Zapomenuté dovednosti pro přežití v přírodě

11. Červenec 2023 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 25048

Možná milujete divokou přírodu. Možná jen toužíte trávit víc času venku. Chcete mít pocit, že se o sebe dokážete postarat v obtížných přírodních podmínkách. Zajímají vás postupy a technologie „z počátků lidského věku“. Díky 50 projektům s podrobnými pokyny, jak vyrobit nástroje, zbraně, přístřešky, keramiku, oblečení a další, je knížka dokonalým průvodcem v divoké přírodě. Každý projekt je doplněn fotografiemi, ilustracemi a užitečnými tipy pro stavbu, získávání materiálů atd.

John Plant 

Australan žijící na dalekém severu Queenslandu. Zajímá se o výrobu nástrojů a dalších nezbytností potřebných pro přežití v divoké přírodě, a to pomocí primitivních technologií, bez jakýchkoli moderních nástrojů a materiálů. Studoval přírodní vědy na Univerzitě Jamese Cooka v Cairnsu a prošel různými zaměstnáními, například sekal trávu. V roce 2015 založil na YouTube kanál Primitive Technology, aby se jeho prostřednictvím o tyto dávno zapomenuté dovednosti podělil s podobně smýšlejícími lidmi. Díky přímočaré prezentaci svých výtvorů, bez zbytečného mluvení a popisování, kterou zvládnou pochopit osoby všech jazyků a kultur, získal jeho kanál nebývalý mezinárodní úspěch.

Autor je jedním z nejúspěšnějších tvůrců videí na internetu. Stojí za oblíbeným YouTube kanálem Primitive Technology s dnes už téměř 11 miliony odběrateli a průměrem 5 milionů zhlédnutí na video.

Rozhovory

Petr Opršal