PKF – PRAGUE PHILHARMONIA ZVE NA ERBENOVU KYTICI, 28.11. 2013 VE ŠPANĚLSKÉM SÁLE PRAŽSKÉHO HRADU

Redakce LUXUS.cz
26. Listopad 2013

Nevšední spojení symfonické hudby a básnického díla slibuje druhý orchestrální koncert čelního hudebního tělesa PKF – Prague Philharmonia. Ansámbl, původně známý jako Pražská komorní filharmonie, tentokrát opustí tradiční místo konání svých koncertů, aby ve Španělském sále na Pražském hradě uvedl mistrovský počin Antonína Dvořáka, které zkomponoval na motivy Kytice Karla Jaromíra Erbena.

Ve čtvrtek 28. listopadu od 19 hodin povede na tomto historicky významném místě šéfdirigent Jakub Hrůša svůj orchestr při provedení symfonických básní Vodník, Polednice, Holoubek a Zlatý kolovrat, jež svou recitací proloží významní hosté – legendární operní diva a herečka Soňa Červená spolu s hereckým kolegou Petrem Kostkou.

Erbenův baladický svět patří stejně jako hudba Antonína Dvořáka, který se Erbenovým dílem inspiroval, a až věrně jej následoval, ke klenotům českého kulturního dědictví. A právě tento fakt se stal důvodem, proč se Jakub Hrůša rozhodl populární, avšak zřídka uváděné hudební dílo, přiblížit posluchačům ve vzájemné symbióze: „Můj záměr byl představit Dvořákovy symfonické básně tak, jak se nikdy nepředstavují, totiž v bezprostředním spojení s jejich básnickou předlohou. Aby posluchači zakusili zážitek ze slov a posléze procítili onu inspiraci, která vedla Dvořákovo pero. Půjde o delší program než obvykle, což ale hudba tak poutavá snese. Druhá půle je sice opačně, než Dvořák skladby zkomponoval, ale domnívám se, že efektní zakončení básní Zlatý kolovrat se lépe hodí na závěr večera.“

Vstupenky na www.pkf.cz