Přečtěte si jak na efektivní trénink a tréninkové know-how úspěšného českého motocyklového závodníka

Oliver König, Puma Squad kolekce, dostupná v prodejnách a e-shopech A3 Sport a Sportvision
08. Srpen 2023 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 23155

„Forma vzniká při regeneraci,“ říká motocyklový závodník Oliver König

Trávíte hodiny ve fitku a stále marně čekáte na svou vysněnou formu? Naučit se správně a efektivně cvičit není žádná hračka. Cesta za udržitelnou fitness rutinou může být někdy zdlouhavá a plná strastí, ale nebojte se všichni jsme tam jednou byli. Nemusíte být profíci, abyste posunuli svou formu na novou úroveň. Jak se říká, v jednoduchosti je síla a díky několika základním pravidlům a kvalitní výbavě budete dosahovat vytoužených výsledků. Přečtěte si naše užitečné tipy. Navíc jsme pro vás vyzpovídali Olivera Königa, motocyklového závodníka a ambasadora značky PUMA, který se s námi podělil o své zkušenosti s tréninkem.

V dnešní uspěchané době se stal pravidelný trénink pro muže útěkem před stresem a tlakem pracovních dní. Posilovna je bezpečným útočištěm pro každého, kdo chce přijít na jiné myšlenky a také pořádně zamakat na cestě ke svým vytouženým cílům. Pokud stále nevíte, jak na to, přestaňte si s tím lámat hlavu a vyzkoušejte několik jednoduchých pravidel, které zvýší efektivitu vašeho tréninku a vy se konečně posunete o krůček dál.

kolekce PUMA trénink, dostupné na sportisimo.cz

kolekce PUMA trénink, dostupné na sportisimo.cz

Užitečné rady do začátku

Efektivní a udržitelný tréninkový plán je základ každého úspěchu. Tohle je hodně individuální záležitost a nenajdeme obecný recept. Zaleží také na konkrétních cílech, vaší tréninkové či sportovní historii a zkušenostech.

„Já to mám nastavené tak, že 3 dny jedu tréninky a 1 den je pauza na regeneraci. Hodně mi v tom celém pomáhaji hodinky Garmin, které kontrolují mojí připravenost k tréninku a všechny regenerační prvky jako je spánek, stres, doba regenerace, připravenost k tréninku apod. Hodinky nosím 24/7, abych měl relevatní výsledky. V tréninku mi tohle dost pomáhá a posouvá,“ říká Oliver König, motocyklový závodník a ambasador značky PUMA.

Pokud jste úplný zelenáč, doporučujeme se na začátek svěřit do rukou odborníka, který s vámi efektivní plán vytvoří a poradí vám, jak se nejlépe přiblížit ke svému cíli a přitom si neublížit. Určitě není dobré přebírat tréninkové plány vrcholových sportovců z internetu. Zde je individualita hlavní proměnnou, kterou je nutné respektovat. Také již zmiňovaná udržitelnost je důležitá, pokud to přepálíte hned na začátku, bude to stejné jako u maratonu – zbytek cesty protrpíte, v tom horším případě to vzdáte.

Motivace je hodně důležitá věc, bez které by trénování nešlo. Když jsme se Olivera ptali na jeho tréninkové tipy a triky, byla právě motivace na prvním místě.

„Moje motivace je každý den udělat malý krůček k tomu být lepší a lepší, jak v osobním, tak v profesním životě. A tohle mi funguje i ve fitku. Když do něčeho jdu, tak naplno, sanžím se z toho vyždímat maximum. Občas jdu i do extrému, pokud se jedná o běh či o kolo,“ říká Oliver.

kolekce PUMA trénink, dostupné na sportisimo.cz

kolekce PUMA trénink, dostupné na sportisimo.cz

Nepodceňujte warm-up

Pokud jste zvládli začátek, můžeme se posunout dál k radám pro zkušenější. Vytěžte ze svého tréninku maximum a začněte postupným zahřátím. Warm-up je nedílnou součástí každého tréninku a není dobré ho podcenit. Lehká aktivita před tréninkem se jistě vyplatí. Díky zvýšení tepové frekvence podáte větší výkon a také předejdete zranění. Zařaďte před tréninkem dynamické pohyby s vlastní vahou a dejte tomu alespoň 5–10 minut. Tělo bude pak připraveno na pořádný trénink.

Zapracujte na flexibilitě

Mnoho mužů se do fitka těší hlavně kvůli zvedání těžkých vah, ale ohebnost je stejně důležitá. Zdá se, že ji při posilování téměř nepotřebujeme, ale díky pravidelnému protahování se budete pohybovat efektivněji a zvýší se váš pohybový rozsah. Bonusem je pak prevence zranění a uvolnění svalů pro další náročný trénink. Na flexibilitě teď pracuje i Oliver König. „Na stroji teď moc necvičím, většinou trénuju s kladkama, abych zlepšil rozsahy, protože je mám špatný. Cvičím s lehčí vahou, abych rozsah zlepšil,“ říká Oliver.

Experimentujte aneb změna je život

Nechte si ve svém cvičebním plánu prostor i pro experimentování a střídejte různé cviky nebo zařazujte i jiné sporty. Objevování nových věcí je zábava a vy tak zůstanete stále motivovaní. Nikdo nechce celý život dělat jen několik stejných pohybů a díky různým cvikům, jejich variacím nebo dokonce různým typům aktivit procvičujete různé části těla a můžete zapojit více svalů. Zlepšíte tak svou sílu, vybudujete svalovou hmotu, a ještě díky kardiu spálíte nějaké ty kalorie navíc. Tento trik využívá i úspěšný motocyklový závodník: „Když jdu do posilovny tak mám hodinu trénink a potom dělám doplňkové sporty jako například kolo nebo běh“, říká Oliver.

Vsaďte na stylové funkční oblečení

Při efektivním tréninku se chceme cítit pohodlně a dosahovat skvělých výkonů, i když zrovna nejsme vrcholoví sportovci. Navíc nové oblečení může dodat také zmíněnou motivaci vyrazit či zvýšit sebevědomí. Závodník Oliver vsází na kolekci PUMA Fit. „Oblečení PUMA se mi nejen líbí, ale je i funkční. Nemám rád trénink v propocených věcech. Potím se docela hodně a nemám rád ten nepříjemný pocit. Trička PUMA si s tím poradí skvěle, udrží mě v suchu a nemám pocit, jako když vylezu ze sprchy. Je to skvělá kombinace mezi stylem a funkčností. Když už nezvedám těžký váhy, tak u toho alespoň dobře vypadám (smích)“. Kolekce PUMA Fit je nejen trendy, ale užívá i nezbytné prvky pro výkonnost každého sportovce a potuodolné materiály jako dryCELL, EVERSCULPT a PWRFLEECE.

Forma vzniká při regeneraci

Často nás láká vyrazit do fitka každý den, ale tělo potřebuje pro zlepšení výkonů a růstu svalové hmoty také odpočívat. Nepřetěžujte svaly, které budou pak náchylné ke zranění a raději věnujte alespoň nějaký ten den relaxu. „Dlouho jsem s tím měl problémy, regeneraci jsem podceňoval a chodil na tréninky unavený. Ale žádný trénink se neobejde bez regenerace, je potřeba po každém výkonu jeden den odpočinku, jinak to celé postrádá smysl. Forma vznika právě v době regenrace, kdy mají svaly čas odpočívat a růst“, dodává Oliver.

Galerie

kolekce PUMA trénink, dostupné na sportisimo.cz
kolekce PUMA trénink, dostupné na sportisimo.cz

Rozhovory