Inca Collagen: Najít nejlepší kolagen na trhu není tak obtížné – pokud víte, co hledáte

20. Září 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 20203

Kolagen patří mezi oblíbené výživové doplňky, neboť lidem pomáhá udržovat zdravý pohybový aparát, krásnou pokožku, silné vlasy a pevné nehty. Bez ohledu na pohlaví, kolagen může zlepšit kvalitu života ženám i mužům, seniorům i lidem ve středním věku, sportovcům i čerstvým maminkám. Jeho univerzálnost spočívá v tom, že je to jedna z nejdůležitějších stavebních bílkovin v lidském těle. Po třicítce už ovšem tělo nemusí stíhat vyrábět si ho tolik, kolik potřebuje.

Účinným způsobem, jak si kolagen doplnit, je užívání kolagenového hydrolyzátu ze živočišných zdrojů. Pokud se však chcete vyhnout zklamání z toho, že produkt neúčinkuje, je velmi důležité, abyste o výrobě doplňků věděli základní fakta. Čeho byste si měli všímat nejvíc? Rozhoduje metoda zpracování a zdroj kolagenu. Získává se buď z vedlejších produktů dobytka nebo ryb, které jsou bohatým zdrojem kolagenu.

1. První a základní podmínkou je správná hydrolýza. Surový živočišní kolagen lidské tělo není schopno využít, protože molekuly kolagenu jsou příliš velké. Je proto nutné jej štěpit na menší fragmenty, které by měly mít zachovanou strukturu helisy. Aby tato struktura zůstala zachována, štěpení by mělo probíhat zastudena – hydrolyticky, zároveň velmi šetrně. Ideální způsob štěpení je pomocí specifických enzymů a bez tepelného zpracování.

2. Druhou podmínkou je správný zdroj. Ideální jsou mořské ryby, a to právě proto, že u nich není nutné tepelné zpracování. Je to tedy lepší, než kolagen z teplokrevných živočichů, který je ze zdravotního hlediska nutno tepelně upravovat.

3. Velmi důležitým kritériem kvality je i čistota kolagenu. Jakékoli přídavné látky, včetně příchutí, aromat a vitamínů by mohly narušit vstřebávání fragmentů kolagenu v lidském těle. Jen 100% čistý kolagen tak dokáže lidské tělo plně využít, protože bioaktivní fragmenty použije ke stavbě nových molekul kolagenu. Ten pak zabuduje do struktury kůže, chrupavky, kostí a tkání.

4. Kolagen by měl být v práškové formě. Jen tak totiž může být 100% čistý. V jiné, například tekuté formě, by vyžadoval i konzervanty, které by zase snižovaly jeho účinky. Mořský kolagen v prášku je také zárukou maximální čistoty a dobré rozpustnosti. „V práškové formě je minimální nebezpečí bakteriálního rozkladu – bez vody je bakterie bezmocná,“ vysvětluje biochemička, doktorka Dagmar Petrová.

Inca Collagen

Galerie

Rozhovory

Inca Collagen