Vánoční dárky, které se samy zhodnotí

29. Listopad 2018 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 14704

Přemýšlíte o originálním dárku k Vánocům, ale nic zajímavého vás nenapadá? Dopřejte svým blízkým dárek, který nejen, že potěší, ale v budoucnu se dokonce sám zhodnotí! Poděkují vám hned nadvakrát – nyní i za pár let. Na výběr jsou drobné starožitnosti s příběhem, který ještě umocní kouzlo Vánoc, investiční mince s originálním vánočním motivem, nebo například spořící státní dluhopisy.

Spořící státní dluhopisy

Darovat lze hned několik tipů dluhopisů – diskontovaný spořící státní dluhopis, prémiový spořící státní dluhopis, kuponový státní dluhopis, reinvestiční spořící státní dluhopis, variabilní spořící státní dluhopis nebo proti-inflační spořící státní dluhopis. Všechny mají stejnou jmenovitou hodnotu 1 Kč a minimální počet zakoupených kusů činí 1 000. Pro účely darování nicméně doporučujeme zvolit prémiový spořící státní dluhopis s pevně daným úrokem a splatností 3 roky, kdy v posledním roce investor obdrží tzv. prémiový – vyšší výnos. Na certifikát je také možno umístit krátké věnování.

Investiční mince pro štěstí

Darovat minci pro štěstí se lidskou tradicí nese již odpradávna. Všichni si jistě dobře pamatují desetihaléře neboli desetníky, které mnozí nosí v peněžence dodnes, i když už více jak dvacet let neplatí. Na rozdíl od takových desetníků, je však platnost investičních mincí neomezená. Zvolit lze zlaté či stříbrné, protože právě tyto dva drahé kovy si po tisíce let uchovávají svou trvalou hodnotu. Vánoční symboliku reprezentují například stříbrné medaile Ježíška, Panny Marie či sv. Josefa z dílny České mincovny, děti jistojistě potěší mince s motivem Ferdy Mravence, Julese Verna, Star Wars či Mickey Mouse a drahou polovičku stříbrné a zlaté medaile se znamením zvěrokruhu nebo stříbrné mince ze série „CrystalCoins“ s drobnými křišťály.

Starožitnosti a umění

Pokud mají vaši blízcí uměleckého ducha, není nic vhodnějšího, než je obdarovat nějakou drobnou starožitností nebo pěkným obrazem. Za dobrý peníz je k dostání řada děl od začínajících malířů, kterým akademici předpovídají slibnou budoucnost. Také co se týče starožitností, netřeba hned sahat po tisícových částkách. Jen mějte na paměti, že za starožitnosti se považují předměty starší 100 let. Relevantní jsou však také předměty z období 2. světové války, jejíž stoleté výročí se pomalu blíží.

Investice do vzdělání

Pokud vám záleží na finančním zdraví vašeho blízkého, rozhodně neprohloupíte, obdarujete-li jej bestsellerem o investování nebo kurzem finanční gramotnosti. Dárek je navíc vhodný jak pro středoškoláka, tak pro člověka výdělečně činného. Z knih doporučujeme například Myšlenkám k bohatství od Napoleona Hilla, která učí čtenáře, jak efektivně vydělávat penízenebo kniha Inteligentní investor od Benjamina Grahama, nejvýznamnějšího investičního poradce 20. století.

Galerie