Rosťa Čapek, výrobce hudebních nástrojů známých po celém světě

Autor: Markéta Kolínská
Rozhovor sepsal Ondřej Petera
18. Listopad 2020

Rosťa Čapek je už více než 35 let naším předním výrobcem strunných hudebních nástrojů. Na jeho banja a mandolíny hrají profesionální i amatérští muzikanti na celém světě. Mimo jiné jsou to i Ricky Skaggs – 15násobný držitel Grammy, Doyle Lawson, David Grisman nebo jeden z nejlepších banjistů světa Ned Luberecki. V Čechách např. Ivan Mládek, Jiří Suchý nebo Marek Eben. V roce 1985 vyrobil svoje první banjo a od té doby pod hlavičkou Čapek Bluegrass&Jazz Instruments vyprodukoval stovky špičkových hudebních nástrojů. Kromě výroby se Rosťa se svou manželkou Ivou věnují i produkování koncertů špičkových kapel z oblasti bluegrassu, které zvou do Prahy z USA. Album Doyle Lawson&Quicksilver Live in Prague natočené na pražském koncertě, které Rosťa Čapek spoluprodukoval, bylo letos nominováno na cenu Grammy a Mezinárodní bluegrassovou asociací vyhlášeno nejlepším albem na světě.

  Otázka
  Rosťo, můžete se nám, prosím, jen rychle představit?
  Odpověď
  Zabývám se především výrobou špičkových hudebních nástrojů. Kromě toho společně s mou ženou Ivou pořádáme koncerty té nejlepší americké akustické hudby a máme úspěšný pořad Čapek show v Country radiu.
  Autor: Markéta Kolínská

  Autor: Markéta Kolínská

  Otázka
  Co Vás vedlo k tomu, abyste začal vyrábět hudební nástroje?
  Odpověď
  Pocházím z hudební rodiny, moje maminka Jarka Čapková hrála na banjo v kapele Schovanky, kterou tatínek Jan Krisťák Čapek v roce 1971 založil. Mě to ale táhlo spíše k výrobě nástrojů – proto jsem vystudoval nejdříve houslařskou školu v Lubech u Chebu a pak pokračoval na střední škole HN v Hradci Králové. V roce 1985 jsem vyrobil svoje první banjo a od té doby pod hlavičkou Čapek Bluegrass&Jazz Instruments vyprodukoval stovky hudebních nástrojů.
  Otázka
  A na jaké se tedy zaměřujete?
  Odpověď
  Vyrábím všechny druhy banj – pětistrunná, tenorová, plectrum, ale i uke banja a potom všechny nástroje z tzv. Mandolínové rodiny – mandolíny, mandoly, mandocella a oktávové mandolíny. Moje nástroje se používají nejen na bluegrass, ale i na country, swing, jazz nebo klasiku. Můžete je najít jak v rockové kapele, tak ve Státní opeře.
  Autor: Naďa Murmaková

  Autor: Naďa Murmaková

  Otázka
  Kde všude jste získával zkušenosti?
  Odpověď
  Nejdříve doma – mnohokrát jsem rozebral maminčino americké banjo – ale protože to byl nástroj obživy, měl jsem vlastně zakázáno na něj sahat. I proto jsem chtěl nástroje vyrábět, abych si mohl nástroj vyrobit třeba i pro sebe. Proto jsem šel do školy v Lubech u Chebu, kde jsem studoval houslařství, ale od začátku byla mým cílem banja a mandolíny. Nejvíce zkušeností jsem ale získal praxí, a také při svých cestách do USA při studiu starých nástrojů největších mistrů oboru.
  Otázka
  Mají Vaše hudební nástroje nějaký zásadní rozdíl oproti jiným?
  Odpověď
  Během 35 let, kdy nástroje vyrábím, jsem postupně vytvářel a zdokonaloval jejich design, takže v dnešní době jsou již typické. Každý muzikant vám řekne, že u hudebního nástroje je pro něj naprosto zásadní zvuk a ten se samozřejmě také snažím mít dokonalý a můžu bez nadsázky říct, že dnes neexistuje nástroj, který bych vyrobil a pustil do světa, a nebyl bych s ním jak po zvukové, tak řemeslné stránce naprosto spokojen.
  Autor: Naďa Murmaková

