LASVIT ROZZÁŘÍ DESIGNBLOK ČESKÝM KŘIŠŤÁLEM

Michal Hutta
06. Říjen 2014

Pro Lasvit  je typický moderní design, precizní řemeslná práce a oslava českého skla. To vše naleznete i v nové kolekci svítidel od společnosti LASVIT, jež se poprvé představí české veřejnosti na letošním Designbloku.

K vidění zde budou světelné objekty od předních českých a zahraničních designérů, jako Maxim Velčovský, Jan Plecháč & Henry Wielgus, Arik Levy a Michael Young.

Návštěvníci Designbloku budou moci obdivovat dechderoucí kolekci křišťálových svítidel od společnosti Lasvit hned na 3 místech v Praze – v Openstudiu v Domě U Minuty, v Art Housu v Kafkově domě a v samotném showroomu LASVITU v holešovickém Holportu. Právě v Holešovicích představí český designér Maxim Velčovský svou kolekci „Frozen“, jež je inspirována transformací vody v led. Je to příběh o skle, které pokaždé zamrzne v jiné pozici a vytvoří unikátní tvar. Velčovský nechává téct sklo na kovovou formu a využívá zcela přirozených vlastností této hmoty. Každý kus se tak stává unikátním záznamem celého procesu. Kolekce Frozen je sérií, v níž žádný tvar nemůže být stejný.

Další vystavenou novinkou na Designbloku je Crystal Rock od Arika Levyho. Jedná se o dokonale broušený, nicméně nahrubo formovaný moderní krystal, jenž rozehrává hru světla a tmy, přičemž se  vznáší ve vzduchu jako zmrzlá padající hvězda. LED zdroje ještě více zdůrazňují umělecký sklářský proces tím, že nasvěcují vnitřní oblé plochy a definují tak formu broušených fazet.

V rámci této jedinečné výstavy zde bude poprvé prezentováno i dílo Clover od Michaela Younga. Tento umělecký kus je založen na dlouhodobém studiu možností, které prezentuje tvorba světelných plastik v rámci systému matematické matrice. Při vyrobě Cloveru byly použity specifické elementy z této studie a je pro něj charakteristické, že vytváří  jednoduché malé užitkové objekty, které mohou najít každodenní uplatnění.

V Art Housu pak můžete spatřit zcela jedinečnou instalaci LASVIT for Chanel, která umocňuje vnímání vůně No.5 všemi smysly. Dílo navrhlo Studio Jana Plecháče  Henry Wielguse, vyrobil jej LASVIT. Unikátní instalace v sobě snoubí ledové kapky s celkem 150 skleněnými elementy, jež levitují vzduchem. Dílo poukazuje na prchavost okamžiku, jelikož se mění každou vteřinou, stejně jako život a zároveň i maximalizuje veškeré lidské vjemy.

Openstudio na výstavě představí soubor závěsných světel zvaných „Moduls“, jež pro LASVIT navrhli stejní tvůrci, kteří stojí i za dílem LASVIT for Chanel. Tato kolekce prezentuje český křišťál v jeho nepoddajné a živoucí podobě. Zachycuje okamžik, kdy se skleněná tavenina vzpírá očekávanému tvaru, a jako nahodilá amorfní bublina svobodně uniká z formy ven. Koncept této série zároveň vychází i z kontrastu použitých materiálů a odkazuje na tradiční řemeslnou techniku foukání křišťálového skla do bukové formy. Kolekce přináší velké emoce, zvlášť v kompozici různě profouknutých tvarů. Integrovaný LED zdroj byl vsazen přímo do ohořelé formy, což vytváří dojem, že žár a hlavně energie sklářské pece zůstává stále uchována uvnitř, stejně jako úsilí a umění českých sklářů.

www.lasvit.com