O KVALITNÍM DĚTSKÉM OBLEČENÍ Z OBCHODU MAMAZONE S RAYOU VYORALOVOU

08. Říjen 2021 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 24249

Raya Vyoralová je původem z Uzbekistánu, který je po staletí spjatý s pěstováním bavlny a výrobou textilu. Není tak divu, že se rozhodla založit u nás v České republice firmu specializující se na dovoz kvalitního dětského oblečení, jehož hlavním cílem je právě pohodlí a kvalita, která se nedá u jiných značek zaručit. Svoji firmu pojmenovala Mamazone. Spolupracuje s výrobci oblečení přímo v Uzbekistánu a nabízí tak svým zákazníkům kvalitu a přímou cestu od výrobce. O všem se můžete přesvědčit v našem dnešním rozhovoru.

Byla byste tak hodná a představila našim čtenářům pro začátek Vaši značku Mamazone?
Obchod Mamazone vznikl jako odpověď na naše potřeby a potřeby maminek, které chtějí pro své děti výrobky a oblečení z prověřených zdrojů. Mamazone je zaměřen na prodej produktů, které jsme sami našli a vyzkoušeli. V budoucnu, s přibývajícími potřebami a požadavky, se budeme snažit náš sortiment rozšiřovat. Mohu Vám prozradit, že jsme na počátku spolupráce s výrobcem velmi kvalitních dětských zimních čepic, a dokonce se rýsuje i část speciálně určená pouze pro maminky – kvalitní dámské spodní prádlo.

Co Vás vedlo k tomu tuto značku založit?
S manželem vychováváme tři syny. S příchodem dětí se pro nás téma kvalitního dětského oblečení stalo aktuálnějším než kdy dříve. Trh je zahlcen dětským oblečením různé kvality. Když se věc po několika praních stane nepoužitelnou, trička se kroutí, švy se rozpadávají, potisky praskají apod., tak si člověk kolikrát řekne, jestli má cenu kupovat oblečení, které je sice levné, ale nic nevydrží. Ano, děti rostou rychle, a kupovat moc drahé věcí se ne vždy vyplatí, ale stejně chceme, aby děti vypadaly dobře, aby se v tom oblečení cítily pohodlně a aby se jim to oblečení líbilo. Já pocházím z Uzbekistánu, země, která je historicky úzce spjata s textilem, od pěstování bavlny až po bavlněné oděvy a domácí textil. V tradicích Uzbekistánu je používání bavlněných tkanin v každodenním životě. Jako dítě si pamatuji obchody s rolemi jemné látky, nádhernými tradičními obleky a různými domácími potřebami z tohoto materiálu. A tak jsme se rozhodli oslovit výrobce textilu v Uzbekistánu a našli jsme partnery, se kterými si rozumíme.
V čem je podle Vás oděvní průmysl jiný v Uzbekistánu oproti tomu u nás?
Jak jsem již zmínila, Uzbekistán je země, kde pěstování a zpracování bavlny bylo jedno z nejdůležitějších oblastí ekonomiky po mnohé generace. Továrny, které byly vybudované v Uzbekistánu ještě před několika desítkami let, jsou v dnešní době hromadně renovovány a modernizovány. Zachované tradice a zkušenosti jdou ruka v ruce s technickým pokrokem.

Co Vás asi nejvíce překvapilo na České republice poté, co jste se sem přestěhovala?
Překvapilo mě, jakou roli hraje sport v České republice. Není divu, že tak malá země dala světu tolik významných vrcholových sportovců. S tím pravděpodobně souvisí i styl oblékání, který je typický pro Českou republiku a možná i pro Evropu jako celek. Oblečení musí být v první řadě pohodlné. V Česku skoro nepotkáte ženy na nepohodlných vysokých podpatcích a v nekomfortních róbách. Všechno je jednoduché, elegantní a vkusné. Mně to imponuje.
Na čem si asi nejvíce zakládáte při výrobě oblečení?
V naší firmě si nejvíce ceníme kvality, které můžeme při konkrétních podmínkách docílit. Nákup kvalitního zdrojového materiálu je první krok. Samotné zpracování dělají stroje, takže se to moc ovlivnit nedá, ale jsou lidé, kteří stroje kontrolují a seřizují, což má vliv na konečný výsledek. Právě výběrem kvalitních pracovníků a jejich další vzdělávání přináší kvalitní výsledky. Asi nejvíce se může poškodit celý výrobek při konečných úpravách, jako je stříhání a šití. V tomto místě je v továrně trojitá kontrola kvality. Samotný vedoucí směny má nad sebou kontrolora celé továrny a továrna má nad sebou externí kontrolní firmu. Tímto sítem samozřejmě může projít nějaká drobná chybka, ale trojitá kontrola je zárukou vysoké úrovně kvality. Ohlasy našich zákazníků a téměř nulové vratky to potvrzují.

