Štěpán Frank, produktový manažer značky TEFAL

Rozhovor sepsal Ondřej Petera
02. Prosinec 2019

Spousta z Vás někdy žehlila či dokonce pravidelně žehlí prádlo. Víte ale vůbec, že díky horké páře při žehlení dokážete zničit velké množství škodlivých virů a bakterií a Vaše prádlo zůstane zdravé a čisté? Pan Štěpán Frank je odborníkem značky Tefal, který Vám podá spousty cenných rad o tom, jak správně žehlit Vaše prádlo, abyste se zbavili všech škodlivých organismů.

Otázka
Podle jakých kritérií doporučujete dnes vybrat kvalitní žehličku?
Odpověď
U výběru nové žehličky určitě doporučuji vybrat takovou, která má kvalitní odvápňovací systém, neboť právě ten dokáže prodloužit životnost žehličky o několik let (především v domácnostech s tvrdou vodou) a zabrání tvorbě skvrn od vodního kamene na oblečení. Dalším důležitým kritériem je kvalitní povrch žehlící plochy, který se nepoškrábe, nezašpiní a zároveň zajistí snadný skluz po oblečení. Posledním kritériem je výstup páry. Čím vyšší výstup páry, tím rychleji se prádlo narovná. U parních generátorů se můžeme setkat s výstupem páry až 650 g/min, díky kterému můžete žehlit například i několik vrstev povlečení najednou.
Otázka
Jaké žehličky se dnes nejčastěji využívají a patří k těm neoblíbenějším?
Odpověď
Nejčastěji se dnes využívají klasické napařovací žehličky, které vyžehlí od trička po povlečení. Každopádně kvalitní žehličky s vysokým výstupem páry dokáží tuto činnost značně urychlit, neboť není potřeba každý záhyb přejíždět několikrát tam a zpět. Hodně oblíbené jsou nyní také moderní parní generátory, které rozpoznají pohyb a dle toho dávkují páru. Hodně lidí se obává, že by s parním generátorem neuměli zacházet a že zabírá moc místa. Nicméně ovládání je stejné jako na klasické žehličce a s generátorem zvládnete za stejný čas vyžehlit více prádla a méně se u toho nadřete.
Otázka
Jaké druhy oblečení nejsou vhodné pro žehlení? A jak se o ně případně starat?
Odpověď
Rozhodně halenky a šaty z jemných materiálů (například samet) nejsou vhodné na klasické žehlení. U jemných materiálů doporučuji žehlit přes nějakou látku (ručník, utěrka atp.) nebo postupovat stejně jako u oblečení z manšestru, tedy napařit a uhladit rukou.
Otázka
Objevují se v současné době i nějaké trendy, dle kterých se žehlí?
Odpověď
Velkým trendem jsou nyní ruční napařovače oděvů a tzv. přístroje vše-v-jednom (parní generátor, napařovač oděvů, žehlící prkno), které umožňují rychlé vyrovnání záhybů na oblečení, aniž by bylo nutné rozkládat žehlicí prkno. Proč je to takový trend? Lidé nechtějí trávit s žehlením tolik času, a proto si chtějí vždy přežehlit jen to, co zrovna potřebují. Než jdou do práce, na schůzku, na rande, zapnou Tefal IXEO Power, rychle vyrovnají záhyby a vyráží v perfektně upraveném oblečení.
Otázka
Jaké oblečení se podle Vás musí nejčastěji žehlit?
Odpověď
Kvůli dezinfekci prádla by se nejčastěji měli žehlit takové věci, které se denně dostávají do přímého kontaktu s pokožkou jako jsou trička, košile, ale i třeba ložní prádlo. Větší pozornost žehlení by měli věnovat především rodiče novorozenců a kojenců, u kterých může být nedostatečná dezinfekce prádla problémová. Pro lidi s citlivou pokožkou a pro ty, kteří se potýkají s kožními problémy, je žehlení oblečení nutností, neboť některé syntetické tkaniny nejsou ani po vyprání a použití aviváže jemné, a tak mohou způsobit podráždění pokožky. Žehlením však prádlo změkčíte a tím se vyhnete podráždění kůže.
Otázka
Co byste doporučil úplným začátečníkem, kteří nikdy nežehlili? Existuje v dnešním světě i nějaká speciální žehlička právě pro ně?
Odpověď
Začátečníkům bych doporučil, aby se nebáli investovat a pořídili si novou žehličku a nepoužívali například poděděnou či koupenou z druhé ruky. Takové žehličky mohou být již zanesené vodním kamenem a jejich efektivita nebude 100%. Navíc technologie žehliček se za posledních pár let posunula výrazně kupředu, a tak je mezi novými a starými žehličkami značný rozdíl v kvalitě a v náročnosti žehlení. V dnešní době existují produkty, které jsou speciálně vyrobeny tak, aby žehlení usnadnily a zpříjemnily. Například nové Tefal IXEO Power zcela přehodnocuje způsob, jakým se staráme o náš každodenní vzhled. Hlavní předností je intuitivní použití velmi lehké hlavice a silný výstup páry, který vyrovná každý záhyb na oblečení. Integrované polohovací žehlicí prkno, které je součástí tohoto produktu výrazně urychlí celý proces žehlení, tudíž ani začátečníci nebudou s žehlením trávit více času, než je nezbytně nutné.
Otázka
Co je podle Vás při žehlení to nejdůležitější?
Odpověď
U rychlého žehlení na poslední chvíli je nejdůležitější dělat to precizně, abychom dosáhli kýženého výsledku. U delšího nedělního žehlení je velmi důležité umět si odpočinout. Možná to zní zvláštně, ale pokud si k žehlení pustíte kvalitní muziku, film, seriál, tak nejen že Vám žehlení rychleji uteče, ale budete z něj mít i dobrý pocit a užijete si ho :)
Otázka
Jaké nejčastější chyby se při žehlení dělají?
Odpověď
Jednou z hlavních chyb při žehlení je pohyb žehličkou. Ten by neměl být krouživý, neboť tím můžeme oblečení nenávratně vytahat. Hodně lidí také okamžitě po žehlení uklidí oblečení do skříně, které je ještě vlhké a může zplesnivět. Mezi další běžné chyby patří to, že pravidelně nečistíme plochu žehličky, nevyléváme vodu z nádržky, nebo neodvápňujeme žehličku. U parních generátorů lidé neumí úplně dobře pracovat s párou. Páru vypouštějí neustále a prádlo tak mají velmi vlhké. Žehlení by mělo probíhat tak, že jedním tahem napaříte a druhý vysušíte.
Otázka
Co pro Vás znamená luxus?
Odpověď
Jelikož si libuji v nové technice, tak pro mne luxus znamená užívat si nejnovější technologii, a především pak užívat si to, co mi tato nová technologie přináší. A nejčastěji to znamená, že mám více volného času, který díky těmto vyspělým přístrojům ušetřím.
Děkujeme za rozhovor