Marketingový ředitel developerské skupiny Crestyl Viktor Peška

Rozhovor sepsal Ondřej Petera
06. Březen 2020

Po více než dvacetileté zkušenosti v řízení podniků, marketingu a obchodu se Viktor Peška stal obchodním a marketingovým ředitelem developerské skupiny Crestyl. Na starosti má především přípravu obchodní strategie, vývoj stávajících a návrh nových produktů. Mezi nejluxusnější počiny Crestylu patří jedinečný rezidenční projekt Šárecký dvůr v jedné z nejkrásnějších čtvrtí hlavního města – ve Vokovicích v Praze 6.

Otázka
Narozdíl od západní Evropy je v Česku stále silný trend osobního vlastnictví bytů. Proč myslíte, že si Češi tak zakládají na bydlení ve „vlastním“?
Odpověď
Důvodů je několik a vzájemně se prolínají. První je historický – po letech, kdy všechno patřilo všem a zároveň nikomu, chtějí Češi své bydlení vlastnit. Další důvod je omezenost výběru - prakticky neexistuje ucelený systém dotovaného nájemného podporovaný státem nebo municipalitami, jak je běžné v západní Evropě. Máme tedy jen možnost koupit si nebo pronajmout za tržní nájemné. Třetím důvodem je snadný přístup k financování – stále ještě nízké úrokové sazby a velká konkurence bank umožňují lidem brát si levné úvěry na velmi dlouhou dobu. Hypotéční úvěr je dnes jednou z nejlepších forem „obráceného spoření“ – donutí Vás k disciplíně pravidelně si „ukládat“ do Vaší nemovitosti, a na to Češi slyší. Poslední důvod tkví v povaze Čechů. Neradi se stěhujeme. Tam, kde jsme se narodili, vystudovali…, tam většinou chceme zůstat. Raději brzy investujeme do koupě, než je třeba zvykem v Evropě, protože předpokládáme, že je to na celý život.

Otázka
Jaké z toho plyne poučení pro developera?
Odpověď
Protože víme, že lidé v Čechách hledají primárně bydlení na celý život, musíme stavět takové byty, které tyto nároky beze zbytku splňují. Musí být nadčasové jak designem, tak provedením. Musí být postavené kvalitně a z kvalitních materiálů. A především musí svým obyvatelům poskytovat atmosféru skutečného domova.
Otázka
Jaký potenciál vidíte ve Vašem nejluxusnějším projektu Šárecký dvůr?
Odpověď
Začnu lokalitou. Nikdo nepochybuje, že Praha 6 je kromě úplného centra tou nejluxusnější částí Prahy. Nabízí dostatek klidu, parků a zeleně k rekreaci, není přeplněná turisty, ale přitom má nejen dobře fungující infrastrukturu, ale také svou atmosféru, kvalitu, historii. A samotný projekt Šárecký dvůr je v těsné blízkosti přírodní rezervace Divoká Šárka a přitom jen pár minut chůze od zastávky metra a umožňuje snadnou dostupnost jak do centra Prahy, tak na letiště. Představuje vše, co si lze pod pojmem unikátní projekt na výjimečném místě představit. Jak už napovídá samotný název Šárecký dvůr, dominantou je právě dvůr s působivou barokní bránou, který je tvořen historickou panskou usedlostí z 15. století a pěti moderně pojatými rezidenčními vilami, které byly navrženy tak, aby nenarušovaly jedinečnost a charakter původního panského dvora.

