Večerní aukce u Hejtmánků: Ajvazovskij za téměř 19 milionů korun, rekordní Sopko i Jetelová

Tomáš Hejtmánek s Ajvazovského obrazem Bouře na moři, vlevo Stefanova Bugatti, vpravo Janákova židle
Hana Benešová
05. Prosinec 2017
Čtvrteční večerní aukce v Arthouse Hejtmánek přinesla řadu překvapení i nové aukční rekordy. Největší pozornost přitahovala nejvýše dražená položka, rozměrný obraz Bouře na moři (1889) od Ivana Konstantinoviče Ajvazovského (1817-1900), světově proslulého ruského malíře arménského původu, který startoval na částce 11 000 000 korun. Nakonec jej získal zájemce za 18 600 000 korun, což je dosud nejvyšší cena za dílo tohoto malíře na českém trhu. Dražilo se 149 položek, celková částka všech vydražených děl činila 51 688 160 korun.
Jiří Seifert: Prostor

Jiří Seifert: Prostor

Svého nového aukčního maxima se dočkalo i umělecké dílo Bedřicha Stefana, jehož unikání bronzová socha auta Bugatti byla vydražena za 558 000 korun. Mezi další prodaná díla za nejvyšší ceny patří i dřevěná plastika Prostor Jiřího Seiferta, na svůj autorský rekord dále dosáhl Jan Jakub Hartmann dílem Alegorie Vzduchu. Aukce nabídla i zcela ojedinělý obraz Přebíračka malíře a sochaře Jiřího Sopka.
Magdaléna Jetelová: Das Fenster

Magdaléna Jetelová: Das Fenster

Moderní malba byla zastoupena významnými díly, jako jsou Krajina od Josefa Šímy, Das Fenster od Magdaleny Jetelové či Podobizna mladé Římanky od Konstantina Makovského. Zájmu dražitelů se dočkal dále Jiří Kolář a jeho chiasmáž na dřevě. Sám galerista Tomáš Hejtmánek hodnotí aukci jako velmi úspěšnou „Večerní aukce nabídla díla cenná i překvapivá, tím pádem i sběratelsky přitažlivá. Rozhodně lze dnešní aukci zařadit mezi ty úspěšné.“
Pradier

Pradier

Vůbec nejdráže prodávaným sochařským dílem v aktuálně pořádané aukci byla mramorová socha Po koupeli z 19. století od významného francouzského sochaře Jamese Pradiera, který vytvořil i náhrobek pro Napoleona Bonaparta v Paříži. Tradičně silnou sekcí byly u Hejtmánků starožitnosti. Očekávaného maxima dosáhl figurální bronzový šestiramenný lustr z roku 1600 za 1 860 000 korun. Za pozornost rozhodně stojí i prodej habánské keramiky, či dvě kubistické židle Pavla Janáka.
Pavel Janák: kubistické židle

Pavel Janák: kubistické židle

Arthouse Hejtmánek, vedený manželi Tomášem a Marií Hejtmánkovými, funguje také jako soukromá výstavní galerie, která se orientuje na výjimečné a neznámé autory.