Puma: Čeští maratonci poodhalili strategii vytrvalostního běhu

Marcela Joglová
11. Duben 2023 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 23963

Maraton má původ ve starověké řecké mytologii, stal se jednou z olympijských disciplín a dnes láká běžce z celého světa. Tato legendární distance nebo také její zkrácená verze jsou výzvou, do které se pustí jen ti nejodvážnější běžci. Uběhnout totiž více než 42 kilometrů není žádná hračka, a i špičkoví sportovci musí důkladně promyslet svou přípravu. Nejde totiž jen o fyzickou stránku tréninku, ale také o práci s psychikou a kvalitní běžecké vybavení. Své o tom ví i naši úspěšní čeští maratonci Marcela Joglová, Vít Pavlišta a Moira Stewartová. Odhalte společně s nimi tajemství vytrvalostního běhu.

Jaro už je v plném proudu, a pokud vás také láká pustit se tuto běžeckou sezónu do pořádné výzvy, přidejte se k elitním běžcům, kteří hrdě zdolávají desítky kilometrů. Nemusíte uběhnout celý maraton, ale každý další kilometr se počítá a vede k vytouženému cíli.

Vytrvat až do konce

Na každý dlouhý závod je třeba se pořádně připravit, a hlavně to nevzdávat. Čeští maratonci prozradili, že komplexní trénink je klíčem k úspěchu. Během své přípravy na závody volí běhy v úsecích na různé vzdálenosti, které běhají opakovaně. Zkuste to i vy a vymyslete si svůj týdenní plán, který vás nakopne chodit sportovat pravidelně. Pravidelnost je také skvělý mentální trénink a svou psychickou odolnost můžete otestovat při každé dlouhé trati. Nezapomeňte však na kvalitní obuv. Pomůže vám naplno si běh užít a příprava na opravdový závod bude o to jednodušší. Čeští maratonci obouvají například Puma Deviate Nitro 2 nebo Deviate Nitro Elite 2. Objemovky Deviate Nitro 2 jsou vybavené vrstvou prémiové pěny po celé délce mezipodešve, která zajišťuje dokonalé tlumení a špičkový odraz. Odlehčené Deviate Nitro Elite 2 jsou navržené pro výbušný pohyb a podporu v den závodu. PWRPLATE z karbonových vláken zajišťuje návratnost energie, zatímco pěna NITRO Elite nabízí špičkové odpružení. 

Tenisky oceňuje i úspěšný český maratonec Vít Pavlišta: „Modely Puma hodnotím velmi pozitivně. Především jejich měkkost a stabilitu. Modely Deviate jsou příjemné tempovky, ale klidně i objemovky. Dá se v nich běhat svižně, ale jsou komfortní i na pomalé běhy,“ říká Vít a dodává: „Jsou opravdu perfektně univerzální. Dá se v nich běžet rychle, pomalu, v terénu, na silnici, za sucha i za mokra. Všude jsou dostatečně stabilní a komfortní.”

Vít Pavlišta

Vít Pavlišta

Nepřepálit start

Trénink je sice hlavním stavebním kamenem pro každého závodníka, ale každý maratonec nesmí podcenit ani průběh celého závodu. Vyplatí se taktizovat a první půlku závodu běžet pomaleji a až v té druhé zrychlit. Přepálit start by byla nováčkovská chyba. Nezapomeňte se také vnitřně povzbuzovat. Maratonci radí různé strategie, jak bojovat s vlastní hlavou, ale hlavní je vytrvat a nenechat se pokořit vlastním egem. Tajemství úspěšného sportovce tkví hlavně v tom běhat nejen hlavou, ale také srdcem a pro maratonce jsou srdcovou záležitostí i správné závodní boty. 

Že jsou tenisky PUMA srdcovka ví i Moira Stewartová, která zaběhla v roce 2022 historicky nejrychlejší český půlmaraton. „PUMA mi přišla jako ta nejlepší volba, a to nejen protože jí důvěřují nejrychlejší běžci světa. Nikdy před tím jsem Pumy neměla a byla jsem až překvapená, jak mi sedí – jak Popelce střevíček. Jako by byly šité přímo pro mě. Teď mě zaujala novinka Fast-R Nitro Elite. Na dlouhé tratě jsou ideální. Skvěle se chovají při rychlejším tempu a krásně pruží,“ říká Moira.

Fast-R Nitro Elite jsou závodní boty, které slibují perfektní odezvu, účinné tlumení a extrémní lehkost pro snadnější běh. Puma však nabízí i další modely, které čeští elitní běžci vyzkoušeli a oblíbili si je. Jednou z horkých novinek jsou i vysoce stabilizační ForeverRUN NITRO, které podporují optimální běžecký krok při každém běhu. Stélka boty je navržená ve spolupráci s odborníky z Kaiser Sport & Ortopædi a slibují ten nejpohodlnější zážitek pro každý nový start.

ForeverRUN NITRO ocenila i Marcela Joglová, která se zotavuje po operaci kotníku a tento vysoce stabilizační model jí umožní ten nejpohodlnější návrat zpět na startovní čáru.

„Jsem moc ráda, že Puma přišla s botami, které jsou určené pro potřeby každého běžce. Silueta ForeverRUN NITRO mě velmi mile překvapila. Boty jsou opravdu měkoučké a stabilní, takže ideální pro můj návrat po operaci kotníku. Aktuálně má nejoblíbenější bota, se kterou se vracím zpět do formy,“ říká Marcela.

Moira Stewartová

Moira Stewartová

Všechny tři úspěšné běžce spojuje nejen láska k vytrvalostnímu běhu, ale také silná vůle a jasná vize pro dosahování dalších výzev. Cesta na vrchol není vždy jednoduchá, ale se správným nastavením mysli, pravidelným tréninkem a kvalitními botami můžete začít svou vlastní cestu k vytrvalostnímu běhání i vy. Vidíme se na trati!

Galerie

Vít Pavlišta
Moira Stewartová

Rozhovory