Puma: Pravidelný trénink jako základ každého úspěchu

14. Březen 2023 | Redakce LUXUS.cz | čtenost se zde objeví 13. 04. 2023

Snažíte se o nastavení nového běžeckého režimu na jarní sezónu a stále to není podle vašich představ? Po zimě mnoho běžců přirozeně vyjde ze cviku a potřebuje opět načerpat motivaci pro zdolávání sebe sama. Ať už se vám může zdát vaše vysněná forma na kilometry vzdálená, dejte tělo do pohybu a dopřejte mu opět pravidelný trénink. Cesta za překonáváním nových rekordů se může sice zdát náročná, ale nic není nemožné. Chce to jen dobrý plán, odhodlání, pravidelnost a pořádnou běžeckou výbavu. A nezapomeňte, že cesta k úspěchu vede přes malé krůčky. 

Jarní sezóna pomalu startuje a s ní přichází i nové ambiciózní běžecké plány. Přicházející jarní počasí přímo vybízí k načerpání čerstvého vzduchu do plic. Okolní ulice, parky i cyklostezky se plní motivovanými běžci. Pokud mezi nimi nejste a stále tak trochu tápete, jak se pořádně dostat do formy, přečtěte si naše tipy, které vás zaručeně nakopnou k překvapivým výsledkům.

Pomalé začátky rovná se udržitelné výsledky

Poslouchejte své tělo a začněte zlehka. Nespěchejte pod záminkou plnění tréninkových předsevzetí a mezi během dělejte přestávky. Běh tak může být nejen kvalitním tréninkem, ale také skvělou jarní procházkou. Kochejte se přírodou a nebojte se, že ztratíte tempo. Naopak díky přestávkám zabraňujete svalové únavě a oddalujete vyčerpání zásob glykogenu, který je hlavním zdrojem energie při běhu. Běžet tak můžete delší dobu a budete tak stejně nadšeni z dosaženého výsledku. Postupně můžete přestávky zkracovat, až se nakonec dostanete na nulu. Dobré je se také soustředit na běžeckou techniku. Tu podle nedávného průzkumu Jak běhají Češi, realizovaného značkou PUMA, pilují více ženy (44 %) než muži (31 %). Přitom správná běžecká technika může optimalizovat výsledky a pomoci předcházet zranění. Na YouTube je spoustu inspiračních videí. Zkuste začít třeba běžeckou abecedou.

Krátkodobý cíl rovná se polovina úspěchu

Dosažení velkého cíle jako například zdolání náročného závodu nebo překonání určité vzdálenosti přináší pocit euforie a uspokojení. Ten pocit, kdy probíháte cílovou rovinkou nebo počítáte svůj poslední kilometr, je zkrátka k nezaplacení. Nesmíte ale zapomínat, že takové úspěchy se neobejdou bez krátkodobých cílů strategicky naplánovaných během vaší cesty. Rozdělte si proto vaši vzdálenost nebo závod na několik milníků a nezapomeňte se za každý další překonaný cíl pořádně odměnit třeba nějakou nadupanou běžeckou výbavou. Naším tipem jsou závodky PUMA Nitro Elite 2. Jsou to odlehčené běžecké boty s karbonovým vláknem, které optimalizují ekonomiku běhu. Fungují v podstatě jako pružina, která energii dopadu pomůže efektivněji transformovat na energii odrazu. Síla pružiny je cítit zejména při výběhu kopců. Loňská verze této siluety byla dokonce oceněna zlatou pečetí ve velkém jarním testu prestižního běžeckého magazínu RUN.

Dostaňte běhání do krve i mimo trénink

Skvělou motivací může být poslech podcastů s běžeckou tématikou, přečtení zajímavého rozhovoru nebo sledování běžeckých profilů na sociálních sítích nebo třeba inspirace profíky. Klasika, která však funguje na všechny, je investice do nového vybavení. Podle zmiňovaného průzkumu Jak běhají Češi muži utrácí za běžecké boty více než ženy. S chutí roste hlad, a proto pravidelní běžci investují do kvality, a to klidně i několikrát ročně. Pokud je vaším cílem udržitelný trénink, vsaďte na ForeverRUN z kolekce PUMA Nitro. Boty byly vytvořeny na základě dosud nejrozsáhlejšího běžeckého testu. Na testování se podílelo 196 běžců, kteří v modelu uběhli více než 47 000 kilometrů. Běžci ho označili jako stabilnější a také měkčí a citlivější než tradiční stabilizační modely. Jedinečným prvkem siluety je stélka navržená ve spolupráci s odborníky z Kaiser Sport & Ortopædi. Podešev nabízí zvýšenou podporu klenby a kontrolu došlapu díky podpůrné tvarované konstrukci paty.

Model ForeverRUN NITRO se navíc maximálně přizpůsobí a bude podporovat správný běžecký krok. Dosahuje toho díky jedinečné kombinaci odpružení pěnou NITRO a vylepšenému řízení pomocí systému RUNGUIDE. Budete tak moc běhat s jistotou, že vás nebude nic bolet. Modely RUN PUMA NITRO nosí i olympijská běžkyně česko-finského původu a pětinásobná rekordmanka Kristiina Mäki.

„PUMA své běžecké kolekce posouvá neustále kupředu. Baví mě jejich propracovaná technologie, kterou vytváří na základě zpětné vazby přímo od běžců. Proto věřím, že mě boty podpoří v překonávání hranic. Těším se, až v Pumách zaútočím na své rekordy,“ říká Kristiina Mäki, nová ambasadorka značky PUMA.

ForeverRUN NITRO zakoupíte za 4599 Kč, dostupné v sanasport.czadsport.cz.

Kristiina Mäki, nová ambasadorka značky PUMA

Kristiina Mäki, nová ambasadorka značky PUMA

Galerie

Kristiina Mäki, nová ambasadorka značky PUMA

Rozhovory