INVESTIČNÍ KOMENTÁŘ ČSOB: DO KTERÝCH ODVĚTVÍ SE VYPLATÍ INVESTOVAT?

Michal Hutta
06. Duben 2013

Možná je ještě příliš brzy na jarní optimismus, ale důvěra v hospodářské oživení stoupá a s ní přichází otázka: Která odvětví jsou výhodná pro investice?

Zdravotnictví a farmacie

„V tomto sektoru je nepochybně potenciál dlouhodobého růstu. Je poháněn inovacemi a zásadním zdokonalováním jakosti a produktivity. Protože 80 % tržní kapitalizace pochází z USA, zůstal v roce 2012 tento sektor v důsledku Obamovy zdravotní reformy a rozpočtových problémů USA pozadu, ale ukázalo se, že žádné škrty se zdravotnictví a farmacie týkat nebudou,“ vysvětluje Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnosti. Platí přitom, že očekávaný růst výnosů v subsektoru zdravotnické techniky je v delší perspektivě vyšší než v širším sektoru farmaceutik či na trhu obecně.

Technologie

Technologie již nejsou agresivně rostoucím sektorem, kterým byly v době internetové bubliny před více než deseti lety. Některé z největších IT společností mají pevné základy. Jejich rozvahy jsou téměř bez dluhů a mají velké množství hotovosti, kterou vyplácí akcionářům. To udělalo z technologií „nový defenzivní sektor“, kde jsou výkyvy ceny akcií menší než u širšího trhu. Růstový potenciál sektoru se podceňuje. Čtyři klíčové trendy generují silný strukturální růst. „Mobilita“ žene vývoj a prodej chytrých telefonů a  tabletů, „digitální obývák“ přináší do domova široký okruh nových aplikací a „cloud computing“ nabízí přístup k datům a sociálním sítím vždy a všude. Všechny tyto faktory generují exponenciální růst mobility dat a umocňují trend „propojování a zasíťování“.

„Bude to rovněž první sektor, kterému prospěje obnova investiční poptávky. Náš názor na tento obor tedy zůstává pozitivní. Ne všechen růst je však navíc: trh tradičních počítačů a mobilních telefonů je subjektem značné míry kanibalizace ze strany chytrých telefonů a tabletů. To je zdůrazněno ohlášenými čtvrtletními výsledky. Spotřeba se drží, ale ziskové marže jsou nízké. Pozitivní zprávy však přicházejí z oblasti podnikových investic, a my proto věříme, že převezmou štafetu od soukromých spotřebitelů,“ doplňuje Aleš Prandstetter.

Konvertibilní dluhopisy

Konvertibilní dluhopisy jsou firemní dluhopisy, u nichž se kombinuje nízký kupon s akciovou opcí: právo vyměnit dluhopis za akcii. V posledních měsících nejen že byl výkon akciových trhů velmi dobrý, i firemní dluhopisy na tom byly velmi dobře. To znamená vysoký výkon na straně konvertibilních dluhopisů, pokud tedy nebereme v úvahu směnné kurzy. Silné euro – zejména ve vztahu k japonskému jenu a americkému dolaru – většinu těchto výnosů vynulovalo. Měnově zajištěné instrumenty dosahovaly významně lepších výkonů než nezajištěné. „Ve srovnání s dluhopisy jsou akcie stále levné, takže dlouhodobé předpovědi jsou pozitivní. I výhledy konvertibilních dluhopisů jsou příznivé díky míře participace ve vztahu k růstu akciového trhu, která se momentálně pohybuje okolo čtyřiceti procent. Jelikož jsou konvertibilní dluhopisy daleko méně citlivé na pohyby úrokových měr, budou tyto dluhopisy v případě náhlé změny kurzů vystaveny menším nepříznivým účinkům,“ předpovídá Aleš Prandstetter.

www.csob.cz

  

ČSOB PRIVATE BANKING

Firemní články

Poštovní spořitelna vylepšuje služby pro seniory
Prvotřídní služby ČSOB Premium zpříjemňují život už 100 tisícům klientů
ČSOB rozumí studentům, a proto jim dává rovných 1000 Kč
ČSOB spustila možnost pořídit první investici pomocí Smartbankingu
V Hradci Králové už vyrostla hrubá stavba regionální centrály ČSOB
Program ČSOB pomáhá regionům přispěje neziskovým projektům částkou přes 4,1 miliony korun
ČSOB rozšiřuje nabídku služeb pro klienty Poštovní spořitelny i Hypoteční banky
ČSOB již podeváté podpoří prospěšné projekty ve všech českých regionech. Do výběru se může zapojit každý
V české republice zdražují nemovitosti nejrychleji z Evropské unie
Martin Kosobud a Pavel Tichý přebírají cenu ČSOB je počtvrté nejlepší privátní bankou v České republice podle The Banker
Ta nejosobnější forma bankovnictví v podobě Wealth Office od ČSOB
ČSOB PRIVATE BANKING JE PODLE EUROMONEY NEJLEPŠÍ PRIVÁTNÍ BANKOU
VÝTĚŽEK KARTY DOBRÉ VŮLE Z ČSOB ZA LOŇSKÝ ROK ČINÍ 668 TISÍC KORUN VÝTĚŽEK KARTY DOBRÉ VŮLE Z ČSOB ZA LOŇSKÝ ROK ČINÍ 668 TISÍC KORUN
ČSOB OBHÁJILA POZICI NEJLEPŠÍ PRIVÁTNÍ BANKY V ČESKÉ REPUBLICE PODLE THE BANKER
PLATEBNÍ KARTA WORLD ELITE OD ČSOB ANEB „KARTA DOBRÉ VŮLE“
DRTIVÁ VĚTŠINA ZÁMOŽNÝCH ČECHŮ PŘISPÍVÁ NA CHARITU, PROZRADIL PRŮZKUM ČSOB
PRIVÁTNÍ BANKOVNICTVÍ ČSOB ZVÍTĚZILO V SOUTĚŽI FINANCIAL TIMES GROUP PRIVATE BANKING AWARDS 2013
INVESTIČNÍ KOMENTÁŘ ČSOB: DO KTERÝCH ODVĚTVÍ SE VYPLATÍ INVESTOVAT?
PRIVÁTNÍ BANKOVNICTVÍ ČSOB OCENĚNO V ANKETĚ ČASOPISU EUROMONEY
PRIVÁTNÍ BANKOVNICTVÍ ČSOB OSLAVÍ 10. VÝROČÍ VYDÁNÍM PAMĚTNÍ MEDAILE

Tato společnost nemá v naší databázi žádné eventy

Tato společnost nemá v naší databázi žádné rozhovory

Tato společnost nemá v naší databázi žádné soutěže