Co podle Vás děti od oblečení nejvíce potřebují?
Podle mého názoru by mělo být dětské oblečení hlavně pohodlné. A ještě by mělo být „dětské“. Myslím tím, že v poslední době se objevila tendence oblékat děti do zmenšených velikostí dospělých modelů – dělat z nich kopie rodičů. To by mohlo vypadat hezky na rodinných fotografiích, ale pro každodenní život to podle mě není moc příjemné. Dovolte dětem být dětmi! Ať je jejich oblečení dětské, hravé, s jasnými barvami a hezkými obrázky. Jednobarevné šaty a plisované sukně ještě stihnou vynosit v dospělém věku. A naopak, trošku praštěné tričko nebo mikinu mohou nosit jen v dětském věku.
V čem se nejvíce lišíte oproti jiným firmám vyrábějícím dětské oblečení?
V prvé řadě máme blízké vztahy přímo s výrobou a s vedením továrny přímo v Uzbekistánu. Celý proces vzniku konkrétního produktu můžeme sledovat v reálném čase. Výroba našeho oblečení vlastně začíná na polích, pěstováním kvalitní bavlny. Bavlna se podle dalšího zpracování dělí do několika kvalitativních skupin podle způsobu předpřádání: na mykanou, česanou, poločesanou a směsovou. Naši dodavatelé mají certifikáty BIO nebo Organic produkce. Nejkvalitnější kategorie je bavlna česaná, která obsahuje minimum krátkých vláken. Krátká vlákna, obsažená v každém přírodním materiálu, odstávají z povrchu, omezují pevnost a způsobují nestejnoměrnosti zejména u jemnějších přízí. Naše výrobky jsou dělané výhradně z česané bavlny. Právě důraz na její jemnost, kvalitu, šetrné zpracování a používání kvalitních barev na vodním základě k jejímu obarvení respektuje naši cílovou skupinu – děti. Bavlněná tkanina je příjemná, absorbuje vlhkost těla, rychle schne a je prodyšná. Samozřejmě, tento přístup nás vylučuje z nejlevnější kategorie prodejců dětského oblečení. Není možné prodávat oblečení z česané bavlny za stejnou cenu jako z mykané nebo směsové. Ve skutečnosti si myslím, že jsme našli rovnováhu mezi cenou a kvalitou.

Mohla byste nám v rychlosti popsat proces výroby?
Bavlna, sklizená na polích, se lisuje ve vyzrňovacích stanicích do balíků po cca 200 kg. Tyto balíky se přivezou do mísírny, oddělení přádelny. Zbavují se obalu a automatický stroj – rozvolňovač – odebírá z horní vrstvy balíku malé chomáčky, které se spojují do rouna, které putuje na čechradla, kde se dále rozvolňuje na vločky a tím se i částečně čistí. Poté se bavlna rozděluje do svislých šachet mísicího stroje a odvádí se na zpracování na mykacích nebo česacích strojích. Mykací stroje rozvolňují materiál až na úroveň jednotlivých vláken. Vlákna se přitom napřímí, urovnají do podélného směru a ukládají stejnoměrně vedle sebe. Během mykání se uvolňují a vylučují nečistoty a část krátkých vláken a výsledný produkt se pak přivádí ve formě pramene k dalšímu zpracování. Česací stroje pracují na principu vyčesávání ze zadržených vláken speciálními čelistmi vláken krátkých a dalších nečistot. Krátká vyčesaná vlákna se odvádí k dalšímu zpracování a přečesaná třáseň se napojí na hotovou část. Pramen, předaný z mykacích nebo česacích stojů se na průtahových strojích ztenčuje až na výslednou tloušťku příze, vhodné pro předení látky. Hotová látka jde na barvení a obarvená se předává na stříhání. Na střihačském stole se látka rozloží na sebe v mnoha vrstvách a speciální nůž vykrajuje jednotlivé části střihů. Pokud je nutné nanést potisk, tak ty části, které jdou na potisk, jsou odeslány na potisk. Po návratu z tiskárny se všechny části složí a sešijí. Po celou dobu výrobního procesu je přítomen pracovník externí firmy, který kontroluje kvalitu v jednotlivých krocích. Po sešití finálního produktu probíhá tzv. uživatelská kontrola nebo zátěžový test. Několik stejných výrobků prochází procesem praní, máchání, sušení a žehlení, aby se vyzkoušela trvanlivost barev, šití a samotné látky. Teprve po úspěšném ukončení zátěžového testu je produkt odeslán do balírny a přichystán k odeslání k zákazníkům.
Do čeho Vy osobně oblékáte své vlastní děti?
Naše děti, samozřejmě, nosí vše, co my nabízíme svým zákazníkům – trička, mikiny, tepláky, pyžama, kalhoty. Jelikož jsou to normální děti, které se venku umažou, spadnou, běhají a skáčou, tak můžeme s lehkou nadsázkou říct, že to je ještě jeden zátěžový test v reálných podmínkách.

Co pro Vás znamená luxus?
Význam toho slova je podle mého názoru velmi subjektivní. To, co pro jednoho znamená luxus, nemusí znamenat vůbec nic pro někoho jiného. Luxus je pro mě pocit, kdy jedna konkrétní věc, kterou si vezmu do ruky nebo si na ni sáhnu, dává mně osobně pocit, že byla vytvořena s něčím navíc. Ať už to je zpracováním nebo použitým materiálem či designem, vždycky tam musí být nějaká přidaná hodnota, která mě osloví. Musím cítit, že ten, kdo tento výrobek vytvořil, myslel nejen na výdělek, ale dal výrobku jistou výjimečnost.
Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné články