Michal Topolančin, majitel společnosti Blue Liquer Rum Blue Mauritius Gold

25. Říjen 2019 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 30638

Přinášíme Vám rozhovor s majitelem společnosti Blue Liquer o oblíbené značce rumu Blue Mauritius Gold, s kterým jsme měli šanci se potkat na pražské Prague Bar Show, která proběhla v září v Praze.

Kdy vás napadla prvotní idea výroby rumu na Mauriciu?
Před lety jsem byl na Mauriciu řešit obchodní záležitosti a najednou jsem dostal příležitost být součástí rumové značky Blue Mauritius Gold. Šel jsem do toho. Ze začátku jsme se tomu věnovali pouze jako hobby, ale po nějaké době jsme pochopili, že to takto nepůjde, a museli jsme začít znovu. Tehdy jsme se rozhodli, že do toho půjdeme opravdu naplno. Jsem pyšný, že během tří let jsme se dostali na současnou pozici.

Vyvíjí se u českých zákazníků poptávka po prémiovém sortimentu?
Pozoruji, že v Česku už je spousta lidí, kteří si rádi zaplatí za kvalitu místo méně cenově náročné standardizované kvantity. Právě cestou kvalitních výrobků jdeme i my. Naší zásadou je vytvářet kvalitní sortiment. Do našeho rumu používáme čistý, 95% destilát vyráběný na Mauriciu z melasy z cukrové třtiny. Náš rum vyrábíme macerací, k níž používáme například madagaskarskou vanilku, která je jedna z nejlepších na světě. Nevyrábíme stařený rum. Blue Mauritius Gold zraje méně než jeden rok. Věřím, že kvalitativně a díky stylu výroby náš rum předčí jiné, stařené rumy.
Má podle Vás místo výroby – tedy ostrov Mauricius – vliv na chuť vašeho rumu?
Mauricius je nazýván zeleným ostrovem, což je pravda. Na Mauriciu je opravdu výjimečné klima, které se vyznačuje teplým podnebím a zároveň tu často prší. Cukrové třtině se zde tedy velmi daří. Věřím, že to má vliv na její chuť, mauricijská cukrová třtina je výjimečně šťavnatá a sladká.

Rum Blue Mauritius Gold není na českém trhu příliš dlouho, jakou na něj máte zpětnou vazbu? Jak se šíří povědomí o Vašem rumu?
Jsou to zhruba tři roky, co jsme se rumu Blue Mauritius Gold začali věnovat naplno. Naše píle se odráží na samotném produktu a zpětná vazba od zákazníků je od té doby jen a jen pozitivní. Rum se velmi rychle dostává mezi konečné spotřebitele a prodává se čím dál tím více. Upřímně nás to těší, chceme i nadále zůstat na cestě kvality, a ne kvantity.
Do kolika zemí rum Blue Mauritius Gold aktuálně distribuujete?
Momentálně si Blue Mauricius Gold rum můžou zakoupit zákazníci ve střední Evropě a ve Švýcarsku. V blízké době nás čeká rovněž distribuce do Ruska. Také jsem velmi pyšný na to, že jsme nově domluvili distribuci rumu do USA.

Kde je Váš rum neúspěšnější?
Dá se říci, že zatím v Česku a na Slovensku. To je však možná dáno i tím, že se jednalo o první trhy, kde jsme začali Blue Mauritius Gold distribuovat. Samozřejmě na Mauriciu je také k dispozici ve specializovaných obchodech či ho zakoupíte na letišti.
Co podle Vás zásadně odlišuje jednotlivé rumy z hlediska kvality?
Věřím, že klíčovým rozcestníkem je už výběr destilátu. My upřednostňujeme pro mě „čistší“ metodu, tedy 95% čistý alkohol. Rumy tohoto typu jsou pak mnohem jemnější než v případě agricole rumů.

Co dělá Blue Mauritius Gold rum jedinečným?
Věřím, že se jedná o tři gros: neobvyklá chuť, proces a naše know-how. O jeho chuťový profil se velmi zasloužila má žena, která upravila původní recepturu. Proces výroby sleduje to, čemu věříme, a naše know-how nás spolehlivě odlišuje od ostatních.
Váš rum je možné zakoupit i se speciálními pralinkami…
Ano, rozhodli jsme se doplnit rum o další chuťový zážitek. Naše pralinky vyrábíme samozřejmě ručně, a to v České republice. Zákazníci si mohou pochutnat na rozličných příchutích. Neznám nikoho, kdo by si nenašel svou oblíbenou pralinku. Nejoblíbenější je příchuť samotného rumu. Vyzkoušet ale můžete například i karamel, paradise, vlašský ořech a další.

Plánujete do budoucna limitovanou edici rumu?
Uvažujeme nad uvedením tříleté limitované edice. Lahev by se vyznačovala tím, že by šlo o 100% tříletý nefiltrovaný rum, který bychom stáčeli ze sudu přímo do lahve. Plánujeme ke staření použít dva sudy, jeden po sherry a druhý standardní dubový sud. Vznikly by tak dvě limitované edice, které by nabízely srovnání vlivu dřeva na výslednou chuť rumu. Zároveň zvažujeme možnost přiblížit do budoucna zákazníkům ostrov Mauricius jako takový. Je to kouzelný ostrov a věřím, že pro aktivní nadšence by jeho návštěva mohla představovat opravdu nevšední dovolenou, se kterou bychom jim mohli pomoci. Jsme znalí ostrova, a tak víme, kam zajít, a dokážeme hostům naplánovat jejich vysněný zážitek a zároveň jim i opravdu přiblížit náš rum.
Jak nejradši pijete rum: samotný, na ledu, anebo v koktejlu?
Já osobně pouze samotný, v pokojové teplotě. Nedoporučuji jej zákazníkům ani dávat do ledničky či s ledem, aby se nevytratilo kouzlo a chuť rumu.

K jakým příležitostem byste rum Blue Mauritius Gold doporučil?
Blue Mauritius Gold je skvělý k mnoha příležitostem. Od našich zákazníků víme, že si jej rádi užijí po celý večer. Věřím, že se jedná o příjemné pití s přáteli, ale skvěle doplní i romantickou večeři. Stejně tak si ho dovedu představit jako součást oslavy. Nedávno jsme objevili opravdu skvělou kombinaci. Perfektně se hodí ke kaviáru, a pak k našim pralinkám. Každopádně bych se vůbec nebál vychutnat si ho k dobré večeři.
Jaká je Vaše největší radost týkající se rumu?
Jsem moc rád, že máme možnost náš rum Blue Mauritius Gold začít propagovat ve velkém, aby se k němu dostali i další zákazníci, kteří k nám přicházejí se skvělou zpětnou vazbou. Rád bych všem popřál, ať jim chutná.

Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory

Premier Wines & Spirits
Premier Wines & Spirits