Zakladatel společnosti Travel Planner, Omar Jamaein

02. Říjen 2019 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 37365

Omar Jamaein je zakladatel společnosti Travel Planner, která pořádá zájezdy do krásné země, která se nachází v oblasti Blízkého východu, do Jordánska. Omarova rodina z této země pochází, díky čemuž se tam vyzná mnohem lépe, než kterákoliv jiná osoba. Také si myslí, že je Jordánsko opravdu zajímavou zemí a je škoda, že se jí spousta cestovních kanceláří spíše vyhýbá.

Vaše cestovní kancelář nabízí zájezdy do Jordánska. Proč jste si jako zemi vybral právě Jordánsko? Co je na něm speciální?
Mám k Jordánsku velmi blízko, protože odtamtud pochází můj táta a mám tam širokou rodinu z jeho strany. Takže když jsem založil cestovní kancelář, byla volba hlavní destinace naprosto jasná. Hlavně je to ale nádherná země, která má jak neskutečné historické, kulturní i přírodní bohatství a cestovatelé si opravdu přijdou na své. Nejlepší na Jordánsku jsou ale místní obyvatelé, především beduíni, jejichž pohostinnost a přátelskost je proslulá. Navíc je Jordánsko českými cestovkami pořád tak trochu opomíjené a většina z nich nabízí zájezdy jen jako odbočku z Izraele a po těch hlavních atrakcích.

Jaké máte Vy sám, jako zakladatel společnosti, zkušenosti s Jordánskem?
V dětství jsem v Jordánsku nějakou dobu žil a posledních 8 let se tam pravidelně vracím a celou zemi jsem procestoval křížem krážem. Procestoval jsem opakovaně všechna zajímavá a i ta méně známá místa. Vždy jsem se bavil s místními a navazoval důležité kontakty. Takže dnes mě v Jordánsku už prakticky nic nepřekvapí.
Jak to funguje s programem po dobu zájezdu? Můžeme si sami navolit, jaká místa chceme navštívit?
Klienti si mohou vybrat, jestli se připojí k pevně daným poznávacím zájezdům v malých skupinách, jejichž program si na našich stránkách můžou najít nebo si nechají vytvořit itinerář zcela na míru podle svého vkusu. V případě že si zvolí individuální zájezd, tak je program naprosto flexibilní a může mít jakoukoliv podobu. Nejdříve si s klientem o všem promluvíme a na základě téhle konzultace obdrží nezávazný návrh, se kterým můžeme dále pracovat, až dokud nebude s finálním itinerářem na 100% spokojen.

Při cestování s Vaší kanceláří budeme mít vlastního delegáta? Případně, jakým jazykem se dá v Jordánsku domluvit?
U vypsaných termínů skupinových zájezdů je po celou dobu po ruce český průvodce, ve většině případů já osobně. U individuálních zájezdů, připravených na míru, záleží na klientovi, jestli chce cestovat samostatně s veškerými podklady a informacemi, které mu dopředu vypracujeme, nebo jestli chce být doprovázen naším místním anglicky mluvícím průvodcem. Pro skupiny od 4 osob může být individuální zájezd také doprovázen česky mluvícím průvodcem. U menších skupin, dvojic nebo jednotlivců je ale také možnost domluvit se na českém doprovodu. Vždy záleží na požadavcích klientů. Jinak se v Jordánsku bez problémů domluvíte anglicky.
Jaká místa byste z vlastní zkušenosti doporučil v Jordánsku navštívit a v jakou roční dobu se vypravit?
Do Jordánska se dá jet kdykoliv, ale nejhezčí období je jaro - řekněme od konce února do května. Počasí je příjemné, svěží a kvete tu spoustu rostlin. I jinak vyprahlé oblasti se na chvilku zazelenají. Dalším vhodným obdobím je podzim od konce září do listopadu, kdy letní horka pominou a většinou svítí celý den slunce s teplotami kolem 25 stupňů. Vyhnul bych se období od poloviny června do konce srpna, kdy bývá až nesnesitelné horko a časté jsou tu i písečné bouře. Naopak zima není pro návštěvu Jordánska úplně špatná. Většinou je příjemně teplo mezi 15 a 20 stupni a slunce. U Rudého a Mrtvého moře je ale i v zimě mnohem tepleji a dá se koupat. Ve vyšších polohách může ale pršet a občas překvapí i sníh. Co se týče míst, která bych doporučil, tak bych začal těmi právem nejproslulejšími, která v žádném itineráři nejdou vynechat. Jsou to skalní město Petra, poušť Wádí Rum a Mrtvé moře. V Jordánsku je ale spoustu dalších nádherných míst, která třeba ještě nejsou tak objevena turisty, ale o to víc si zaslouží pozornost. Narazíte tu monumentální křižácké hrady, pouštní zámky, antická města a poutní biblická místa. Co je někdy opomíjené, tak jsou přírodní rezervace, hlavně kaňony, tzv. Wádí, kde v některých jde provozovat canyoning, horolezectví nebo pěší i několikadenní treky. Všem doporučuji hlavně kaňon Wádí Mujib.

