S Qatar Airways doletíte k luxusu

27. Červen 2022 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 14540

Qatar Airways Company Q.C.S.C. jsou vlajkovými aerolinkami státu Katar. Společně s Emirates a Etihad Airways patří do tria největších aerolinií na Blízkém východě. Přes dvě stě letadel této společnosti létá do cca 150 destinací po celém světě v Africe, Asii, Evropě, Americe i Oceánii.

Hlavní základna této společnosti se nachází na mezinárodním letišti Dauhá – Hamad International Airport. Původní letiště Dauhá cca po dvaceti letech přestalo kapacitně vyhovovat. Společnost se vypracovala z původně soukromého dopravce katarské vládnoucí rodiny mezi jedny z největších komerčních aerolinií. Katarský stát dnes vlastní všechny akcie Qatar Airways. V roce 2013 se společnost přidala k jedné ze tří největších světových aliancí leteckých společností Oneworld. Qatar Airways zaměstnávající celkem 50 000 lidí, z nich cca jedna třetina pracuje pro dceřiné společnosti. V čele společnosti se nachází výkonný ředitel.

Historie společnosti Qatar Airways

Společnost Qatar Airways byla založena v listopadu 1993, coby soukromý dopravce katarské vládnoucí rodiny. První pronajatý letoun Boeing 767 se z ranveje vznesl v lednu následujícího roku. Během devadesátých let docházelo k rozšiřování společnosti a pořizování vlastních strojů. Krátce po přelomu milénia jich Qatar Airways vlastnila celkem dvacet jedna. Inovovalo se také logo, ve kterém se nachází katarský národní symbol – arabský oryx. Zatímco zpočátku bylo toto zvíře tím jediným, co logo obsahovalo, od roku 1997 se přidal rovněž název společnosti s arabským názvem státu. Poslední změny logo doznalo v roce 2006, kdy se trochu pozměnilo uspořádání jednotlivých prvků.

V roce 2001 Qatar Airways objednala dvě letadla Airbus A380, ke kterým o tři roky později přiobjednala další dvě. Stala se teprve devátou společností, která se rozhodla tyto letouny zakoupit. Hodnota celé transakce byla téměř 1,2 miliardy dolarů. Letadlo Airbus A380 platí dodnes za největší dopravní letadlo na světě. Má dvě patra a pojme až 525 osob. Později si jako jedna z prvních společností také objednala v roce 2007 letadlo Airbus A350. Osmdesát těchto strojů mělo stát přibližně 16 miliard dolarů. V hangáru společnosti se ocitlo mnoho dalších strojů, jako je například Boeing 777, Boeing 787-8, Boeing 777-9X či třeba Airbus A320. Nutno podotknout, že teprve až v roce 2004, poprvé společnost Qatar Airways zaznamenala za fiskální rok zisk.

Po dlouhých 21 letech došlo kvůli nedostačující kapacitě k přesunutí hlavního leteckého uzlu společnosti na nové a moderní mezinárodní letiště Dauhá-Hamad. Letiště je dodnes jediným komerčním v celé zemi. Jeho výstavba trvala téměř 9 let. K jeho slavnostnímu otevření došlo v květnu 2014. Nahradilo tak původní dráhy mezinárodního letiště Dauhá, které dodnes využívá katarská vládní letka.

Služby poskytované Qatar Airways

Aerolinky Qatar Airways poskytují ve svých letadlech tři varianty tříd – first, business a economy. První třída nabízí pro své cestující větší prostor se sedadlem, které je i plnohodnotným lůžkem. Jednotlivá místa disponují nejen zábavními, ale rovněž masážními funkcemi. Dále na těchto místech čeká cestujícího požitek z 26palcové televizní obrazovky s velkou nabídkou funkcí. Rovněž letenky třídy business toho mohou hodně nabídnout. Kromě prostorných sedadel se vstupem přímo do uličky, nabízí některá letadla Qatar Airways možnost uspořádání sedadel do „čtyřlůžkového či dvoulůžkového pokoje“. Partneři i celá rodina tak mohou během letu lépe sdílet všechny své zážitky. Třída economy potom obsahuje pro každého cestujícího samostatnou obrazovku, zabudovanou do křesla před ním. Všechny tři třídy disponují zábavným systémem Oryx One. Ten umožňuje nejen sledování filmů či hraní her, ale také sledování letadla a jeho trasy či surfování na internetu.

Kromě těchto služeb, nabízí Qatar Airways na některých letištích svůj vlastní privátní salónek. Tyto prostory jsou určeny výhradně pro držitele letek první třídy a v některých případech business třídy. Salónek Qatar Airways najdete na mezinárodním letišti Dauhá-Hamad, londýnském letišti Heathrow a francouzském letišti Charlese de Gaulle.

Zajímavosti o společnosti

 

  • V roce 2009 byl poprvé na světě uskutečněn komerční let, poháněný palivem ze zemního plynu. Vykonala ho společnost Qatar Airways na trase z londýnského letiště Gatwick do Dauhá.
  • Ačkoliv v roce 2020 došlo k téměř 75% omezení dopravních linek, kvůli pandemii koronaviru COVID-19, rozhodla se společnost odměnit zdravotnické pracovníky po celém světě. Během jediného týdne tak těmto bojovníkům v první linii rozdala zdarma 100 000 letenek.
  • Společnost Qatar Airways je sponzorem mnoha důležitých akcí. Jedná se například o FIFA World Cup v roce 2022, mistrovství FIA Formule E, dále hlavní sponzorství dresů FC Barcelona či podporu předpovědi počasí na Sky News.
  • Aerolinky Qatar Airways byly v roce 2021 potvrzeny za jedny z nejbezpečnějších podle hodnocení serveru AirlineRatings.com. Tento web sleduje necelých 400 aerolinek, přičemž hodnotícím hlediskem je proškolení pilotů, stáří flotily a množství nehod. Mimo jiné se oceňoval také servis za doby pandemie koronaviru COVID-19. Služby Qatar Airways byly z tohoto hlediska oceněny i jiným portálem, a to pěti hvězdičkami. Toto ocenění získaly jako jediné aerolinky s dálkovými lety.
  • Aerolinky Qatar Airways pomohly ve spolupráci s CCPF Czech-Qatar Chamber of Commerce s přepravou zdravotnického materiálu a ochranných pomůcek do ČR v prvních týdnech pandemie COVID-19.
  • Denní let z Dauhá do Aucklandu je nejdelším komerčním letem na Zemi. Vzdálenost mezi
    hlavním městem Kataru a největším městem Nového Zélandu je 14 536 kilometrů. Letušky Vám po nástupu na palubu oznámí předpokládanou dobu letu 18 hodin a 30 minut.
  • Letiště Hamad International, základna Qatar Airways, bylo zvolena několikrát „nejlepším letištěm“ na Blízkém východě, kdy předstihlo letiště ve Spojených arabských emirátech – Abú Dhabí a Dubaj. Letiště bylo otevřeno 30. dubna 2014 a je jen 10 kilometrů jižně od centra Dauhá s dostupností nově zbudovaného moderního metra.

 

Galerie