Maserati Ghibli je unikátní automobil s jízdními vlastnostmi na vrcholu své třídy

Redakce
17. Leden 2018
Maserati Ghibli bylo před více jak čtyřmi lety úspěšně uvedeno na mezinárodní trh. Letošního roku se dočká modernizace s úpravou vzhledu, která citlivě respektuje originální tvary původního vozu, a ještě více zdůrazňuje jeho eleganci a sportovní styl. Od roku 2014 se pro špičkový italský sportovní sedan rozhodlo více než 70 000 zákazníků ze 70 zemí světa. Tím se Ghibli stalo nejprodávanějším modelem ve více než stoleté historii slavné značky.

Kromě ideálního vyvážení a pečlivě naladěného sportovního podvozku se standardně montovaným diferenciálem s omezenou svorností (LSD) se může Ghibli pochlubit plným, pětihvězdičkovým skóre v nárazových testech Euro NCAP a také plejádou moderních asistenčních systémů, díky nimž může být jízda i v takto ostrém voze plná klidu a bezpečí.

Nový vůz se bude na první pohled lišit originálním provedením předního a zadního nárazníku. Změny jsou natolik efektivní, že vedly také ke zlepšení aerodynamických vlastností. Výchozí šestiválec Twin Turbo, plnící normu Euro 6, je již od základu vybaven systémem Start-Stop a osmistupňovou samočinnou převodovkou ZF.

Špičkové provedení S a S Q4 si od nového roku výkonově polepší na 430 koní, točivý moment vrcholí hodnotou 580 Nm, to je o 20 koní a 30 Nm více než dosud. Maximální rychlost činí 286 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h se zlepšilo ze 4,9 na 5,0 s (u verze S s pohonem zadních kol) a ze 4,8 na 4,7 s (u provedení S Q4 s pohonem všech kol).

Vznětový šestiválcový motor pro Ghibli Diesel má díky unikátní konstrukci, již navrhlo Maserati ve spojení s firmou VM Motori, také jeden z nejvyšších výkonů ve své třídě: 275 koní. Díky tomu i nejúspornější varianta vyvine 250 km/h a nabídne nevšední zážitky z jízdy.