  Autor: Naďa Murmaková

  Otázka
  Mohl byste nám uvést příklady některých slavných hudebníků, kteří používají Vaše hudební nástroje?
  Odpověď
  U nás jsou to např. Ivan Mládek, Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Marek Eben, Ondřej Havelka, Robert Kodym z Lucie nebo Ota Váňa z kapely Kabát. V minulosti např. Waldemar Matuška nebo Kapitán Kid. V USA je to mnohonásobný držitel Grammy Ricky Skaggs, jeden z nejlepších banjistů světa Ned Luberecki, legendární Doyle Lawson, Peter Rowan, čechoameričan Radim Zenkl, nebo i guru mandolíny David Grisman a mnoho dalších. Přesto si velmi vážím toho, že na moje nástroje se hraje běžně v hospodách nebo u ohně po celém světě.
  Otázka
  Slyšeli jsme, že jste spoluprodukoval album, které bylo letos nominováno na cenu Grammy. Přiblížíte nám to trochu, prosím?
  Odpověď
  Spolu s mojí manželkou produkujeme koncerty nejlepších kapel našeho žánru – bluegrassu, tedy zveme americké umělce do Prahy. Loni v lednu u nás hrála legendární kapela Doyle Lawson&Quicksilver a vzhledem k tomu, že Doyle si před nějakou dobou pořídil moji mandolínu a věděl jsem, že na ni odehraje celý koncert, napadlo nás, že by bylo pěkné mít z koncertu záznam. Až během letu do Prahy jsme Doyla přesvědčili, že koncert můžeme natočit. Potom jsme mu do USA poslali záznam a doufali, že bude spokojen a bude souhlasit s vydáním CD. Naštěstí se to podařilo, CD jsme mohli vydat pro český a evropský trh a Doyle o několik měsíců později vydal americkou verzi, ale i tam jsme uvedeni jako spoluproducenti. Nominace na Grammy byla obrovským překvapením a uznáním naší práce. Je to něco, co se většině vydavatelů nepodaří za celý život a my jsme toho dosáhli s první deskou. Nominace na Grammy je ocenění, na které se nezapomíná. V říjnu jsme byli navíc ještě odměněni tím, že toto naše CD (nazvané Doyle Lawson & Quicksilver Live in Prague, Czech Republic) bylo v Nashvillu v USA Mezinárodní bluegrassovou asociací vyhlášeno nahrávkou roku, tedy nejlepším albem na světě.
  Autor: Naďa Murmaková

  Autor: Naďa Murmaková

  Otázka
  Jaký byl Váš nejsilnější zážitek spojený s hudbou nebo hudebními nástroji?
  Odpověď
  Asi večer v Grand Ole Opry, kdy mi Ricky Skaggs osobně před vyprodaným sálem pro 5000 lidí poděkoval za novou oktávovou mandolínu, kterou jsem pro něj vyrobil. A pak dny strávené v legendárním obchodě Gruhn Guitars, kde mi jeho majitel George Gruhn umožnil studovat několik originálních mandolín vyrobených Lloid Loirem, každou v ceně několika set tisíc dolarů.
  Otázka
  Jací zákazníci si od Vás nejčastěji zakupují Vaše výrobky?
  Odpověď
  To se těžko specifikuje, samozřejmě jsou to většinou muzikanti nebo lidé, kteří jim chtějí udělat radost. Ale jinak jsou to především nadšení amatérští hráči z celého světa. Prodejem pouze profesionálům by se žádný výrobce neuživil :-)
  Autor: Naďa Murmaková

  Autor: Naďa Murmaková

  Otázka
  Je něco, na čem si při výrobě zakládáte?
  Odpověď
  Jedna z nejdůležitějších vlastností výrobce špičkových hudebních nástrojů je pečlivost. Každý i sebemenší detail musí být dokonalý a bezchybný.
  Otázka
  Co pro Vás znamená luxus?
  Odpověď
  Asi odpovím jinak, než by se na vašich stránkách čekalo. Pro mě byl a je luxus to, že jsem mohl zažít Václava Havla jako prezidenta, a to, o co se Václav Havel zasadil – že jsme v EU, NATO a máme Senát. To je pro mě luxus.
  Autor: Naďa Murmaková

  Autor: Naďa Murmaková

  Děkujeme za rozhovor

  Čapek Bluegrass&Jazz Instruments

  Galerie

  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  Autor: Markéta Kolínská
  Autor: Naďa Murmaková
  Autor: Naďa Murmaková
  Autor: Naďa Murmaková
  Autor: Naďa Murmaková
  Autor: Naďa Murmaková
  Autor: Naďa Murmaková

  Tato společnost nemá v naší databázi žádné články

  Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

  Rozhovory

  Autor: Markéta Kolínská
  Čapek Bluegrass&Jazz Instruments

  Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže