O mincích z České mincovny s ředitelem Michalem Drtinou

24. Listopad 2021 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 26253

Ředitel a místopředseda představenstva České mincovny, Michal Drtina, zahájil vysokoškolské studium na pražské ČVUT, které později vyměnil za ekonomickou vysokou školu, kde v roce 1992 absolvoval. Dnes pětapadesátiletý, sportovně aktivní muž je 21 let ženatý a má dvě děti, syna Honzu a dceru Julii. Nejraději má na své práce perfektně zvládnuté řemeslo, jehož výsledkem jsou krásné a hodnotné kousky. Jejich prezentaci klientům, zlepšování zákaznických služeb a celkové posunování firmy kupředu. Nejvíce si váží týmu kolem sebe – od inspirátorů a tvůrců uměleckých návrhů přes špičkové řemeslníky až po prodejce a marketéry. S příchodem do Jablonce ho mince a medaile natolik „dostaly“, že je začal systematicky sbírat. Vybírá podle témat, která ho nejvíce zaujmou a která zároveň mají investiční potenciál. Jeho oblíbenými jsou vynálezci, objevitelé a mořeplavci, čeští letečtí stíhači a samozřejmě významná výročí. Představme si s panem Michalem Drtinou práci České mincovny více podrobně v našem dnešním rozhovoru.

Můžete, prosím, představit mince, které prodáváte?

Mincí, které v České mincovně nabízíme, je celá široká řada. A nejen mincí. Pro Českou národní banku razíme již 25 let české oběžné a také pamětní zlaté a stříbrné mince. Vyrábíme vlastní medaile a investiční a pamětní mince v licencích zahraničních emitentů, a to nejen ze zlata a stříbra, ale i z dalších drahých kovů, jako je na ražbu velmi složitá platina a nově i paladium. Každým rokem připravujeme emisní plán plný zajímavých témat, aby si vybral i náročný zákazník – letos vyrazíme několik set vlastních emisí. Každým rokem připravujeme i pár mimoemisních výjimečných ražeb jako překvapení našim klientům. Kromě mincí a medailí z naší produkce obchodujeme také s investičními mincemi dalších světových mincoven a v neposlední řadě i se zlatými cihlami a slitky.

Mají vaši klienti větší zájem o mince a medaile sběratelského nebo investičního charakteru?

To je zajímavá otázka, ale jednoznačná odpověď je poměrně složitá. Část našich klientů jsou ryzí sběratelé, část investoři. Nejčastěji se u nich kloubí sběratelská vášeň s investičním záměrem. Drahé kovy jsou výborným ekvivalentem k penězům. Na rozdíl od nich si ale drží již po staletí svoji hodnotu a jsou tak skvělou konzervativní částí každého investičního portfolia. Mince a medaile z nich vyrobené pak rostou na hodnotě nejen v závislosti na vývoji cen kovů, ale i na zhodnocení sběratelském, plynoucím z jejich výjimečnosti dané dobrým výběrem motivu, skvělým uměleckým ztvárněním, perfektním řemeslným zpracováním a limitovaným počtem emitovaných kusů. Velmi důležitá je garance ryzosti a pravosti poskytovaná renomovaným obchodníkem s dlouholetou historií. Část našich klientů se tedy rekrutuje ze sběratelů, kteří tvoří sbírky s velkým investičním zhodnocením, a část pochází z řad investorů, kteří postupně propadli uměleckému kouzlu své investice. Ani jedni neprodělali.

Jak se takové mince zhodnocují? O kolik se zvedá jejich cena?

Zhodnocení koresponduje jednak s vývojem cen zlata, platiny a stříbra na světových trzích a jednak se zájmem sběratelů získat nízkoemisní kus nebo produkt z výjimečné ražby. Mohu uvést příklad naší do loňského roku největší a nejtěžší ražené medaile. V roce 2005 jsme razili první vysokogramážní zlatou medaili podle návrhu slavného českého medailéra Jiřího Harcuby nazvanou Vstup do EU, která se tehdy prodávala za půl milionu korun. O pět let později již stejně velká, též kilogramová, zlatá medaile s motivem T. G. Masaryka z pětitisícové bankovky, vytvořeným neméně známým českým grafikem, Oldřichem Kulhánkem, stála 950 000 Kč. Vzhledem k osobnostem obou umělců, špičkovému zpracování, striktně limitovanému počtu vyražených kusů a také současné ceně zlata, je dnes jejich cena ještě diametrálně vyšší. Od roku 2017 razíme v České mincovně kilové investiční mince Český lev, které se velmi rychle zařadily po bok podobných produktů významných světových emitentů a své zákazníky si našly po celém světě. Pro představu uvedu, že v současné době je v naší nabídce kilová zlatá investiční mince Český lev, motiv 2021, s - od DPH osvobozenou - cenou 1 439 526 Kč.

Můžete nám uvést nějaké nejluxusnější a nejdražší mince, které jste kdy nabízeli, případně stále nabízíte?