Otázka
Byty jsou pouze v moderních vilách, nebo i v té historické budově? Je možné vůbec ve staré budově vybudovat kvalitní moderní bydlení?
Odpověď
Areál Šárecký dvůr je právě unikátním spojením architektonických prvků historické památky s těmi nejvyššími standardy, které současné moderní bydlení nabízí. Byty jsou umístěny ve všech objektech, takže každý si může zvolit to, co mu nejvíce vyhovuje. Barokní objekt disponuje velkolepými byty s architektonickými prvky typickými pro stavby tehdejší doby v kombinaci s elegancí moderního bydlení 21. století. Až třípodlažní byty této historické zástavby disponují vzdušnými obývacími pokoji, klenutými stropy s originálními sloupy a mohutnými kamennými zdmi. Historickou budovu doplňuje pětice moderních viladomů, ve kterých jsou nadčasově pojaté byty s maximálně promyšlenými funkčními detaily, které dají budoucím majitelům možnost vytvořit si dokonalý, a jejich vlastnímu vkusu odpovídající, domov.
Otázka
Změnily se za poslední léta nároky Vašich klientů?
Odpověď
Stále je na prvním místě lokalita, velikost bytu, jeho orientace. Ostatní benefity jsou nadstavbou rozhodovacího procesu a záleží na cílové skupině konkrétní nemovitosti, jaká jsou její další kritéria výběru. Každému ale dělá dobře, když dům, ve kterém bydlí, je nadčasový, vchod a společné prostory světlé a vzdušné, bezprostřední okolí domu čisté. Terasa nebo balkón, garážové stání, dostatečně velké sklepní prostory nebo komory na patrech musí být standard. Stejně tak technická místnost v bytě pro umístění pračky a podobně. A k tomu můžeme přidat další benefity zlepšující každodenní život rezidentů.

Otázka
Dáte nám příklady, které benefity to jsou?
Odpověď
U každého projektu se to liší, ale například u projektu Šárecký dvůr jsme kladli důraz na kvalitní zahradní architekturu a soukromí rezidentů. Bezpečí zde zajišťuje velkorysá recepce, kamerový systém a zrekonstruovaná původní zeď, nyní památkově chráněná, která se vine kolem celého areálu. Ale je to i o bezprostředním okolí – přímo za zdí areálu jsou tenisové kurty, golfový klub i fitness. Hned za nimi láká k dlouhým procházkám i projížďkám na kole oblast protkaná sítí stezek, které se vinou podél Šáreckého potoka, po stráních a mezi skalními soutěskami Divoké Šárky.
Otázka
Mohu jako klient vůbec rozpoznat skutečný potenciál nemovitosti? Čeho si mám všímat?
Odpověď
Samozřejmě platí základní pravidlo pro koupi nemovitosti – na prvním místě je lokalita. Kupující by se měl zajímat nejen o současný stav, ale i o to, jak se dané okolí může měnit – k lepšímu, či horšímu. Největší terno je zachytit „popelku“, místo, které se „vyloupne“, místo, u kterého odhadnu, že jeho atraktivita bude významně stoupat. Takovým případem jsou dnes třeba libeňské doky, lokalita u Hagiboru u metra Želivského nebo právě Vokovice. Vedle toho doporučuji, aby si zájemce o byt u konkrétního developera nechal ukázat byt v některém z jeho předchozích projektů. Podívat se, jak nemovitost stárne, posoudit kvalitu stavby po několikaletém užívání. Aby se zajímal o materiály a viděl standardy, které nabízí. Všímal si i takových detailů, jako je vchod do domu, šířka chodeb, jestli mají přirozené osvětlení, jak moc developer investoval do zeleně a zahradních úprav v okolí stavby. To vše spolu tvoří budoucí hodnotu nemovitosti.

Otázka
Jaké jsou aktuální trendy v bytové výstavbě? Velké prosklené plochy, terasy, zakomponování zeleně?
Odpověď
Přesně tak, jsou to velké prosklené plochy, použité však tak, aby měl člověk pocit, že je součástí města, měl před sebou živý obraz a zároveň, aby takový byt poskytoval i dostatek soukromí. To naštěstí umožňují nové technologie. Proto mohou být byty v dnešních novostavbách mnohem otevřenější a vzdušnější. Využití nových technologií je zase vyvažováno větší poptávkou po zakomponování přírodních materiálů – dřevo, kámen.
Otázka
Za svou práci získal Crestyl několik ocenění. Projekt Šárecký dvůr se dokonce stal nejlepším rezidenčním projektem ve střední a východní Evropě. Jakým způsobem Vám to pomáhá v další práci?
Odpověď
Každá cena je potvrzením toho, že jsme všichni ve firmě odvedli dobrou práci, zároveň však také závazek do budoucna. Každé ocenění nastavuje laťku budoucím projektům a přináší zvýšená očekávání klientů, že to zopakujeme nebo zlepšíme. To je motivace, která nás posouvá kupředu.

Děkujeme za rozhovor

CRESTYL