Legendární britský bluesman John Mayall se letos opět zastaví v pražském divadle Archa

Hana Benešová
18. Leden 2017
JOHN MAYALL, průkopník britské bluesové hudby, vystoupí 2. března tohoto roku v rámci svého turné Livin´& Lovin´The Blues 2017 v pražském Divadle Archa. Vstupenky na tohoto „Kmotra britského blues“ je možné zakoupit v předprodejní síti Ticketpro.

V roce 2013 podepsal John smlouvu s labelem Forty Below Records producenta Erica Cornea a od té doby zažívá uměleckou a kariérní renesanci. Počátkem roku 2014 John Mayal a label Forty Below nadchli svět blues vydáním historického opusu Bluesbreakers, alba “Live In 1967”. Na světlo vytažený poklad z mořského dna se téhle desce nevyrovná" (Classic Rock Magazine). Druhá část koncertní nahrávky vyšla letos.

Hudební kariéra nestora britské rockové scény 60. let, Johna Mayalla, trvá už více než 50 let. Nejdůležitější pro jeho tvorbu byla druhá polovina 60. let dvacátého století. V té době založil a vedl skupinu John Mayall & the Bluesbreakers, která se stala líhní tehdejší začínající britské rockové scény.

Koncem 60. let se John Mayall přestěhoval do Laurer Canyon v Los Angeles, kde se přidal k tamní bluesrockové a jazzrockové scéně. Jeho album „Turning Point“ získalo zlatou desku a píseň z tohoto alba „Room To Move“ se stala rockovou klasikou. V 70. a 80. letech spolupracuje s Jonem Hisemanem z legendárních Colloseum, s Larry Taylorem a Harvey Mandelem z Canned Heat – svoji kariéru s Mayallem v té době začínal populární bluesman a kytarista Walter Trout.

V roce 2005 uděluje britská královna Johnu Mayallovi Řád britského impéria, v říjnu 2008 po vydání svého padesátého šestého alba "In The Palace Of The King" a úspěšném turné oznamuje své rozhodnutí vzít si pauzu a rozpouští Bluesbreakers. John Mayall je živoucím důkazem toho, že i v osmdesáti dvou letech se dá hrát blues plné energie, které baví a zajímá diváky po celém světě.