KŘIŠŤÁLOVÁ TOUHA BOŘIT HRANICE KOLEKCE „DESIGN MOSER 2016“

15. Duben 2016 | Redakce LUXUS.cz | čtenost po 30 dnech je 17796

"Za náročnou prací sklářských mistrů, brusičů i rytců a sklářských výtvarníků nestojí jen nová krásná díla, ale i nové příběhy o touze bořit hranice, neobyčejné fantazii a dřině, jež se v každém díle odrážejí a dodávají mu vlastní vnitřní rozměr." Lukáš Jabůrek, umělecký ředitel sklárny Moser

Design Moser 2016 přináší nová umělecká díla, která vznikla ve spolupráci s předními sklářskými výtvarníky a nejlepšími mistry sklárny Moser. Jedině touto symbiózou mohou vznikat díla vysoké uměleckořemeslné kvality a jedinečného nadčasového designu, který bude oslovovat i budoucí generace obdivovatelů křišťálového světa.

Moser propojuje bohatou historii a silnou tradici s mistrovským řemeslem a současným životním stylem. Proto připravil pro Design Moser 2016 moderní kolekce křišťálového skla v jemných pastelových barvách a duhových odstínech skloviny i neobyčejné miniatury secesních váz s rytými rostlinnými motivy, reliéfně malované stolní lampy a vázy podle historických vzorů unikátních zákresových knih z konce 19. století.

Pro milovníky výtvarného umění vytvořili mistři rytci náročné limitované edice vrstvených váz s dokonale ztvárněnými rytými motivy obrazů významných světových malířů, Caravaggia a Sandra Botticelliho.

Moser lighting. Nová kolekce moserovských stolních lamp navazuje na historické vzory sklárny vyráběné v období kolem roku 1910 a zároveň představuje jedinečné moderní stolní lampy, které nesou nezaměnitelný umělecký styl sklárny Moser. Ručně vyráběné lampy citlivě doplňují nejen slavné nápojové a dekorativní soubory sklárny Moser, ale i moderní designové kusy vytvořené významnými sklářskými výtvarníky v posledních letech. Okouzlující optická hra světla a křišťálu s precizními brusy, rytinami a malbami dodá každému prostoru harmonii a klidný pohádkový nádech.

Znovuzrozená krása Již několik let je záměrem sklárny Moser pro každou novou kolekci vybrat a znovuzrodit mistrovské historické kusy. Autorem Liliany, ručně malované vázy zlatem a krycími barvami, a dvou mistrovských stolních lamp je sklářský výtvarník, malíř skla Jan Janecký. "Výběr novinek vychází ze dvou hlavních kriterií. Prvním je navázat na velmi úspěšnou kolekci moserovských replik, které jsme společně s uměleckým studiem Moser realizovali v minulých letech. Ideou Lukáše Jabůrka, uměleckého ředitele sklárny Moser, je vybrat a “znovuzrodit" každý rok pár mistrovských kusů ze zákresových knih sklárny a muzeí. Za mě se musím přiznat, že jsem vždycky chtěl realizovat malířsky náročné velké moserovské kusy, které jsou například k vidění v muzeu v Passau nebo muzeu sklárny Moser. To se daří bohatě, mám z toho velkou radost."Jan Janecký

Kolekce Design Moser 2016 je společným dílem respektovaných českých výtvarníků: Bystro Design (Dagmar Pánková a Leoš Smejkal), Jan Čtvrtník, Kateřina Doušová, Daniel Eltner, Boda Horák, Studio IRDS (Ingrid Račková a David Suchopárek), Lukáš Jabůrek, Jan Janecký, Milan Knížák, Jiří Šuhájek, ryteckých mistrů: Milan Holubek, Tomáš Lesser, Vladimír Skála, mladých sklářských designérů (vítězů soutěže Cena Ludwiga Mosera): Radek Brezar, Filip Dobiás, Daniela Chodilová, Michal Stehlík a mnoha mistrů sklářů, brusičů a malířů sklárny Moser.

Galerie