Rozhodně nejdražší a nejluxusnější byla, je a asi ještě dlouho bude, stotřicetikilogramová mince s nominální hodnotou 100 000 000 korun. Tu jsme vyrobili jednu jedinou ve spolupráci se švýcarskou slévárnou Metalor a jednou z největších světových mincoven Münze Ӧsterreich. V Metaloru odlili zlatý disk, v Rakousku vyfrézovali základní podobu mince a naši rytci v Jablonci další 600 hodin cizelovali všechny jemné detaily uměleckého díla. Jednalo se o velmi speciální zakázku pro ČNB u příležitosti stého výročí československé koruny – vznikla tak největší gravírovaná mince z ryzího zlata na světě. Přestože zájemci by se našli, mince je neprodejná a jako součást zlatých rezerv České republiky je uložena v expozici národní banky, kde se s ní může seznámit i naše veřejnost. Našimi nejdražšími mincemi zatím tedy zůstávají kilogramové investiční mince Český lev, které máme v nabídce už od roku 2017 a do každé sezony připravujeme s novým designem. Naši zákazníci se ale mohou těšit na další unikát z pohledu hmotnosti i technického zpracování, který představíme už letos.

Kolik kusů se od určité mince vždy vyrobí? Je to různé?

Emisní náklad se u každé medaile i mince různí. Pokud je ale závazně stanoven (lze ho spolu s dalšími parametry každého kusu najít v našem emisním plánu), tak garantujeme, že jich nikdy víc nevyrobíme, i kdyby přišel investor s hodně velkým rozpočtem. Je to jeden z našich závazků vůči zákazníkovi, který se podílí na růstu ceny jeho investice. Podle uvážení připravujeme jak nízkoemisní ražby v počtu několika kusů, tak emise v řádu tisíců mincí. Například naše nejmenší zlatá 1/25uncová (1 trojská unce je přibližně 31,103 g, tedy 1,24gramová) investiční mince Český lev 2021 má limit 16 470 kusů.

Kdo u Vás mince nejčastěji nakupuje?

Kromě již zmíněných sběratelů a investorů, kteří jsou našimi věrnými zákazníky a do zlata a stříbra si ukládají značnou část úspor, si mince, medaile, slitky a cihly u nás pořizuje celé spektrum dalších klientů. Od zájemců o personifikovaný dárek k narození dítěte, svatbě či promoci přes klienty hledající netradiční osobní dárek získávající časem na hodnotě, až po drobné střadatele, kteří si u nás založili zlaté či stříbrné spoření s pravidelným zajímavým zhodnocením.

Slyšeli jsme, že nabízíte i nějaké mince, které se zalíbí dětem. Je to pravda?

V České mincovně nezapomínáme ani na ty nejmenší sběratele a milovníky pohádek. Na série Čtyřlístek a Ferda Mravenec tak letos nově navazuje „Jen počkej, zajíci!“, připomínající slavný ruský seriál, který by se měl brzy dočkat svého pokračování. Tematikou cílenou na děti vychováváme nové nadšence do sběratelství, kteří by pokračovali v tradici svých předků. Příkladem edukativní řady je krásné leporelo ilustrované Lucií Seifertovou, mapující zábavnou formou historii mincovnictví na území dnešního Česka.

Jaké další mince plánujete do budoucna?

Zmínil bych s dovolením jen některé rarity. Nad rámec běžné nabídky z emisního plánu, kde naleznete mince a medaile s parametry srovnatelnými s produkcí ostatních světových mincoven, jsme nedávno investovali do nového lisu, který nám umožňuje rozšířit portfolio o ražby vysokohmotnostních mincí o průměru přes 100 mm. Nejen investory, numismatiky a sběratele rarit tak jistě osloví ražba plánovaná na červen 2021. Bude jí stříbrná tříkilogramová investiční mince Český lev 2021 s nanograficky vyraženým hologramem, o průměru 120 milimetrů v kvalitě proof, neboli se zrcadlově leštěným mincovním polem. Dalším nej je chystaná ražba sady Českých lvů ve stříbře, platině a paladiu. Jde o úplně první ražbu z paladia v České mincovně. Uncových sad v dřevěné luxusní etuji bude pouhých sto kusů.

Slyšeli jsme i zajímavost o spolupráci s babyboxy, přiblížíte nám, o co jde?

Jedná se o projekt, který podporujeme již druhým rokem a který nás hodně baví. Dohodli jsme se s jejich vynálezcem a zřizovatelem, panem Ludvíkem Hessem, na tom, že kromě finančního daru na provoz babyboxů věnuje Česká mincovna každému novému děťátku odloženému do této schránky zlatý dukát. Prvním obdarovaným byl chlapeček Toník nalezený zdravý 2. února 2020 v babyboxu v Olomouci. Zlatý dukát na mincovním poli určeném pro vyrytí věnování nese pořadové číslo, datum a místo babyboxu. Vše je právně nastaveno tak, aby dukátek sdílel spolu s miminkem jeho cestu dětstvím až do věku, kdy se bude moci stát jeho majitelem.

Co pro Vás znamená luxus?

Užívat si čas s rodinou, být zdravý a držet si dobrou duševní i fyzickou kondici. A především mít možnost dělat práci, která má smysl, v kolektivu, který mě baví. Vše ostatní je pomíjivé.

Děkujeme za rozhovor

Galerie

Rozhovory

Česká mincovna