MASERATI CENTENNIAL 2014 – K POCTĚ STOLETÉ JEDINEČNOSTI

Michal Hutta
07. Říjen 2014

V druhé polovině září došlo k mezinárodnímu setkání uspořádaného na počest stého výročí založení firmy v Modeně. Oslava se konala po 3 dny a musíme říci, že program celého podjetí byl velmi pestrý a zajímavý. 

Den 1

Hned první den oficiálního programu se v Modeně sešli fanoušci a majitelé Maserati z 30 různých zemí světa, kteří se přišli pochlubit, předvést i pokochat svou milovanou značkou. K vidění tu bylo na 200 aut značky Maserati a více než 500 Maserati kolektorů.

Vyjížďka vozů značky Maserati začala v časných ranních hodinách s cílem dojet na náměstí Piazza Grande v Modeně. Právě toto náměstí se stalo místem mezinárodního setkání moderních i klasických vozů Maserati. Po příjezdu vozidel na náměstí přivítal všechny přítomné generální ředitel Maserati Harald Wester, a také primátor Modeny Gian Carlo Muzzarelli. Na celé akci samozřejmě nechyběli ani novináři, jichž tu bylo více než 90.

První den mezinárodního setkání byl zakončen prohlídkou historické továrny společnosti Viale Ciro Menotti v Modeně  a následnou večeří. V průběhu večeře hosty bavili zpěváci z Luciano Pavarotti Foundation – tenor Jenish Ysmanov, soprán Jessica Cambio, mezzosopranistka Martina Belli a baryton Daniele Terenzi. Nutno říci, že pojítko Pavarottiho s Maserati je celkem silné, protože si již v roce 1963 tento pěvecký génius pořídil jasně modrý Sebring, jenž má jeho vdova Nicoletta Mantovani dodnes. Však také i ona se slavnostní večeře zúčastnila.

Den 2

Další den setkání pokračovalo mezinárodní setkání pravidelnou automobilovou soutěží známou jako okruh San Martino del Lago. Tato soutěž probíhá nedaleko Cremona a zúčastnilo se jí všech 200 přítomných Maserati. Závod vede přes náměstí Piazza del Comune ve městě Cremona.  I město Cremona pro závodníky uchystalo pěkné přivítání, včetně uvítání zahraničního tisku. Přítomní si mohli prohlédnout to nejmodernější high-tech muzeum houslí, jehož součástí bylo i vystoupení jednoho z nejkrásnějších nástrojů Antonia Stradivariho. Nechyběl ani oběd ve středověkém paláci Comunale. Ano, i housle Stradivari tvůrce Maserati inspirovali při navrhování linky Quattroporte, jejich nejrychlejšího sedanu.

Druhý den večer se všichni účastníci tohoto mezinárodního setkání střetli na Gala večeři v paláci Reggia di Veneria Reale pouze kousek od Torina. Večeře se zúčastnil i předseda Fiat Chrysler Group John Elkann a Fiat Chrysler CEO a rovněž i předseda Maserati Sergio Marchionne. Večeře se zúčastnil i Giovani Soldini, autor světových rekordů jezdící s Maserati VOR 70. Večerem provázel generální ředitel Harald Wester.

Den 3

Součástí akce byla i pravidelná soutěž „Výstup do baziliky Superga“, který následoval po prohlídce druhého výrobního závodu Maserati. Šlo o závod v Grugliasco, kde se vyrábějí vozy Quattroporte a Ghibli. V odpoledních hodinách se pak Maserati střetli na elegantním náměstí Piazza San Concours d’Elegance, kde byl třetí den velkého setkání ukončeno rozhodnutím o vítězích.

www.scuderiapraha.cz