Váháte, kam vyrazit na dovolenou? Inspirujte se TOP 10 cestovatelskými zážitky pro rok 2018!

Redakce
31. Leden 2018
Dovolenou na pláži tráví kde kdo. Po několika takto strávených dovolených je však těžké si vzpomenout, kde vlastně ta či ona dovolená byla. Opravdové cestování a poznávání zemí však dokáže vytvořit zážitky, na něž se zkrátka nezapomíná. Sestavili jsme pro vás výběr deseti nezapomenutelných zážitků, které podle svých zkušeností a ohlasů cestovatelů vybrali čeští průvodci z cestovní kanceláře Radynacestu.cz.1. Piknik na útesech v Étretatu (Francie)Pokud budete ve Francii, měli byste zcela určitě navštívit obec Étretat, která leží na severozápadu od Paříže. Jen pár metrů od ní jsou totiž věhlasné útesy, které svou krásou inspirovaly nejednoho umělce. Dech beroucí výhled a atmosféra tohoto místa se vám bezpochyby vryje do paměti.

2. Muzeum lodi Vasa (Švédsko)Ve Stockholmu mají jeden světový unikát – muzeum válečných lodí. Jestliže sem zavítáte, uvidíte jednu z největších válečných lodí 17. století, která se hned po svém prvním vyplutí v roce 1628 po zhruba 1500 metrech plavby potopila. Po 333 letech však byla z hlubin vyzdvižena a své nové kotviště našla právě v muzeu lodi Vasa. Jak s úsměvem říká Eva Staňková, průvodkyně Švédskem z cestovatelského portálu Radynacestu.cz: „... Každý se při pohledu na ni v duchu stane na chvilku pirátem, námořníkem nebo objevitelem.“

3. Arabská tržiště v Dubaji (SAE)Na typických arabských tržištích, kterým se říká súky, nakoupíte vše – zlatem počínaje, kávou, kořením a typickými arabskými specialitami konče. Je libo datle v čokoládě či čokoládu z velbloudího mléka? Na tržišti není problém. Nezapomeňte však o ceně smlouvat, sami poznáte, jak zábavné to v Dubaji je.

4. Koupel v horkém prameni (Japonsko)Prostředí lázní onsen ve vás vyvolá pocit návštěvy absolutně jiného světa. Taková procedura, která obohatí tělo i duši, zakončená skleničkou saké v příjemné lázeňské kavárně bude jistě jedním z největších a nejpříjemnějších zážitků, které si z Japonska odvezete.

5. Jízda vznášedly v NP Everglades (USA)„Když jsem národní park Everglades navštívila poprvé a viděla prvního aligátora, husí kůži jsem měla prakticky všude po těle, nicméně výlet je to naprosto bezpečný a jedinečný. Za to vzrušení a adrenalin ta chvilka strachu rozhodně stála,“ vypráví s nadšením zkušená průvodkyně po USA Magdaléna Jurczygová z portálu Radynacestu.cz. Tuto přírodní rezervaci, kde můžete zcela bezpečně pozorovat krásy tamější fauny a flóry, naleznete poblíž Miami na Floridě.

6. Pinta piva v liverpoolském clubu Cavern (Velká Británie)Dát si pivo, to není nic neobvyklého. Ale dát si pivo v klubu, kde začínali svou kariéru legendární Beatles? Tato představa se promění v realitu v liverpoolském podniku The Cavern Club, který je v provozu již od roku 1957. U točené pinty (0,57 litru) pak budete moci vzpomínat, jaké to tu asi bylo, když zde jedna z nejslavnějších kapel světa hrávala.

7. Sopka Vesuv (Itálie)Vesuv je stále aktivním stratovulkánem, který v roce 79 pohřbil Pompeje. Při cestě k vrcholku se vám naskytne úchvatný pohled na Neapolský záliv a kráter. Bára Šupíková, průvodkyně po Itálii z cestovatelského portálu Radynacestu.cz, dodává: „Během půlhodinové procházky ke kráteru budete mít, vzhledem k neustálé činnosti Vesuvu, husí kůži, ale není se čeho bát. Vstup je v případě hrozícího nebezpečí uzavřen.“

8. Romantické i heroické Petrodvorce (Rusko)Dech beroucí rozsáhlý park zvaný Petrodvorce okouzlí jak milovníky architektury díky paláci Petra Velikého, tak i romantické duše. Nespočet fontán, soch a květinových záhonů je zkrátka pohlazením i v jindy mrazivém Rusku.

9. Ochutnávka čaje z plantáží (Srí Lanka)Srí Lanku by si neměli ujít všichni ti, kteří si potrpí na dobrý čaj. Ty zdejší e totiž řadí mezi nejkvalitnější na světě. Právě tady zjistíte, jak se čaj správně pěstuje a vaří. Ročně jej zde místní vyprodukují přes 300 milionů kilogramů a vy byste ho tedy rozhodně měli na proslulém Cejlonu ochutnat.

10. Jízda (nejen) americkým veteránem (Kuba)Ulice Havany budou ještě zajímavější, když se do nich vydáte některým ze starých veteránů. Ať už si vyberete americký bourák, žigulík či Fiat, bude tato jízda nezapomenutelná. Namířit můžete třeba do vyhlášené manufaktury na doutníky nebo do baru, kde nalévají ten nejlepší rum na světě.

Další skvělé cestovatelské tipy naleznete na www.radynacestu.cz.