Jaká jídla byste doporučil v Jordánsku ochutnat?
Jordánským národním jídlem je Mansaf, což je jehněčí podávané s rýží ochucené bylinkami, piniovými oříšky a mandlemi a celé je to zalité omáčkou z kozího mléka a jogurtu. Tradičně se podává na velkém tácu a všichni kolem stojí a nabírají si rukou. Je to velký společenský zážitek a chutná to skvěle. Skvělé a oblíbené jsou různě grilované pokrmy. Kromě tradičního barbecue Zerb na otevřeném ohni se připravuje maso spolu se zeleninou na beduínský způsob tak, že se všechny ingredience spustí v drátěném koši do vyhloubená jámy do země, kde se grilují, udí a dusí zároveň a výsledkem je lahodný pokrm Mandi. Jordánci si taky velmi potrpí na předkrmy, tzv. mezze ve formě oliv, nakládané zeleniny, hummusu a různých salátů ochucených citronovou šťávou a bylinkami. Jako street food je nejrozšířenější Shawerma - rožněné jehněčí nebo kuřecí plátky zabalené v chlebové placce, kebab nebo falafel Jako sladkou tečku si můžete dopřát třeba baklawu a vše zapít tradičním mátovým čajem, kávou, nebo arakem.
Každého jistě zajímá, jak je to v Jordánsku s bezpečnostní a zdravotními riziky. Považujete Jordánsko za bezpečnou zemi? Je potřeba se při její návštěvě očkovat či připravovat na jiné komplikace?
Jordánsko je pro turisty absolutně bezpečná země. Nejen pro ty, kteří cestují v doprovodu průvodce, ale i pro samostatné cestovatele. Není problém si tu půjčit auto a jezdit všude na vlastní pěst. Nedoporučil bych možná jen pohyb bez doprovodu v bezprostřední blízkosti syrských a iráckých hranic, ale tam stejně nejsou žádné turistické zajímavosti. Obecná kriminalita tu prakticky neexistuje, maximálně v některých chudinských částech východního Ammánu může být určité riziko krádeží. Tam se ale taky turista běžně neoctne. Samozřejmě zdravá míra obezřetnosti je na místě stejně jako kdekoliv jinde ve světě. Speciální očkování není třeba. Lidé, kteří cestují často, by měli mít vakcinaci na žloutenku AB, ale dál bych je odkázal na konzultaci s lékařem. V Jordánsku nejsou ani tolik rozšířené střevní potíže, jak je to obvyklé třeba v Egyptě. Zdravotnictví, hlavně v soukromých klinách, je tu na dobré úrovni.

Jaké jsou podmínky pro možnost skupinového zájezdu? Kolik nás musí být nejméně a kolik maximálně?
Pro vypsané termíny skupinových zájezdů je minimální počet účastníků 6. Maximální počet turistů v jedné skupině je 12 u klasického poznávacího okruhu a 8 u speciálního expedičního zájezdu s 5 denním trekem. Naším cílem je, abychom ze svých zájezdů neudělali masové akce.
Co pro vás znamená luxus?
Luxus pro mě znamená především individuální přístup. Nemusí se nutně jednat o přepych. Víc než počet hvězdiček hotelu pro mě znamená, když si někdo najde čas a věnuje se mým požadavkům osobně s ohledem na můj vkus a požadavky. To je to, co se snažím dávat i svým klientům. V dnešní době automatických aplikací, které vám vyplivnou itinerář na počkání, ale bez nějaké osobní vazby na požadavky klienta, je luxusem právě čas, který našim zákazníkům a přípravě jejich dovolených osobně věnujeme.

Děkujeme za rozhovor

Rozhovory

TRAVEL PLANNER