UMĚLECKÁ GALERIE MOSER OTEVŘELA DALŠÍ VÝSTAVU Z CYKLU "ČESKÁ SKLÁŘSKÁ ŠKOLA SE PŘEDSTAVUJE"

Tereza Korbelová
Redakce
17. Únor 2015
Čtenost článku je: 14773 [?]
Od 6. února je v umělecké galerii Moser k vidění další výstava ze seriálu „Česká sklářská škola se představuje“. Tentokrát se představuje Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Kamenický Šenov.
Šteidelová Lenka

Šteidelová Lenka

Věděli jste, že věhlasná Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově v roce 2016 oslaví již 160 výročí od svého založení? Historie této školy je vskutku hluboká a slavná, ale prošla si i celou řadou úskalí. Osudy školy jsou velmi úzce spjaty nejen s proměnami ve sklářství, ale i s historií českého pohraničí. Sklářská škola v Kamenickém Šenově se může pochlubit dlouhým výčtem vynikajících osobností, které na ní pracovaly a studovaly. Za tuto dobu vychovala celou řadu schopných lidí, kteří se sklem zabývají na všech úrovních bez pomyslné aury sklářských celebrit. Podstatné je však to, že se škole díky obětavosti jejích pedagogů a vedení podařilo zachovat její kontinuitu a unikátní charakter.
Průcha

Průcha

Dnes jde o špičkové sklářské vzdělávací zařízení s četnými přesahy do oblasti designu, volného a užitého umění a architektury. Kamenicko-šenovská sklářská škola je v současné době konsolidovanou a sebevědomou institucí, která s optimismem hledí do budoucnosti, v níž které má sklářské umění a řemeslo své pevné místo.
Smejkalová Magdaléna

Smejkalová Magdaléna

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Kamenický Šenov byla založena v roce 1856, kdy byla původně určená pro odborné kreslení a malování, a je proto nejstarší školou na světě v tomto oboru. V současnosti škola nabízí výuku v oboru Výtvarné zpracování skla a světelných objektů, který je rozdělen do jednotlivých zaměření: malování skla, broušení skla, rytí skla, design světelných objektů, restaurování osvětlovadel a sklo v architektuře.
Stacho locking of water

Stacho locking of water

Za 160 let zde bylo vychována řada odborníků, kteří dnes pracují jako návrháři, výtvarníci, mistři, technologové a vedoucí závodů. Absolventi se uplatňují i jako propagační a reklamní výtvarníci, restaurátoři, kunsthistorici, jako pracovníci v oblasti kultury, pracovníci ve správě muzeí, hradů a zámků, jako učitelé. Řada z nich se stala proslulými malíři a sochaři. Mezi nejznámější absolventy školy patří Vladimír Jelínek, Rudolf Jurnikl, Vladimír Kopecký, Ladislav Oliva, Jan Novotný, Vratislav Šotola, František Janula, Jiří Šuhájek, Ivo Rozsypal, Vladimír Klein, František Janák, Stanislav Honzík, Ivan Mareš, Jan Mareš, Ivana Mašitová, Jan Jelen, Martin Velíšek, Alena Matějková, Jana Voldřichová, Pavel Mrkus, Petr Larva, Radek Stehlík, Lada Semecká, Anna Polanská a další.
Stacho

Stacho

MOSER