čistička vzduchu sama o sobě nemá negativní vliv na zdraví. Pokud tedy nebydlíte na horách, nebo zkrátka v místech, kde je kvalita vzduchu sama o sobě skvělá, může mít čistička jen pozitivní efekt.
Otázka
Čím se především liší nové čističky vzduchu oproti těm starším?
Odpověď
Nové čističky vzduchu jsou samozřejmě technologicky pokročilejší. Některé starší přístroje fungují jen na principu ionizace, která je schopná ze vzduchu zachytit jen největší prachové částice. Už ale nepomůže s odstraněním alergenů, nebo dokonce formaldehydu. K příjemným vychytávkám patří funkce odloženého startu, noční režim nebo možnost ovládání přes mobilní telefon.
Otázka
Máte pocit, že se dnes čističky vzduchu využívají častěji, než tomu bylo dříve?
Odpověď
Určitě, čističky vzduchu jsou v posledních letech velkým trendem. Důvodem je zvýšený zájem o zdraví a bohužel také stále se zvyšující úroveň znečistění a větší zastoupení alergiků v populaci.
Otázka
Jakou máte s čističkou vzduchu zkušenost?
Odpověď
Když jsem se přestěhovala z malého města do Prahy, velmi mě překvapilo, že v zimě i v létě znečištění vzduchu reálně cítím. Hůře se mi dýchá, vzduch mi nevoní a znečištění je dokonce v některých dnech i vidět! Hledala jsem proto řešení alespoň do domácnosti a pořídila svoji první čističku vzduchu. Okamžitě jsem zaznamenala schopnost filtrace pachů, která se v moderním uspořádání bytů s kuchyňským koutem, propojeným s obývací místností, ukázala jako velmi užitečná. Lépe se mi spí a celkově mám dobrý pocit z toho, že dělám něco pro zdraví.
Otázka
Co pro Vás znamená luxus?
Odpověď
Luxus pro mě znamená něco, co je příjemné mít, ale bez čeho se lze v životě bez velkých obtíží obejít. Čistý vzduch do této kategorie nespadá.
Děkujeme za rozhovor